Europol uruchamia Operacyjną Grupę Zadaniową

security-ops.pl 22 godzin temu

Europol uruchomił nową Operacyjną Grupę Zadaniową (OTF GRIMM), aby zająć się rosnącym trendem przemocy jako usługi i rekrutacją młodych sprawców do poważnej i zorganizowanej przestępczości.

Przemoc jako usługa

Wykorzystywanie młodych przestępców do popełniania przestępstw stało się gwałtownie rozwijającą się taktyką stosowaną przez zorganizowaną przestępczość. Tendencja ta została podkreślona w Ocenie zagrożenia poważną i zorganizowaną przestępczością Unii Europejskiej 2025 (EU-SOCTA), w której zidentyfikowano celowe wykorzystywanie młodych ludzi jako sposób na uniknięcie wykrycia i ścigania.

Przemoc jako usługa odnosi się do zlecania aktów przemocy dostawcom usług przestępczych — często wiąże się to z wykorzystaniem młodych sprawców do dokonywania gróźb, napaści lub zabójstw za opłatą. Śledztwa pokazują, iż te akty są często organizowane zdalnie, a młodzi ludzie są rekrutowani i instruowani online. Istnieje wyraźne zapotrzebowanie ze strony przestępczego podziemia na młodych ludzi gotowych do wykonywania brutalnych zadań — a podaż bezbronnych młodych ludzi jest przygotowywana lub zmuszana do tego.

Młodzi ludzie są celowo atakowani i rekrutowani do popełniania szerokiego zakresu przestępstw — od handlu narkotykami i cyberataków po oszustwa internetowe i brutalne wymuszenia. Rekrutacja jest często wysoce strategiczna, wykorzystuje podatności i gloryfikuje luksusowy, brutalny styl życia. Platformy mediów społecznościowych i aplikacje do przesyłania wiadomości są wykorzystywane do docierania do młodych ludzi dzięki zakodowanego języka, memów i zadań w formie gier. W zamian za pieniądze, status lub poczucie przynależności są wciągani w przestępcze schematy, które są zarówno brutalne, jak i transnarodowe.

Jakie zadania wykonuje grupa OTF GRIMM?

Kierowana przez Szwecję Grupa Zadaniowa znana jako OTF GRIMM zrzesza organy ścigania z Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii i Norwegii.

Głównymi zadaniami OTF są:

• Koordynacja wymiany informacji wywiadowczych i wspólnych dochodzeń ponad granicami; • Monitorowanie metod rekrutacji i strategii monetyzacji wykorzystywanych w sieciach VaaS; • Identyfikacja dostawców usług przestępczych umożliwiających stosowanie przemocy na żądanie; • kooperacja z firmami technologicznymi w celu wykrywania i zapobiegania rekrutacjom w mediach społecznościowych.

Przeczytaj także: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE >>

Europol zapewni OTF wsparcie operacyjne, analizę zagrożeń i koordynację oraz platformę do analizy danych, koordynacji operacyjnej i wspólnych dochodzeń. Aby wesprzeć władze krajowe i zwiększyć świadomość tego rosnącego zagrożenia, Europol upublicznił już powiadomienie wywiadowcze opisujące, w jaki sposób sieci przestępcze wciągają młodych ludzi w przemoc i przestępstwa. Powiadomienie rozbija ekosystem rekrutacyjny — od korzystania z zaszyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości i mediów społecznościowych po wiadomości związane ze stylem życia, taktyki manipulacyjne i grywalizację.

Źródło: Europol

Idź do oryginalnego materiału