Google odrzuca zobowiązania UE dotyczące sprawdzania faktów w wyszukiwarce i YouTube

cyberfeed.pl 3 dni temu


Google powiadomił Unię Europejską, iż nie włączy pracy organizacji weryfikujących fakty do wyszukiwarki ani YouTube, przed planami bloku dotyczącymi rozszerzenia przepisów dotyczących dezinformacji. Firma Google podpisała już wcześniej szereg dobrowolnych zobowiązań wprowadzonych przez UE w 2022 r. w celu ograniczenia skutków dezinformacji w internecie, które w tej chwili są przekształcane w prawo w ramach Ustawa o usługach cyfrowych (DSA).

W liście napisanym do Komisji Europejskiej car Renate Nikolay ds. treści i technologii widziany przez Osieprezes Google do spraw globalnych, Kent Walker, potwierdził, iż Google nie będzie zobowiązał się do stosowania wymogu sprawdzania faktów, ponieważ „po prostu nie jest to odpowiednie ani skuteczne w przypadku naszych usług”. Według Walkera Google „wycofa się także ze wszystkich zobowiązań zawartych w Kodeksie dotyczących sprawdzania faktów”, zanim zasady zawarte w Kodeksie postępowania DSA staną się prawem.

Obecnie, Kodeks postępowania UE dotyczący dezinformacji zobowiązuje sygnatariuszy do współpracy z osobami weryfikującymi fakty we wszystkich krajach UE, udostępniania swojej pracy użytkownikom we wszystkich językach UE oraz do ograniczenia zachęt finansowych za szerzenie dezinformacji na swoich platformach. Kodeks nakłada również na firmy obowiązek ułatwiania użytkownikom rozpoznawania, rozumienia i oznaczania dezinformacji, a także oznaczania reklam politycznych i analizowania fałszywych kont, botów i złośliwych, głębokich podróbek, które szerzą dezinformację.

Sprawdzanie faktów nie jest w tej chwili objęte praktykami Google dotyczącymi moderowania treści. Firma sprzeciwiła się niektórym wymaganiom kodeksu w swojej umowiestwierdzając, iż „wyszukiwarka i YouTube podejmą wysiłki, aby osiągnąć porozumienie z organizacjami weryfikującymi fakty zgodnie z tym środkiem, ale służby nie będą miały pełnej kontroli nad tym procesem”.

Nie jest jasne, czy wszystkie wymagania kodeksu zostaną sformalizowane w oficjalne zasady w ramach DSA – prawodawcy UE prowadzili rozmowy z sygnatariuszami na temat zobowiązań, których zgodzą się przestrzegać. Komisja nie ogłosiła jeszcze, kiedy kodeks stanie się oficjalnie obowiązującym prawem, powiedział w listopadzie iż ma wejść w życie „najwcześniej” w styczniu 2025 roku.



Source link

Idź do oryginalnego materiału