– Jagoda, Oti, chodźcie tutaj na chwilkę. Chcę Wam coś pokazać! – zawołałem swoje córeczki. Chciałem pokazać Wam kilka sztuczek, jak szukać różnych rzeczy w internecie.
– Oj tato, ja wszystko wiem. Wpisuję, co chcę znaleźć i już – powiedziała Jagoda.
– No dobrze. A wiesz, jak sobie pomóc, jak nie możesz gwałtownie czegoś znaleźć?
– Nie wiem – rzekła Jagódka. Otylka tylko zrobiła dziwną i słodką minkę, bo dopiero poznaje literki, więc temat wyszukiwania czegokolwiek w internecie jest jej całkiem obcy.
– To dzisiaj będzie lekcja pod tytułem googluj jak PRO. Uwierzcie mi dziewczynki, umiejętność wyszukiwania w internecie bardzo Wam się przyda nie tylko w szkole, ale i później w życiu!
Mimo iż ostatnio widzimy zmianę sposobu szukania informacji z wyszukiwarek na duże chatboty językowe jak ChatGPT, to jednak umiejętność wyszukiwania informacji dalej nam się przyda. Mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż większość z nas każdego dnia wyszukuje coś w Google. Nie tylko używamy go w życiu codziennym do rozwiązywania problemów, ale również w pracy.
Jeśli pracujesz z danymi i kodem, to na pewno zdarza Ci się rozwiązywać bugi oraz szukać odpowiedzi w internecie. Bo jakżeby inaczej – przecież w internecie są wszystkie odpowiedzi i każdy problem został przez kogoś gdzieś opisany. Musimy tylko (albo aż) dokopać się do tej wiedzy!
A może masz wrażenie, iż niektórzy ludzie potrafią znaleźć wszystko w mgnieniu oka, podczas gdy innym zajmuje to znacznie więcej czasu?
Googlowanie to często część naszej pracy i warto odrobinkę podrasować umiejętność wyszukiwania informacji, bo to sprawi, iż będziecie bardziej produktywni! Nie martw się – mam dla Ciebie kilka prostych trików, dzięki którym będziesz mógł szukać informacji w internecie jak prawdziwy profesjonalista!
Czym jest skuteczne wyszukiwanie w internecie?
Skuteczne wyszukiwanie w internecie to takie, które pozwala znaleźć dokładnie to, czego się szuka, w jak najkrótszym czasie. Obejmuje ono zarówno umiejętność dobierania odpowiednich słów kluczowych, jak i znajomość zaawansowanych technik wyszukiwania, takich jak używanie operatorów wyszukiwania czy wyszukiwanie w konkretnych serwisach lub witrynach. Skuteczne wyszukiwanie wymaga też zrozumienia sposobu działania wyszukiwarki i tego, jak są indeksowane strony internetowe. Ta wiedza z kolei pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre wyniki są lepsze od innych.
Dzięki temu będziesz w stanie wyszukać zamiast milionów odpowiedzi o wiele mniej znacznie lepszej jakości. Bo pamiętajmy, iż googlowanie, to w rzeczywistości nie jest szukanie w internecie, tylko przeglądanie googlowych indeksów stron sieci.
Jak działa Google?
Wyszukiwarka Google działa na podstawie algorytmu, który przeszukuje miliardy stron internetowych w poszukiwaniu odpowiednich wyników w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Algorytm ten uwzględnia wiele różnych czynników, takich jak zawartość strony, jej popularność i istotność dla zapytania.
Na przykład, jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę „przepisy na ciasta”, algorytm Google przeszuka miliardy stron internetowych i wyświetli te, które według niego najlepiej odpowiadają na to zapytanie. jeżeli natomiast wpiszesz „najlepsze przepisy na ciasta według gwiazd kuchni”, algorytm będzie szukać stron, które zawierają te słowa najważniejsze i są najbardziej popularne i relewantne dla tego zapytania.
Oczywiście, algorytm Google jest bardzo złożony i uwzględnia wiele innych czynników, ale ogólnie rzecz biorąc, działa on w ten sposób: przeszukuje strony internetowe w poszukiwaniu odpowiednich wyników i wyświetla te, które według niego są najlepsze.
Początki Googla, czyli algorytm Page Rank
Algorytm PageRank, który był używany w pierwszej wersji wyszukiwarki Google, działał na podstawie prostego pomysłu: im więcej stron odsyła do danej strony (tzw. linków wejściowych), tym ważniejsza ta strona. Algorytm obliczał „ważność” strony na podstawie liczby i jakości linków do niej prowadzących.
