DKWOC nawiązało współpracę z Muzeum Wojska Polskiego

security-ops.pl 4 tygodni temu

W dniu 10 lutego 2025 roku gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) podpisał porozumienie o współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, reprezentowanym przez dyrektora – prof. Bogusława Packa.

Współpraca w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej i wojskowej

Zgodnie z podpisanym porozumieniem Wojska Obrony Cyberprzestrzeni staną się kluczowym partnerem merytorycznym podczas przygotowywania publikacji, materiałów dydaktycznych, promocyjnych czy wystaw, związanych z kryptologią i cyberbezpieczeństwem.

Ich eksperci będą wspierać muzeum w organizacji lekcji historii, wykładów, prezentacji oraz publikacji materiałów informacyjnych na ten temat. Ponadto udzielą wsparcia w zakresie optymalizacji systemów informatycznych muzeum pod kątem poprawy cyberbezpieczeństwa.

W ramach działań promujących historię wojskowości, budowania etosu służby Ojczyźnie, muzeum zobowiązało się do współorganizacji wykładów, prezentacji oraz publikacji materiałów informacyjnych na temat historii kryptografii, informatyki i łączności w Wojsku Polskim. Ponadto kooperacja ta będzie polegać na współorganizacji konferencji naukowych, warsztatów tematycznych, wystaw czasowych czy spotkań z ekspertami. Wszystko to, aby szerzyć w społeczeństwie wiedzę na temat tradycji jak i postaci związanych z polską kryptologią, łącznością czy informatyką.

Przeczytaj także: Cyber Rada Akademicka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność! >>

Współpraca ma przybliżyć, zwłaszcza młodym ludziom wiedzę, iż współczesne sukcesy polskich kryptologów czy osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem mają swoje źródła również w naszej historii. Chcemy, aby ta popularyzacja tematyki wojskowości przełożyła się na wzrost zainteresowania służbą w Siłach Zbrojnych RP.

Muzeum Wojska Polskiego
zostało utworzone 22 kwietnia 1920 r. dekretem Naczelnego Wodza marszałka Józefa Piłsudskiego. Główna siedziba muzeum zajmuje znajduje się na terenie Cytadeli Warszawskiej. W jego zbiorach znajduje się ponad 300 tysięcy zabytków prezentujących militaria z tysiącletniej historii polskiej wojskowości.

Źródło: DKWOC

Idź do oryginalnego materiału