Etyka Sztucznej Inteligencji – White Paper

humanites.pl 2 lat temu

Ukazało się pierwsze w języku polskim popularnonaukowe wprowadzenie do etyki sztucznej inteligencji

Etyka sztucznej inteligencji to jeden z najważniejszych tematów w europejskiej debacie o przyszłości cyfrowych innowacji. Nowa publikacja Centrum Etyki Technologii syntetycznie przedstawia najważniejsze kwestie dotyczące unijnej koncepcji godnej zaufania AI. To pierwsze popularnonaukowe wydawnictwo poświęcone temu zagadnieniu w języku polskim.

Rozwój sztucznej inteligencji budzi dziś duże zainteresowanie. Równocześnie wzrasta świadomość, iż wykorzystanie pozytywnego potencjału AI wymaga wiedzy o niebezpieczeństwach związanych z tą technologią oraz adekwatnego im przeciwdziałania. Rzetelne informacje na temat tych zagadnień są jednak najczęściej ukryte w fachowych czasopismach czy książkach.

Opublikowana przez Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites (CET) publikacja Etyka sztucznej inteligencji. Wprowadzenie odpowiada na zapotrzebowanie na zwięzłą i przystępną syntezę dotyczącą tej tematyki na polskim rynku. Wydawnictwo omawia najważniejsze kwestie dotyczące etyki sztucznej inteligencji, jej genezy i historii, a także związków z prawem i cyberbezpieczeństwem. Ukazuje także zadania, które stoją przed etyką AI, oraz metody ich realizacji w praktyce.

Po opracowanie powinny sięgnąć osoby odpowiedzialne za tworzenie strategii wykorzystywania AI w firmach i instytucjach, a także inżynierowie AI i data science, prawnicy, filozofowie zainteresowani cyfrowymi innowacjami oraz zwykli użytkownicy nowych technologii.

– Rozwój technologii zwykle wyprzedza regulacje prawne i kodeksy etyczne. Działania CET w Polsce od kilku lat w pionierski sposób poruszają, propagują i porządkują tematykę dotyczącą etyki nowych technologii, stawiając w centrum człowieka i pokazując wyraźne powiązania między zrównoważonym rozwojem, regulacjami ESG a etyką AI – mówi Zofia Dzik, prezes Instytutu Humanites i przewodnicząca Rady Programowej CET. – Za nami cztery międzynarodowe konferencje CET poświęcone różnym aspektom etyki sztucznej inteligencji. Większość problemów, które na nich dyskutowaliśmy, została uwzględniona w tym wydawnictwie. Wierzę, iż to syntetyczne ujęcie będzie ważnym punktem odniesienia dla wielu środowisk tak twórców technologii, jak i jej użytkowników. Naszą intencją jest,

żeby publikowane dziś opracowanie dało początek całej serii materiałów poświęconych różnym wyzwaniom związanym z etyką AI, a także innych technologii.

– Do tej pory w Polsce brakowało opracowania, które w zwięzły i przystępny sposób przedstawiałoby wielowymiarowość problemów związanych z etyką sztucznej inteligencji – dodaje Maciej Chojnowski, autor publikacji i dyrektor programowy CET. – Wypełniamy lukę, która z pewnością wpływała na zainteresowanie tą tematyką nad Wisłą. Nasza publikacja daje czytelnikom możliwość szybkiego zapoznania się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi etyki AI i podpowiada ewentualne dalsze lektury. Podczas pisania odwoływałem się do najważniejszych prac opublikowanych w tej dziedzinie, ale też do rozmów, które prowadziłem z naukowcami prowadzącymi wiodące projekty badawcze. Zarazem jest to odzwierciedlenie mojego punktu widzenia oraz priorytetów, który są dla nas ważne w CET i Humanites.

Honorowy patronat nad publikacją objęło GovTech Polska. Partnerami CET przy jej wydaniu są Związek Pracodawców Polska Miedź, Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii. Patronatu medialnego udzieliło „Forum Akademickie”.

– Przemysł 4.0 przyniósł w ostatnich latach niespotykane dotąd zmiany w biznesie. Przedefiniował nasze życie i sposób, w jaki pracuje wiele firm. Zaawansowane algorytmy dotykają naszych codziennych dróg na wielu płaszczyznach, począwszy od opieki zdrowotnej, przez optymalizację działań przemysłowych aż po kwestie bezpieczeństwa. Tym bardziej musimy dziś pamiętać, iż technologie cyfrowe powinny wspomagać człowieka w sposób bezpieczny i odpowiedzialny – stwierdza Paweł Ernst, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Cyfrową wersję publikacji Etyka sztucznej inteligencji. Wprowadzenie można pobrać za darmo ze strony CET: Etyka sztucznej inteligencji. Wprowadzenie

Centrum Etyki Technologii to ośrodek promujący odpowiedzialny rozwój innowacji. CET tworzy przestrzeń dla debaty międzysektorowej i promuje międzynarodowe rekomendacje dotyczące etyki technologii. Oprócz tego bierze udział w pracach gremiów doradczych rozwijających politykę rozwoju technologii (Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji przy KPRM), popularyzuje metodyki pozwalające na projektowanie technologii zgodnie z wartościami, uczestniczy w rozwoju współczesnej refleksji na temat etyki technologii oraz współpracuje z Instytutem Humanites w zakresie rozwoju spójnego przywództwa.

Idź do oryginalnego materiału