Europa stoi przed wielką szansą: może wypracować wiodącą pozycję w globalnym wyścigu innowacji. Jej potencjał gospodarczy i naukowy jest ogromny, jednak prawdziwym wyzwaniem pozostaje zróżnicowanie kulturowe, językowe oraz polityczne. Czy mimo tych barier Stary Kontynent zdoła zapewnić sobie przewagę i przyspieszyć rozwój? Na te pytania odpowiada w swoim komentarzu eksperckim Robert Paszkiewicz, VP na region Europy Środkowo-Wschodniej w OVHcloud.
W obliczu intensyfikującej się transformacji gospodarczej i silnej konkurencji ze Stanów Zjednoczonych, Chin, a także takich potęg jak Indie czy Arabia Saudyjska, Europa musi wyznaczyć priorytety w obszarze innowacji. Choć kraje Unii generują około 17% światowego PKB, to właśnie od spójnej wizji współpracy i inwestycji zależy, czy uda się przekuć ten potencjał w trwałą przewagę. Wizjonerskie spojrzenie Krystyny Jarek z Booster of Innovation, wskazuje scenariusz uczynienia Europy liderem zmian. Jednak by go zrealizować, konieczne jest wspólne, długofalowe myślenie i odważne działania, obejmujące zarówno rozwój talentów technologicznych, jak i budowę przyszłościowych modeli współpracy na rynku innowacji.
Poniżej znajdziecie Państwo komentarz Roberta Paszkiewicza, VP na region Europy Środkowo-Wschodniej w OVHcloud, który ukazuje, jak najważniejsze dla przyszłości Europy są współdziałanie i długofalowe myślenie o rozwoju.
Europa stoi dziś przed kluczowym wyzwaniem, którym jest zapewnienie sobie miejsca w globalnej czołówce innowacji oraz konkurencyjności. W obliczu gwałtownie postępującej transformacji gospodarczej, gdzie innowacje są głównym motorem wzrostu, Europa musi przyspieszyć działania w istotnych obszarach, takich jak inwestycje, rozwój talentów czy kooperacja przemysłowa. Nie bez znaczenia będzie tu realizowanie ścieżki szybkiego wzrostu dla rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, która już dziś wyznacza kierunki zmiany świata i staje się katalizatorem dalszego rozwoju.
Jednym z kluczowych wyzwań Europy jest uzyskanie zgodności 27 krajów, reprezentowanych przez różne rządy, posługujących się różnymi językami i funkcjonujących w ramach różnorodnych kultur w odniesieniu do wspólnego celu: zapewnienia naszemu kontynentowi przewagi technologicznej względem silnych konkurentów nie tylko z USA i Chin, ale i innych regionalnych potęg świata, takich jak Indie czy Arabia Saudyjska. Zarówno te wymienione, jak i wiele innych, realizują długofalowe strategie zapewnienia innowacyjności swoich gospodarek. Europa musi być zatem w stanie nie tylko nadążać za tymi trendami, ale i je wyprzedzać, aby utrzymać wiodącą pozycję na świecie.
Wizji rozwoju Europy w bliższej i dalszej przyszłości jest wiele, przy czym ich efekty mogą być bardzo różne. Spójrzmy choćby na kierunki wskazywane przez Krystynę Jarek z think tanku Booster of Innovation – jej wizjonerskie spojrzenie na rozwój innowacyjności Europy obejmuje szereg scenariuszy. Od tych negatywnych poczynając, obejmujących regionalizację i technologiczną stagnację, przez bardziej neutralne, takie jak kontrolowany chaos, aż po kierunki pozytywne, w których mieści się choćby globalna kooperacja i zrównoważony rozwój. Spośród tych wszystkich scenariuszy warto przede wszystkim rozważyć wariant, w którym Europa staje się liderem zmian, a procesowi temu towarzyszy dynamiczny rozwój. By scenariusz ten mógł się ziścić, decydenci powinni przedefiniować aktualne wyzwania i skupić się w dużej mierze na współpracy, wizji, pasji do Unii Europejskiej, europejskim rynku technologicznym i planie na rozwój Europy – to wszystko w dłuższej, bo choćby 50-letniej perspektywie. Oto 5 kroków, które jeżeli będą konsekwentnie realizowane, mogą przyczynić się do realizacji pozytywnych zmian dla Europy.
- Współpraca, która obejmuje powstanie nowego schematu działań w Europie. Pozwoli to na określenie kluczowych kierunków strategicznych innowacji, stworzenie nowego modelu zarządzania z elastycznością i dynamiką adekwatną do współczesnego świata innowacji i technologii, a wreszcie tak istotne współfinansowanie projektów strategicznych.
- Wizja, a choćby stan umysłu, obejmujący ambicję bycia globalnym liderem innowacji. Do tego niezbędna będzie odwaga i prężność w działaniu oraz zadbanie o rozwój i wzrost innowacji we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej.
- Pasja do UE, czyli misja promowania tego, co europejskie i poczucie dumy ze wspierania rozwiązań stworzonych w Europie. To przełoży się na rozwój trendu wdrażania europejskich innowacji, przy wykorzystaniu historycznego dorobku naszego kontynentu – jego unikalnego DNA.
- Nieustające budowanie wewnętrznego rynku popytu na rozwiązania stworzone w Europie. Takie podejście przyczyni się do kreowania marki „EU Tech”, która propagować będzie zakupy technologii Made in Europe.
- Oparcie przywództwa technologicznego Europy na trzech prędkościach. Działania na „TERAZ” obejmować powinny poprawę wydajności dzięki technologiom, a działania na „JUTRO” – skupiać się powinny na wykorzystaniu istniejących technologii do tworzenia innowacji. Ich sumą będzie „PRZYSZŁOŚĆ”, która zapewni Europie technologiczną suwerenność obejmującą rozwój własnych narzędzi, zwiększanie niezależności, a w efekcie – kreowanie innowacji.
Transformacja Europy do roli globalnego lidera innowacji to ogromny wysiłek, zwłaszcza w obliczu stałych i gwałtownie postępujących przeobrażeń światowych gospodarek. W ewolucji tej najważniejsze znaczenie będą mieć innowacje jako fundament wzrostu gospodarczego, konkurencyjności i odporności na nadchodzące zmiany. Między innymi to właśnie ma na myśli Mario Draghi, wzywając w swoim raporcie do działań na rzecz radykalnych zmian.
Aby mogły one mieć miejsce, konieczne jest wzmocnienie globalnej konkurencyjności technologicznej Europy, w tym przede wszystkim poprzez inwestycje w nowoczesne technologie z istotnym udziałem suwerennej infrastruktury chmurowej. Ma ona najważniejsze znaczenie dla ochrony użytkowników nie tylko przed zagrożeniami cybernetycznymi, ale też przed potencjalnym dostępem do danych przez organy władzy spoza terenu Europy. Nie bez znaczenia jest przy tym gwałtownie postępująca ewolucja sztucznej inteligencji, która nie mogłaby mieć miejsca bez wydajnych, otwartych i transparentnych rozwiązań chmurowych. Sztuczna inteligencja to główna siła napędowa konkurencyjności, dlatego naszym zadaniem jest wyróżniać się na tle innych, a tym samym przyczyniać się do przyspieszenia procesu innowacji – tak w Europie, jak i na świecie. Kładąc największy nacisk na suwerenność i inwestując w najnowocześniejsze technologie promujemy wewnętrzny proces innowacji, który bez wątpienia odegra kluczową rolę w budowaniu wiodącej pozycji i strategicznej niezależności Europy.