Google udostępnia Learn About – AI specjalnie do nauki

homodigital.pl 1 miesiąc temu

Lubisz wertować kolejne strony Wikipedii? Albo zadawać pytania z różnych dziedzin wiedzy ulubionemu chatbotowi, takiemu jak ChatGPT, Copilot czy Gemini? jeżeli tak, to nowe narzędzie od Google, Learn About, na pewno Cię zachwyci. Bo to narzędzie AI stworzone specjalnie do nauki.

Co się dzieje jeżeli zwykłemu chatbotowi zadamy pytanie z jakiejś dziedziny nauki – powiedzmy o to, jak powstają białka z DNA? Prawdopodobnie opisze nam w miarę dokładnie dane zagadnienie, dodając (lub nie) kilka linków do materiałów źródłowych. Learn About mniej skupia się na faktach, bardziej na procesie uczenia się.

AI specjalnie do nauki

Co więc dostajemy w odpowiedzi od Learn About? Najpierw otrzymujemy krótki opis zagadnienia. Szczerze powiedziawszy to ChatGPT podał w przypadku DNA bardziej kompleksową odpowiedź. Z boku strony pojawiają się sugerowane tematy do dalszej eksploracji.

Poniżej otrzymujemy linki do materiałów edukacyjnych związanych z danym tematem, na przykład na YouTube czy Khan Academy oraz możliwość pogłębienia (Go deeper) lub uproszczenia (Simplify) tematu. W tym drugim trybie wyjaśnienia podawane są w sposób poglądowy, dla osób mniej zaznajomionych z tematem, na przykład dla dzieci. Na samym dole Learn About podaje nam sugerowane pytania dodatkowe – nieco podobnie jak ma to miejsce w przypadku innego produktu Google, NotebookLM. Wszystkie te narzędzia są naprawdę pomocne, jeżeli chcemy zgłębić temat.

Wszystko to… w języku angielskim. jeżeli zadamy pytanie po polsku, to są problemy. Learn About najpierw zaczyna odpowiadać po polsku, ale po 1-2 sekundach polski napis znika i pojawia się komunikat, iż serwis niestety jeszcze w naszym języku nie mówi. Co chyba nie jest prawdą, biorąc pod uwagę to, iż jest oparty na jak najbardziej mówiącym po polsku modelu Gemini. Ale chwilowo musimy się zadowolić angielskim.

Niedostępny w Polsce? A od czego jest VPN…

Kolejną niedogodnością jest to, iż narzędzie Learn About teoretycznie nie jest dostępne w Polsce. W przeszłości Google’owi zdarzało się blokować dostęp do usług na podstawie lokalizacji konta Google, a więc używanie VPN nie pomagało. Jednak nowy serwis edukacyjny nie narzuca takich restrykcji i wystarczy połączyć się z nim przez VPN z adresu internetowego ulokowanego w USA. I to tylko na początku sesji z serwisem, potem można VPN-a wyłączyć (choćby po to, by nie zużyć limitu danych w planie darmowym). Na przykład PrivadoVPN oferuje możliwość połączenia się z adresu w USA za darmo.

Źródło grafiki: Zrzut ekranu startowego Learn About

Idź do oryginalnego materiału