Revolut to bank z siedzibą na liście, który Polacy znają za sprawą popularnej aplikacji na iOS i Androida. Pośród wielu usług z zakresu bankowości cyfrowej tymi najbardziej popularnymi wydają są tanie przewalutowania, przydatne w trakcie podróży zagranicznych i przystępna opcja kupowania akcji i kryptowalut. Czy komornik może zająć środki przechowywane na koncie Revolut? Wygląda na to, iż nie jest to takie proste.
Czy komornik może zająć Revolut?
Litewski fintech przez spore grono osób traktowany jest jak bank. Nie brakuje jednak osób sceptycznych, odradzających trzymania tam większych pieniędzy. Jak się okazuje, Revolut może być rajem dla osób pragnących uniknąć egzekucji. Zajęcie środków na koncie Revolut przez komornika jest bowiem niemożliwe lub po prostu szalenie trudne.
Jak podaje redakcja Infor.pl, Revolut Bank nie należy do systemu Ognivo, opracowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. System ten ułatwia komunikację pomiędzy bankami i organami egzekucyjnymi. Przypominamy, iż Revolut nie jest zarejestrowany w Polsce, a tylko wynajmuje polskie numery IBAN od Aion Banku. Czy komornik może zatem zająć rachunek Revolut? Użytkownik rachunku nie jest jego właścicielem, przez co środki na nim nie należą do użytkownika i nie mogą podlegać egzekucji.
Revolut Bank wielokrotnie deklarował współpracę z polskimi organami egzekucyjnymi i w incydentalnych przypadkach strona polska o to zabiegała. Redaktorzy Infor sugerują, iż ostatnie doniesienia na temat skutecznych egzekucji z kont Revolut to zabieg czysto PR-owy, mający na celu zniechęcenie dłużników do korzystania z usług tej platformy finansowej.