W związku z eskalacją ataków Rosji na cele ukraińskie, szefowie unijnej dyplomacji zatwierdzili i zainaugurowali wojskową misję szkoleniową dla Ukrainy. W jej realizację włączyła się również Polska, w tym Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wsparcie w dziedzinie cybersecurity
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), jako jednostka wojskowa resortu obrony narodowej, zaangażowało się w pomoc Ukrainie, wspierając ją w obszarze bezpieczeństwa i budowania kompetencji w dziedzinie cybersecurity. W ramach pomocy ECSC rozpoczęło w tym roku cykl szkoleń, które pozwolą stronie ukraińskiej na skuteczniejsze odpieranie rosyjskich cyberataków. Wyposażą one ukraińskich żołnierzy w kompetencje niezbędne do obrony ich cyberprzestrzeni, w tym m.in. stron rządowych czy placówek dyplomatycznych.
Wymiar wojny to nie tylko działania militarne, ale również ataki hakerskie i działania mające na celu destabilizacje digitalnego wymiaru państwa. Wzmacnianie ukraińskiego potencjału w obszarze cyberbezpieczeństwa podyktowane zostało przeprowadzoną analizą z zakresu cybersecurity. Pokazała ona wyraźnie konieczność zintensyfikowania wysiłków Ukrainy na rzecz zwiększenia umiejętności obrony kluczowych zasobów, a także rozbudowy zdolności ofensywnych, umożliwiających prowadzenie operacji w cyberprzestrzeni.
Posiadając niezbędną wiedzę i narzędzia w tym zakresie ECSC jest idealnym zapleczem merytorycznym do budowania teoretycznych, jak i praktycznych umiejętności. Wspieranie Ukrainy jest niezwykle ważnym zadaniem również dlatego, iż cyber-inwazja rosyjska ma wpływ nie tylko na miliony osób na terenie Ukrainy, ale zagraża też światu poza jej granicami. Polska jako bliski sojusznik Ukrainy jest szczególnie narażona na intensywne ataki rosyjskich cyberprzestępców, stąd pełna gotowość naszej instytucji do niesienia pomocy i wsparcia szkoleniowego dla zaatakowanej strony tego brutalnego konfliktu zbrojnego.
Źródło: ECSC