Firebase Hosting – jak z niego korzystać i czy warto?

fotc.com 1 rok temu

Dzięki coraz bardziej wydajnym przeglądarkom internetowym oraz znacznemu uproszczeniu frameworków front-endowych JavaScript, takich jak Angular czy Polymer, tworzenie bogatych w aplikacje stron internetowych stało się jeszcze łatwiejsze. Sprawia to, iż możesz tworzyć aplikacje, korzystając wyłącznie z plików statycznych, takich jak HTML, CSS czy JavaScript. Służy do tego platforma Firebase. Natomiast hostowanie zapewni nam Firebase Hosting. Czym jest i jak z niego skorzystać?

Czym jest Firebase Hosting?

Firebase Hosting to w pełni zarządzana usługa hostingu treści, zarówno statycznych, jak i dynamiczny, czy też mikrousług. Całość wspiera pamięć masowa SSD oraz sieć globalna CDN co przeciwdziała pojawianiu się opóźnień. Bezpieczeństwo zapewnia wbudowany SSL, który nie wymaga konfiguracji. Oznacza to, iż stworzone przez Ciebie strony czy usługi już od początku zyskają tak pożądaną zieloną kłódkę.

Funkcje dostępne w hostingu Firebase

Szczególną popularnością cieszy się hostowanie mikroserwisów. Wystarczy połączyć Firebase Hosting z Cloud Functions i za pośrednictwem platformy Express.js tworzyć mikrousługi, jak również interfejsy API. To przede wszystkim przyjazne w obsłudze narzędzie zbudowane dla aplikacji front-endowych, które stworzono z myślą o współczesnych programistach stron internetowych, którzy potrzebują posiadać w jednym miejscu infrastrukturę, funkcje oraz narzędzia do wdrażania stron internetowych i aplikacji, jak również możliwość zarządzania nimi.

Udostępnianie treści z wykorzystaniem bezpiecznego połączenia

Dzięki wspomnianemu wcześniej wbudowanemu w Firebase Hosting protokołowi SSL stworzona przez Ciebie strona, aplikacja czy inna mikrousługa jest bezpieczna.

Szeroka możliwość hostowania

Dzięki Firebase Hosting obsłużysz wszystkie rodzaje treści, poczynając od plików CSS i HTML, przez mikrousługi do interfejsów API Express.js.

Gwarancja szybkości

Wykorzystanie możliwości Google Cloud sprawia, iż przesłane przez Ciebie pliki buforowane są na dyskach SDD w sieci CDN na całym świecie. Metoda kompresji – gzip lub Brotli wybierana jest automatycznie.

Możliwość emulacji i udostępniania zmian przed opublikowaniem

Korzystając z Firebase Hosting, możesz wyświetlać i testować zmiany na lokalnie hostowanym adresie URL. Również udostępnianie ich członkom zespołu dzięki tymczasowym adresom URL jest bezproblemowe. Dzięki integracji z GitHub możesz w łatwy sposób iterować przeglądane treści.

Jednopoleceniowe wdrażanie treści

Interfejs Firebase CLI pozwala uruchamiać aplikację, w zaledwie kilka sekund, a narzędzia wiersza polecenia ułatwiają dodawanie celów wdrażania do procesu kompilacji. W sytuacjach, w których z jakiegoś powodu musisz cofnąć wdrożenie, zrobisz to dzięki jednego polecenia.

Jak wygląda wdrożenie witryny bądź aplikacji z użyciem Firebase Hostingu?

Ścieżka wdrożenia Firebase Hosting jest wyjątkowo prosta. Po zainstalowaniu konsoli Firebase CLI, która ułatwia konfigurowanie nowego projektu, uruchamianie lokalnego serwera programistycznego oraz wdrażanie zawartości, należy skonfigurować katalog projektu. Po dodaniu zasobów statycznych i uruchomieniu firebase init następuje połączenie katalogu z projektem Firebase. Można na tym etapie skonfigurować też Cloud Functions lub Cloud Run, dzięki czemu usługa obsłuży zawartości dynamiczne i mikrousługi.

Przy pomocy komendy firebase emulators:start możemy opcjonalnie emulować hosting oraz zasoby projektu pod lokalnie hostowanym adresem URL. Tymczasem uruchamiając firebase hosting: channel: deploy można podglądać i udostępniać zmiany pod tymczasowym adresem URL.

Jeżeli jesteśmy już zadowoleni z wyglądu strony lub aplikacji, to dzięki polecenia firebase deploy dokonujemy wdrożenia. Pozostaje nam tylko połączenia witryny z aplikacją Firebase i Google Analytics.

Zalety korzystania z hostingu Firebase od Google.

Firebase oferuje kilka ciekawych opcji obsługi treści w ramach domeny i subdomeny. Każdy projekt ma domyślnie ustawione bezpłatne subdomeny w domenach web.app i firebaseapp.com. Dodatkowo możliwe jest utworzenie wielu powiązanych ze sobą witryn i aplikacji, które będą korzystały z tych samych zasobów Firebase. o ile potrzebujesz połączyć własną nazwę domeny z tą hostowaną przez Firebase, to też jest to możliwe.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz prostego w obsłudze i implementacji hostingu dla swoich mikroserwisów czy też stron internetowych, a jednocześnie zależy Ci na łatwym i szybkim współdzieleniu i testowaniu projektów przez członków Twojego zespołu, to Firebase Hosting jest rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie.

Idź do oryginalnego materiału