Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni tworzy nowe jednostki, które mają uzupełnić istniejące już formacje w Gdyni i Białobrzegach. w tej chwili liczba podległych DKWOC cyberżołnierzy oraz pracowników cywilnych wynosi około 6,5 tysiąca osób.
Do nowych jednostek trafiają najlepsi żołnierze
Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) podporządkowane są jednostki poziomu taktycznego tj.: Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami oraz Regionalne Centra Informatyki w 6 miastach (Olsztyn, Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Bydgoszcz).
Ponadto w strukturze DKWOC znajdują się specjalistyczne formacje, będące na zaawansowanym etapie formowania. Mowa tutaj o Jednostce Działań w Cyberprzestrzeni „A” (JDC A) w Białobrzegach oraz Jednostce Działań w Cyberprzestrzeni „B” (JDC B) w Gdyni. Od początku 2024 roku rozpoczął się proces formowania nowej Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni „C” (JDC C) we Wrocławiu oraz jednostki wsparcia w podwarszawskim Legionowie.
Struktura i zadania nowych specjalistycznych jednostek jest oparta o wzorzec znany z U.S. Cyber Command z USA. Do służby w nowych jednostkach kierowani są żołnierze z największym doświadczeniem w zakresie prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni.
Jakie zadania wykuje DKWOC?
Polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) formalnie powstało w 2022 roku, gdy ujęte zostało w przepisach przyjętej wtedy ustawy o obronie Ojczyzny.
Kluczowymi zadaniami jednostki jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu, prowadzenie badań projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych czy wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych.
Przeczytaj także: DKWOC na Crossed Swords 2023 >>
Ponadto zadaniem DKWOC jest również zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zespołu CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). CSIRT MON monitorując sieci resortu obrony narodowej w trybie 24/7 realizuje obronę pasywną polskiej cyberprzestrzeni.
W ramach swoich codziennych obowiązków eksperci DKWOC opracowują również nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne, a także odpowiadają w resorcie obrony narodowej za najważniejsze obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów IT.
Źródło: DKWOC