Elon Musk i OpenAI toczą batalię sądową. Ekscentryczny multimiliarder był wprawdzie jednym z założycieli projektu, ale dziś jest jego krytykiem. Teraz jednak wiadomo więcej o genezie sporu.
Pozew Elona Muska przeciwko OpenAI wywołał burzę, ujawniając liczne napięcia między jego założycielami – Gregiem Brockmanem, Ilyą Sutskeverem, Samem Altmanem i samym Muskiem. Teraz dowiadujemy się więcej nt. kulisów sporu i początków OpenAI. Z udostępnionych w trakcie procesu e-maili wynika, iż Musk już w 2016 roku obawiał się konkurencyjnego DeepMind, określając jego filozofię jako „jednego umysłu rządzącego światem”. E-maile między współzałożycielami OpenAI Gregiem Brockmanem, Ilyą Sutskeverem, Samem Altmanem i samym Muskiem ujawniły dość… burzliwą atmosferę między biznesmenami. Według serwisu Transformer, e-mail od Muska z 2016 r. mówił: „Deepmind powoduje u mnie ekstremalny stres psychiczny. jeżeli wygrają, to będą naprawdę złe wieści, skoro ich jeden umysł rządzi filozofią świata”. Ponadto wyraził obawy, iż „Demis Hassabis może stworzyć dyktaturę AGI” (AGI, artificial general inteligence). Demis Hassabis jest jednym z założycieli DeepMind, firmy badawczej zajmującej się sztuczną inteligencją założonej w 2010 r. i przejętej przez Alphabet w 2014 r. Sukces DeepMind jest prawdopodobnie jednym z głównych powodów założenia OpenAI.
Altman wysłał e-mail do Muska w maju 2015 r., mówiąc: „Dużo myślałem o tym, czy możliwe jest powstrzymanie ludzkości przed rozwojem AI. Myślę, iż odpowiedź brzmi: prawie na pewno nie. jeżeli i tak to się stanie, wydaje się, iż dobrze byłoby, gdyby ktoś inny niż Google zrobił to pierwszy. Czy masz jakieś przemyślenia na temat tego, czy dobrze byłoby, gdyby YC rozpoczęło Projekt Manhattan dla AI?” Musk odpowiedział: „Prawdopodobnie warto porozmawiać”. A po około sześciu miesiącach założono OpenAI. Dwóch współzałożycieli — Greg Brockman i Ilya Sutskever — miało obawy co do Altmana i Muska. We wrześniu 2017 r. wysłali e-mail do Altmana, pytając go, dlaczego chce zostać dyrektorem generalnym firmy i wspomnieli, iż nie do końca ufają jego osądowi. Jednocześnie byli sceptyczni co do intencji Muska.
Pomysł na OpenAI narodził się w 2015 roku, kiedy Altman i Musk doszli do wniosku, iż rozwój AI jest nieunikniony i lepiej, aby zaawansowana sztuczna inteligencja powstała poza Google. Rok później OpenAI zostało założone jako organizacja non-profit, ale gwałtownie okazało się, iż potrzeba ogromnych funduszy na rozwój technologii zmusi firmę do przekształcenia się w podmiot komercyjny.
Jednak różnice zdań między Muskiem a resztą zespołu pogłębiały się. W 2017 roku Brockman i Sutskever wyrazili swoje obawy co do decyzji Altmana o objęciu roli CEO oraz podejrzewali Muska o dążenie do absolutnej kontroli nad OpenAI. Konflikty te, wraz z nieudanymi negocjacjami dotyczącymi finansowania, doprowadziły do odejścia Muska z OpenAI w 2018 roku. Dalsze losy obu stron potoczyły się różnie. OpenAI zdobyło wsparcie Microsoftu, który zainwestował w firmę miliard dolarów w 2019 roku, a dziś wykorzystuje jej technologię w rozwiązaniach takich jak Copilot. Musk zaś założył własną firmę AI – xAI, która dysponuje ogromną infrastrukturą obliczeniową. Tymczasem Intel, który odrzucił możliwość inwestycji w OpenAI w 2017 roku, stracił szansę na współudział w jednej z najważniejszych firm w branży sztucznej inteligencji.