Na przykład, jeżeli strona A odsyłała do strony B, a strona B była linkowana przez dużo innych stron, to według algorytmu PageRank strona B była ważniejsza niż strona A. Strony internetowe, które miały więcej linków wejściowych z innych ważnych stron, otrzymywały wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Oczywiście, algorytm PageRank stosowany przez Google był bardziej złożony niż to, co opisałem powyżej i uwzględniał wiele innych czynników. Ale ogólnie rzecz biorąc, działał on w ten sposób: strony z większą liczbą i lepszą jakością linków wejściowych otrzymywały wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Jak dzisiaj działa Google?
Dzisiejszy algorytm jest dużo bardziej skomplikowany i jestem przekonany, iż o wielu niuansach nie wiemy. Składa się z 3 kroków:
1. Skanowanie
Nie ma czegoś takiego jak centralny rejestr wszystkich stron internetowych. Dlatego pierwszym krokiem jest zdobycie informacji o nowych stronach i ostatnich aktualizacjach.
Google pobiera tekst, obrazy, kody, filmy czy komentarze ze stron znalezionych w internecie, korzystając z automatycznych programów nazywanych robotami (googlebot). Oczywiście googlebot nie indeksuje wszystkich wykrytych stron. Właściciel witryny może zablokować taką możliwość. W przypadku mojego bloga Google już go zna. Dlatego jedynie co jakiś czas odwiedza mapę strony (TUTAJ), aby dowiedzieć się, czy pojawił się jakiś nowy post.
2. Indeksowanie
Mamy informacje o stronie i mnóstwo danych zapisanych w bazach danych. Teraz czas na indeksowanie, czyli analizę tych danych i przypisanie różnych kategorii i cech.
Dane strony internetowej takie jak kod HTML, czy informacje z metadanych są analizowane przez liczne algorytmy i zapisane w bazach danych.
Na tym etapie strony są oceniane pod względem jakości zawartości. Google stara się dawać jak najlepszą jakość, ponieważ wówczas użytkownik będzie zadowolony z wyników wyszukiwarki. A to oznacza, iż taka osoba wróci w przyszłości (czytaj: $$$ ). Robi to tworząc dziesiątki tysięcy charakterystyk i tysiące sygnałów opisujących daną stronę pod względem jakości. Np. wcześniej wspominany PageRank jest jednym z takich sygnałów.
Po filtrowaniu Google kategoryzuje strony z podobną informacją i wybierany jest najlepszy reprezentant dla danej grupy. I to jest to, co widzimy w wyniku wyświetlania.
3. Wyświetlenie wyników wyszukiwania.
Jest to ostatni etap – wyszukiwarka zwraca informacje pasujące do jego zapytania.
Najpierw Google stara się zrozumieć intencję osoby wyszukującej. Znalazłem informację, iż Google pracował 5 lat nad systemem wyłapującym literówki i proste błędy. Ponadto z własnej praktyki widzę, iż działa to bardzo dobrze.
Znając intencję Google dopasowuje wyniki wyszukiwania na podstawie wcześniej wyliczonych sygnałów i charakterystyk stworzonych w kroku wcześniejszym. Duże znaczenie mają, chociażby tak proste cechy, jak język czy lokalizacja. Dzięki temu zapytanie „naleśniki tanio” powoduje, iż użytkownik we Wrocławiu otrzyma inne wyniki niż użytkownik w Pcimiu Dolnym.
Uwaga! Wyszukiwarki pamiętają Twoją historię wyszukiwań, kim jesteś, gdzie jesteś itp. Dlatego, o ile nie chcesz, aby korzystały z tej wiedzy, to używaj trybu incognito!
Skoro wiemy już jak działa Google, to zobaczmy, jak możemy pisać lepsze zapytania!
Googluj jak PRO – 10 podstawowych zasad
Dla mnie dobry proces szukania jest podobny do procesu budowy modelu uczenia maszynowego, czyli jest iteracyjny. Zaczynamy prostym wyszukiwaniem i po wyświetleniu kolejnych wyników i zapoznaniu się z ich skróconymi informacjami lub przejrzeniem strony, modyfikujemy swoją frazę zapytania. I tak w kółko.
Ciekawostką jest to, iż pierwszy wynik wyświetlany w wyszukiwarce stanowi prawie 28% wyborów!
