Sztuczna inteligencja na dobre zagościła również w branży kryptowalut. I nie chodzi tu tylko popularne prognozy dla rynku krypto, generowane przez chatboty, takie jak ChatGPT czy Grok AI. Swego rodzaju nowością są również tzw. tokeny AI, które zyskują coraz większą popularność. Jednak najnowsze badania Coinbase przestrzegają przed tymi tokenami. Co jest powodem obaw?
Z tymi tokenami AI lepiej postępować ostrożnie
Najnowszy raport sporządzony przez analityków Coinbase zaleca inwestorom ostrożne obchodzenie się z tokenami AI. Korzystając z fali popularności technologii sztucznej inteligencji, tokeny zyskały sporo rozgłosu. Jednak analitycy Coinbase napisali w najnowszym raporcie, iż tokeny AI cieszą się w tej chwili większym zainteresowaniem niż wartością. Według raportu, chociaż niektóre tokeny krypto-AI w dalszym ciągu zapewniają dochodowe transakcje, długoterminowa stabilność ekosystemu będzie wymagać czegoś więcej niż tylko decentralizacji komponentów AI.
Choć badania nad rozwojem rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji wciąż trwają, również w sektorze kryptowalut, to raport Coinbase sugeruje, że tokeny związane ze sztuczną inteligencją mogą być w tej chwili przereklamowane, przynajmniej w krótkim i średnim okresie.
David Han, analityk Coinbase, uważa, iż szybkie zmiany i rozwój sztucznej inteligencji rodzą pytania dotyczące długoterminowej stabilność tokenów AI.
Płacimy za obietnice, które nie mają gwarancji spełnienia?
Raport zwraca również uwagę na fakt, iż większość projektów AI nie przyciągnęła inwestorów. Mówimy głównie o tych, które osiągnęły sukces, a sporo z nich przepadło. W raporcie wskazano również dwie możliwe korzyści dla ekosystemu kryptograficznej sztucznej inteligencji. Pierwszą z nich może być ulepszenie danych blockchain w celu tworzenia transakcji i analiz czytelnych dla człowieka. Drugą korzyścią może być wsparcie w decentralizacji przeważnie scentralizowanej infrastruktury sztucznej inteligencji.
Jednak David Han pozostaje ostrożny w swych prognozach: Zdecentralizowana przyszłość sztucznej inteligencji, jaką w tej chwili wyobraża sobie wielu przedstawicieli branży kryptograficznej, nie jest gwarantowana – w rzeczywistości przyszłość samej branży sztucznej inteligencji jest przez cały czas w dużej mierze nieokreślona.