Fałszywe dokumenty na wyciągnięcie ręki? Szokujący internetowy czarny rynek

pravda.org.pl 1 miesiąc temu

Pamiętacie te sceny z filmów, gdzie bohater potrzebuje fałszywego paszportu, a w mgnieniu oka ktoś inny go załatwia? Wydaje się to ekscytujące, ale rzeczywistość jest znacznie bardziej niepokojąca. Dziś, dzięki zaawansowanej technologii, zdobycie realistycznie wyglądających fałszywych dokumentów nie jest tylko filmowym science fiction. Jak się okazuje, na półlegalnych i nielegalnych stronach można znaleźć paszporty i prawa jazdy, które wyglądają na autentyczne.

Dokumenty bez kolejki w urzędzie

Przeanalizowaliśmy internet w poszukiwaniu stron promujących narzędzia do tworzenia fałszywych dokumentów i odkryliśmy, iż ich zdobycie, jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. FXdocuments jest przykładem strony, która oferuje wygenerowanie różnego rodzaju fałszywych dokumentów, dostępnych dla osób z całego świata. Aby zakupić taki dokument autorzy zalecają złożenie wniosku (formularz, mail lub kontakt przez WhatsApp) w celu uzyskania szczegółów i ceny. Według informacji na stronie wystarczy przedstawić dane, jakie mają znaleźć się na dokumencie, potwierdzić płatność, a gotowa wersja dokumentu zostanie dostarczona do klienta w przeciągu 7 dni.

Strona główna FXdocuments

Prawo jazdy za 36 zł?

Kolejną popularną stroną w wątkach o generowaniu fałszywych dokumentów jest Verif Tools. W porównaniu do ofert osób indywidualnych jest znacznie tańsza, co pozwala na produkcję fałszywych dokumentów na większą skalę.

Ruch na stronie verif.tools w kwietniu 2024 r. Źródło: Semrush

Strona oferuje generowanie również polskich dokumentów, takich jak paszporty, dowody, prawa jazdy i karty pobytu. Użytkownik musi być zalogowany, a proces tworzenia dokumentu zajmuje około 30 sekund. Proces tworzenia odbywa się dzięki formularza, gdzie należy uzupełnić dane osobowe i załączyć zdjęcie. Cena większości dokumentów wynosi 8.99 USD (ok. 36 zł), a płatności dokonywane są w kryptowalutach, głównie Bitcoinie. Strona kreuje się na przyjazną dla użytkowników, oferując FAQ oraz kontakt z supportem przez Telegram, który ułatwia też przejście weryfikacji.

Przykład wygenerowania dokumentu na stronie verif.tools.

Wystarczy Photoshop

W jaki sposób twórcom stron typu FXdocuments czy Verif Tools udaje się generować dokumenty tożsamości i to na tak dużą skalę? Użytkownicy forum dread (jest to forum dyskusyjne darknetu podobne do Reddit) zauważyli, iż w plikach Verif Tools znajduje się informacja o ich stworzeniu w Photoshopie. Strona verif.tools wspomina także o wykorzystaniu znaków wodnych tego programu oraz o użyciu AI do tworzenia dokumentów, choć nie podaje więcej szczegółowych informacji.

Szablony dokumentów w formacie PSD

Mówiąc o wykorzystaniu Photoshopa, strona passport-cloud.net oferuje szablony (ang. template) dokumentów w formacie *.psd (typ pliku do obsługi i edycji obrazów cyfrowych), umożliwiając generowanie fałszywych dokumentów w tym programie. Użytkownik otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące uzupełnienia szablonu oraz informacje o terminie ważności generowanych dokumentów. Szablony polskich dokumentów dostępne na stronie mają dość wysoką jakość. Cena takiego szablonu wynosi od 50 do 60 dolarów (ok. 220 zł), a płatności dokonywane są w kryptowalutach przez Coinbase.

Na stronie znajdziemy również generator MRZ – są to dane zawarte w danym dokumencie zapisane w odpowiedni, skrócony sposób. Celem takiego zapisu jest ułatwienie komputerowego odczytu dokumentu np. podczas kontroli na lotniskach.

Strona główna strony PassportCloud

Skrywane zagrożenie

Skany dokumentów, wygenerowane przy użyciu stron takich jak verif.tools czy passport cloud mogą znaleźć zastosowanie w różnych działaniach przestępczych, takich jak oszustwa w trakcie internetowej weryfikacji bankowej, podczas której czasami konieczne jest przesłanie skanu dowodu osobistego czy paszportu. Ponadto fałszywki mogą być używane do oszustw związanych z zaciąganiem kredytów, oraz zakładaniem fałszywych kont na giełdach finansowych.

Co dalej?

Warto pamiętać o tym, iż zapoznanie się z najnowszymi zagrożeniami i metodami fałszerstw dokumentów to dopiero wierzchołek góry lodowej. Dbanie o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, takich jak numery dokumentów tożsamości jest absolutną podstawą. Pamiętajmy o weryfikacji tożsamości tylko przez zaufane podmioty, jak na przykład logowanie przez bank do profilu zaufanego. Warto wspomnieć, iż każda osoba pełnoletnia może bezpłatnie zastrzec swój PESEL w aplikacji, serwisie mObywatel czy w urzędzie, dzięki czemu nie będzie on mógł zostać wykorzystywany bez dalszej weryfikacji.

Dostępność zaawansowanych narzędzi do tworzenia fałszywych dokumentów otwiera szerokie pole dla działań przestępczych – od oszustw kredytowych po przestępczość zorganizowaną. najważniejsze pozostaje więc pytanie, czy uda nam się znaleźć równowagę między innowacją i rozwojem zaawansowanych technologii a bezpieczeństwem.

Idź do oryginalnego materiału