W dniach 20–21 maja 2025 r. na terenie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) w Legionowie odbyła się międzynarodowa konferencja NATO Cyber Defence Pledge. Konferencji przewodniczyli: gen. dyw. Karol Molenda – dowódca DKWOC i ambasador Jean-Charles Ellermann-Kingombe – Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Innowacji, Zagrożeń Hybrydowych i Cyberbezpieczeństwa.
Wymiana doświadczeń z zakresu obrony w cyberprzestrzeni
Oprócz delegacji państw członkowskich NATO, konferencja zgromadziła także przedstawicieli Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Iraku, Irlandii, Japonii, Republiki Korei, Szwajcarii, Ukrainy oraz instytucji Unii Europejskiej. Wydarzenie to stanowi najważniejsze doroczne spotkanie państw członkowskich Sojuszu w zakresie oceny i koordynacji wspólnych działań w obszarze obrony w cyberprzestrzeni. W tym roku gospodarzem spotkania była Polska.
Konferencja NATO Cyber Defence Pledge była okazją dla sojuszników, a od 2023 r. również dla wybranej grupy partnerów, do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie wdrażania zobowiązań NATO dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Polacy po raz kolejny na podium zawodów Locked Shields >>
W trakcie dwudniowej konferencji omówiono postępy poszczególnych państw w zwiększaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i ochrony infrastruktury krytycznej. Szczególną uwagę poświęcono takim sektorom jak energetyka, transport, komunikacja i wodociągi. Poruszono również temat wzmocnienia współpracy pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym w zakresie cyberochrony, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym.
W agendzie znalazł się również panel poświęcony zwiększeniu ochrony infrastruktury krytycznej w cyberprzestrzeni, w tym zapoznanie się z doświadczeniami Ukrainy. Omówiono znaczenie wykorzystywania innowacji w cyberochronie, oraz zagadnienia związane z rekrutacją i zapewnieniem odpowiedniej ścieżki kariery dla ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy zgodzili się co do konieczności zwiększenia wymiany informacji w celu wprowadzenia krajowej i sojuszniczej cyberodporności na jeszcze wyższy poziom.
Źródło: DKWOC