Google rozszerza działalność w Polsce – AI w energetyce i cyberbezpieczeństwie

dou.eu 6 dni temu

Google oraz polski rząd podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju zastosowań sztucznej inteligencji w sektorze energetyki, cyberbezpieczeństwa oraz innych strategicznych obszarach. Porozumienie ogłoszono po spotkaniu dyrektora generalnego Google i Alphabet, Sundara Pichaia, z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie.

Google od 2014 roku rozwija swoje operacje w Polsce, a w tej chwili posiada tu największy w regionie hub inżynieryjny, zatrudniający ponad 2000 specjalistów.

AI dla bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego

Polska, po znaczącym ograniczeniu zależności od rosyjskich surowców energetycznych, coraz częściej staje się celem cyberataków i działań sabotażowych, które – jak podejrzewają służby – mogą być inspirowane przez Rosję. Wykorzystanie rozwiązań AI w energetyce i cyberbezpieczeństwie ma zwiększyć odporność Polski na tego typu zagrożenia.

Premier Tusk podkreślił, iż kooperacja z Google przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz wesprze rozwój gospodarczy kraju.

5 mln dolarów na rozwój kompetencji cyfrowych

Google zapowiedziało również inwestycję 5 mln dolarów w programy szkoleniowe oraz rozwój kompetencji cyfrowych młodych Polaków. W ciągu najbliższych pięciu lat firma planuje dotrzeć do około 1 miliona osób.

Nowe inwestycje firm technologicznych w Polsce

Donald Tusk zaznaczył, iż działania Google to część szerszego planu przyciągania inwestycji zagranicznych. Premier zapowiedział, iż w 2025 roku takie firmy jak Google i Microsoft będą uczestniczyć w projektach o łącznej wartości 650 miliardów złotych (ok. 160 miliardów dolarów).

Jednocześnie Tusk zaprosił Google do wsparcia działań deregulacyjnych, które mają ograniczyć biurokrację i stworzyć lepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorstw.

Czy inwestycje Google i Microsoft przyspieszą cyfryzację strategicznych sektorów w Polsce?

Idź do oryginalnego materiału