Dlaczego umiejętności techniczne to nie wszystko, czyli jak dostać się do IT

kajodata.com 8 miesięcy temu

Jeżeli zdarzyło Ci się googlować frazę 'Dlaczego umiejętności techniczne to nie wszystko’ lub szukasz odpowiedzi na pytanie jak dostać się do IT, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Dlaczego umiejętności techniczne to nie wszystko, czyli jak dostać się do IT. Oglądaj na YouTube 📺

Dlaczego umiejętności techniczne to nie wszystko, czyli jak dostać się do IT. Słuchaj na Spotify🎙️

Kiedy zaczynałem swoją przygodę, świat wyglądał nieco inaczej, a ja sam – gdybym mógł – z pewnością podjąłbym inne decyzje dotyczące mojej ścieżki zawodowej. Dziś chciałbym podzielić się z Wami kilkoma przemyśleniami na temat tego, jak dostać się do IT i dlaczego umiejętności techniczne to nie wszystko.

Znaczenie umiejętności technicznych

W pierwszej kolejności, umiejętności techniczne są niewątpliwie fundamentem pracy w IT, zwłaszcza w analizie danych. SQL, Excel, a także narzędzia do wizualizacji takie jak Tableau czy Power BI, to narzędzia, które każdy początkujący powinien znać. Spędziłem lata, zgłębiając Excel, jednak dzisiaj skupiłbym się bardziej na SQL i wizualizacji danych. To one są teraz na czołowych miejscach w ofertach pracy.

Ale to nie wszystko…

Ale praca w IT to nie tylko umiejętności techniczne. Równie ważne, jeżeli nie ważniejsze, okazują się inne aspekty, które mogą zadecydować o naszym sukcesie zawodowym. Oto co jeszcze jest istotne:

Budowanie sieci kontaktów

Jedną z najważniejszych lekcji, jakiej się nauczyłem, jest to, iż nie można podcenić wartości budowania sieci kontaktów. LinkedIn stał się dla mnie narzędziem nie tylko do prezentacji swojego profilu zawodowego, ale także do nawiązywania nowych, kluczowych relacji. Codzienne wyszukiwanie ludzi, z którymi mogłem nawiązać kontakt, otworzyło przede mną drzwi, o których nie miałem pojęcia.

Chcesz sprawdzić czy nadajesz się na analityka? Dołącz do społeczności KajoDataSpace i poznaj innych, takich jak Ty.

Nauka w społeczności

Druga ważna rzecz, którą zmieniłbym w swoim podejściu, to nauka w obrębie społeczności. Zamknięcie się na samodzielną naukę i „ja kontra reszta świata” to nie jest droga, którą polecam. Uczestnictwo w forach, grupach czy na wydarzeniach branżowych, zarówno online, jak i offline, otwiera nas na nowe możliwości, pozwala wymieniać się doświadczeniami i uczyć od innych.

Praktyka i własne projekty

Nie można także zapominać o praktyce. Teoria to jedno, ale dopiero praca nad własnymi projektami pozwala naprawdę zrozumieć analizę danych. Zbieranie własnych danych, eksperymentowanie z różnymi zestawami danych z internetu czy Kaggle, to praktyki, które w rzeczywistości uczą nas najwięcej.

Podejście i mindset

Na koniec chciałbym podkreślić, jak ważne jest odpowiednie podejście. Świat IT i analizy danych jest fascynujący, ale wymaga od nas ciągłego rozwoju, otwartości na nowe wyzwania i nieustannego uczenia się. Uczestnictwo w życiu społeczności, aktywne korzystanie z narzędzi takich jak LinkedIn, a także praca nad własnymi projektami, to elementy, które pomogą każdemu początkującemu znaleźć swoje miejsce w IT.

Podsumowując, droga do IT to nie tylko nauka technicznych umiejętności. To także budowanie sieci kontaktów, nauka w społeczności, praktyka i odpowiedni mindset. Mam nadzieję, iż moje doświadczenia i rady okażą się dla Was pomocne. Pamiętajcie, iż każdy z nas ma inny punkt startowy i własną ścieżkę do sukcesu. Trzymam za Was kciuki!

Inne interesujące artykuły

  • Statystyka, matematyka i sztuczna inteligencja – wywiad z Piotrem Szulcem
  • Dlaczego nie mogę znaleźć pracy, czyli strategia przebranżowienia.
  • Feminatywy w IT. Rozmowa z Maciejem Makselonem

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, iż codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Wolisz czytać po angielsku? No problem!

Idź do oryginalnego materiału