Internet postrzegamy jako coś, co po prostu istnieje i nie wyobrażamy sobie już chyba bez niego życia. Nie zawsze jednak tak było, a Internet w Polsce wcale nie jest z nami tak długo, jak niektórym mogłoby się wydawać. Dzisiejsi nastolatkowie nie pamiętają czasów słynnych pakietów internetowych Telekomunikacji Polskiej, modemów 56k i transferów na tyle wolnych, iż pobieranie „empetrójki” trwało godzinę. Data 17 sierpnia uznawana jest za początek Internetu w Polsce. Dziś obchodzimy jego 33. urodziny.
Początek internetu w Polsce – 17 sierpnia 1991 roku
Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki UW, podłączył Polskę do pierwszego routera w budynku Wydziału Fizyki UW z ul. Hożej 74 przez Centrum Informatyczne UW (pokój nr 3 CIUW). Nawiązał wtedy łączność z pracownikiem Uniwersytetu Kopenhaskiego, Janem Sorensenem. Mówi się, iż wysłał on wtedy pierwszego e-maila po protokole TCP/IP do Kopenhagi. Pietrak temu zaprzecza.
Mówi się, iż był to pierwszy e-mail. Ale tak naprawdę to nie była żadna wiadomość, tylko połączenie kabelków, dzięki którym udało nam się nawiązać kontakt z Uniwersytetem Kopenhaskim
– tłumaczył Pietrak w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.
Poczta elektroniczna funkcjonowała już w Polsce za sprawą innych sieci.
33 lata Internetu w Polsce
Prace nad eksperymentalną siecią pomiędzy dwoma komputerami ruszyły w okolicach 1966 roku, finansowane przez rządową agencję ARPA. Kilkudziesięcioosobowy zespół pracujący na Uniwersytecie Stanford, UCLA i Uniwersytecie Utah dał podwaliny pod protokołu TCP (nazywany wtedy IMP), a w 1968 roku zaprezentował automatyczne trasowanie połączeń w sieci liczącej kilkanaście serwerów na wspomnianych trzech uniwersytetach. 29 października 1969 roku dokonano pierwszej transmisji przez sieć.
Stworzony z inicjatywy Departamentu Obrony USA 29 października 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), był siecią rozległą opartą na rozproszonej architekturze. Protokół TCP/IP ARPA ujawniła w 1971 roku, kiedy zezwoliła na przyłączenie do ARPANET-u sieci akademickich. Jako pierwsza dołączyła doń sieć na kampusie UCLA.
Pierwsze analogowe łącze internetowe w Polsce uruchomiono 26 września 1990 roku. Rozwijało prędkość 9600 bitów na sekundę. Na pierwszą transmisję internetową w Polsce czekano do listopada 1990 roku. Przeprowadził ją dr. Grzegorz Polok z Instytutu Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie. Kiedy uruchomiono oficjalnie Internet w naszym kraju? Stało się to 20 grudnia 1991 roku, kiedy to do sieci podłączono komputery w Katowicach, Warszawie, Krakowie i Toruniu, jednakże przeciętny Polak nie miał z nim wtedy styczności.
Polscy konsumenci mogą korzystać z sieci od 1994 roku. Wtedy to powstała strona internetowa polskiego rządu. Pierwszym portalem autorstwa Polaków – studentów Politechniki Gdańskiej Leszka Bogdanowicza, Marka Borzestowskiego i Jacka Kawalca – był serwis Wirtualna Polska. Początkowo był to katalog stron internetowych w języku polskim. Na początku swojej działalności wyglądał tak:
W 1996 roku Roman Kluska stworzył podstawy portalu OptimusNet – dzisiejszego Onetu. 13 grudnia 1999 roku uruchomiono Allegro.
Telekomunikacja Polska weszła do gry 28 lat temu
Telekomunikacja Polska zaczęła świadczyć swoje usługi dostępu do sieci dopiero w 1996 roku, oferując konsumentom zewnętrzne modemy 56k. Dacie wiarę? Założę się, iż są tu osoby, które doskonale mają dość wyraźne wspomnienia związane z tym wydarzeniem. Ot, na przykład dźwięki wydawane przez modemy przy łączeniu się z siecią…
Internet dziś jest zupełnie innym miejscem niż 33 lata temu, ale cały czas spełnia to samo zadanie łączenia ludzi z całego świata. Prawdopodobnie przynosi o wiele więcej złego niż kiedyś, ale… może i dobrego?
Źródło: mat. własny