Częściej wyciągniesz mObywatela. Nowe opcje pomogą w wakacje

konto.spidersweb.pl 23 godzin temu

Coraz więcej codziennych spraw w mObywatelu – rząd chwali aplikację, ogłaszając letnie nowości w sam raz na wakacyjny oraz urlopowy sezon.

Najnowsza wersja mObywatela to wiele praktycznych funkcji, które pomagają oszczędzać czas, tak cenny zwłaszcza w wakacje – mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

W mObywatelu można już złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dorosłego, dziecka lub podopiecznego. To jedna z nowych usług w katalogu Załatw sprawę. Wystarczy wypełnić formularz dostępny w aplikacji i dorzucić plik ze zdjęciem. Ważne: o ile jesteście w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy, musicie dołączyć potwierdzenie, iż możecie posługiwać się taką fotografią.

Usługa dostępna jest dla osób pełnoletnich i tych, które osiągną pełnoletniość w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Wymagane jest także posiadanie Profilu Zaufanego, konta ePUAP oraz dodanego mDowodu w aplikacji mObywatel. Użytkownik, który chce uzyskać dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego, musi dodatkowo posiadać istotny fizyczny dowód osobisty – wyjaśnia rząd.

Wizyta w urzędzie będzie jednak potrzebna

Wysłany przez aplikację wniosek wymaga uzupełnienia o odciski palców. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku we adekwatnym urzędzie gminy. Im szybciej się pofatygujemy, tym prędzej pojawi się dokument do odbioru. Proces produkcji dokumentu zaczyna się dopiero po pobraniu odcisków.

W mObywatelu można teraz też sprawdzić, na jakim etapie jest produkcja dokumentu. Wystarczy wpisać numer wniosku. Dotyczy to również spraw innej osoby. W aplikacji wyświetlane są jeszcze informacje o możliwości odbioru oraz o dodatkowych formalnościach, np. właśnie o konieczności udania się do urzędu, żeby złożyć odciski palców.

Ważna zmiana w mObywatelu. Zawieszanie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego

Rząd podkreśla, iż wakacyjne zmiany w nowej wersji aplikacji stanowią wsparcie dla rodziców i opiekunów. Można już zawiesić i cofnąć zawieszenie dowodu osobistego dzieci. „W razie zgubienia dokumentu przez dziecko lub podopiecznego to oszczędność czasu i nerwów” – podkreśla resort.

Zawieszenie obejmuje 14 dni. o ile w tym czasie nie uda się znaleźć dokumentu – niestety nie zawsze ląduje pod kanapą albo jest przykryty nieodpakowaną bułką w plecaku – to po dwóch tygodniach od zawieszenia dowód osobisty zostaje unieważniony.

mObywatel pozwala zgłosić utratę lub uszkodzenie paszportu

Oby ta opcja podczas wakacji się nie przydała, ale warto o niej wiedzieć. Lipcowa aktualizacja aplikacji sprawiła, iż wniosek o unieważnienie dokumentu można złożyć w mObywatelu. I to bez względu na to, czy znajdujemy się w kraju, czy zagranicą.

Za pośrednictwem aplikacji nie można unieważnić tylko paszportów służbowych i dyplomatycznych. Funkcja nie obejmuje na tym etapie unieważniania paszportów dzieci, podopiecznych lub osób trzecich – tłumaczy resort cyfryzacji.

W aplikacji znajdziemy również informacje o zameldowaniu na pobyt stały i czasowy. Dostępna jest też historia zmian adresów. W przypadku konieczności podania nowego adresu zameldowania lub wychwycenia nieprawidłowych danych, mObywatel przenosi na stronę gov.pl, gdzie można dokonać zmian.

https://www.facebook.com/MinisterstwoCyfryzacji/posts/pfbid02SwdWXGMVh7Jt1ffuTBAuS3zqLABnVymjCboVDog5kuLDDX77rUnjAmeBmRLkjugrl

Nowa wersja mObywatela to też usługa Twoje sprawy. Umożliwia śledzenie postępu wybranych spraw administracyjnych, dla których wnioski lub inne pisma urzędowe zostały złożone przez internet. Jak tłumaczy resort cyfryzacji, należą do nich m.in. wnioski o dopłaty do rachunków w ramach programów rządowych (np. dodatek gazowy), wnioski o wydanie dokumentów tożsamości (np. dowodu osobistego) lub pisma ogólne. Usługa pozwala sprawdzić postępy i rezultaty procesów administracyjnych, które dotyczą użytkownika.

Nowe opcje naprawdę cieszą, bo faktycznie ubywa powodów, by odwiedzać urzędy albo niepotrzebnie niepokoić się, co z naszą sprawą. Wszystko mamy pod ręką i na widoku. Co jak co, ale mObywatel nam się udał i mamy prawo być z niego dumni.

Więcej o mObywatelu znajdziesz na Spider’s Web:

Zdjęcie główne: daily_creativity / Shutterstock.com

Idź do oryginalnego materiału