Niemal każdy programista, który planuje swoją ścieżkę kariery, staje przed wyborem – wybrać front-end czy back-end? Czym są te hasła, co się z nimi wiąże i dlaczego są takie ważne? Na te pytania postaramy się krótko odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czym jest back-end?
Back-end jest określeniem na wszelkie działania programistyczne, których nie widzi użytkownik danej usługi, strony, czy aplikacji. Wszystko to, co związane jest z back-endem zwykle kryje się na dyskach serwerów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tak zwany tył, czyli coś, co jest schowane. Schowane zwykle za front-endem.
Back-end odpowiada za działanie systemu, obsługę baz danych, a także przetwarzanie danych i poleceń użytkowników. Odpowiedzi systemu przekazywane są z back-endu do front-endu poprzez API (z ang. Application Programming Interface), czyli programistyczny interfejs aplikacji.
Co to jest front-end?
Front-End jest określeniem tego, z czym styka się użytkownik usługi, aplikacji, a także strony WWW. Chodzi o wygląd, działanie i to, co może zrobić użytkownik, czyli wszelkie interakcje z danym systemem. Mówiąc o wyglądzie, mamy na myśli wszelkie pola tekstowe, grafiki, animacje, przyciski, pola do wpisywania danych itp.
Wszystkie działania dokonywane przez użytkowników stykających się z front-endem zarządzane są, jak również obsługiwane przez back-end.
Front-end – jakie języki powinien znać programista?
Programiści, którzy zdecydują się na ścieżkę kariery związaną z front-endem powinni znać takie języki jak:
- HTML (ang. HyperText Markup Language – hipertekstowy język znaczników) – język opisowy, za pomocą którego określa się zawartość elementów umiezczanych na stronie WWW (w tym tytułów, obrazków, tabel, treści tekstowych, opisów, hiperłączy, nagłówków itp.). Jednym słowem, to co widzicie w przeglądarce zawdzięczamy właśnie HTMLowi.
- CSS (ang. Cascading Style Sheets – kaskadowe arkusze stylów) – język pozwalający na opis formy prezentacji strony WWW. Dzięki niemu można określić rodziny czcionek, odstępy między wierszami, kolor tekstu, a także pozycję elementów strony względem siebie. Dzięki niemu twórcy stron WWW mają większe możliwości, niż daje sam HTML.
- JavaScript – jest to język pozwalający dodawać do strony takie funkcjonalności jak interaktywne menu, animacje, a także wyskakujące okna. Rozszerza to znacznie możliwości tworzenia stron oferowane przez dwa wcześniejsze języki (HTML i CSS). Więcej pisaliśmy o tym w związku z raportem „Specjalizacja JavaScript – Lipiec 2022”.
Nie można zapomnieć o tym, iż prócz znajomości składni tychże języków niezbędne jest także poznanie frameworków, czyli pakietów programistycznych, które są szkieletami do budowy stron WWW i aplikacji. W nich zawarte są także różne przydatne biblioteki i narzędzia, choćby takie jak kompilatory i debuggery.
<nfj-widget type=”list” language=”pl-PL” region=”pl” title=”Oferty pracy: junior oraz JavaScript” limit=”7″ criteria=”seniority=junior trainee javascript”></nfj-widget>