Czy pierwszy wynik jest najlepszy? W przypadku specjalistycznych tematów, których najczęściej szukamy, niestety tak nie jest. To co należy wpisać do okienka, aby zawęzić liczbę wyszukań i otrzymać bardziej precyzyjne odpowiedzi? Nie ma na to złotej zasady. Natomiast jest zestaw reguł i zasad, których warto się trzymać!
1. Zacznij prosto i zwięźle
Jeśli przede wszystkim wykonujesz research, a nie szukasz konkretnej informacji, to zacznij od prostych i ogólnych pytań takich jak „czym jest X?„, „jak działa X?„. W zależności od wyników wyszukiwania możesz następnie ponownie sformatować swoją frazę
2. Doprecyzuj iteracyjnie wyniki wyszukiwania
Zamiast przeglądać wszystkie wyniki wyszukań po kolei strona po stronie, spróbuj spojrzeć i przeskanować wszystkie wyniki wyszukiwania na pierwszej stronie. Zwróć uwagę na nazwy i skrócone opisy stron i linków, które otrzymałeś. jeżeli mocno nie pasują do tego, czego dokładnie szukasz, postaraj się doprecyzować Twoją frazę wyszukiwania. Staraj się powtórzyć tę czynność kilka razy, aż przybliżysz się do oczekiwanych i spodziewanych rezultatów.
3. Każde słowo i kolejność ma znaczenie
Aby googlować jak PRO i być skutecznym w wyszukiwaniu, ważne jest zrozumienie, iż algorytmy wyszukiwarki patrzą na każde słowo napisane przez Ciebie i starają się do nich dobrać odpowiednie wyniki wyszukiwania. jeżeli myślisz o tym, aby przyrządzić stek na obiad, to lepiej wpisać „jak upiec stek” zamiast „jak ugotować stek”.
Zwracaj również uwagę na kolejność wpisywanych słów. jeżeli jest to specjalistyczna fraza, to nie zmieniaj kolejności wyrazów.
4. Użyj operatorów do zawężenia wyszukiwania
Wyszukiwarka Google (i inne) umożliwia nam wykorzystanie różnych operatorów (takie specjalne symbole). Na przykład dodając znak „+” pozwoli nam wyszukać strony zawierające dokładne to słowo.
Warto się z nimi zapoznać! Poniżej przygotowałem listę najbardziej użytecznych operatorów, z których sam korzystam.
5. Postaw się w osobie, która pisze odpowiedź na twoje pytanie
Aby nasze wyszukiwanie było jak najbardziej skuteczne, warto czasami przeformułować swoje pytanie. Zastanów się, jakie słowa mogą zawierać się w tytule lub treści Twojej idealnej strony internetowej. Pomyśl jakich słów użyłbyś, gdybyś chciał odpowiedzieć na wyszukiwane zagadnienie.
6. Pozwól Googlowi dokończyć frazę za Ciebie
Jeśli chcesz googlować jak PRO warto korzystać z funkcji podpowiadania słów kluczowych! Wpisując pierwsze kilka liter w wyszukiwarce, Google automatycznie wyświetli nam listę najbardziej popularnych zapytań z tymi literami. To bardzo przydatna funkcjonalność, która pozwala na szybsze i łatwiejsze wyszukiwanie informacji.
7. Uwaga na reklamy!
Podczas wyszukiwania w Google warto zwrócić uwagę na reklamy sponsorowane, które bardzo często pojawiają się jako pierwsze na liście wyników wyszukiwania! Takie reklamy zwykle oznaczane są jako „reklama”, „sponosrowane”, „advertisement” itp. Są one opłacane przez firmy chcące wypromować swój produkt lub stronę. Chociaż reklamy mogą być czasami przydatne, to nie zawsze zawierają najodpowiedniejsze wyszukiwania.
Ma to znaczenie również dla naszego bezpieczeństwa. Czytałem o przypadkach wykorzystywania przez przestępców reklam pozycjonowanych jako strony banków do wyłudzania danych (a później okradania)) klientów robiących literówki przy wyszukiwaniu strony banku.
8. Nie używaj odpowiedzi w zapytaniu
Możesz zadać pytanie „Czy C++ jest najlepszym językiem do pisania algorytmów AI„? Jest szansa, iż ktoś na podstawie swojego doświadczenia napisał taki artykuł i zostanie Ci on zaprezentowany, ale niekoniecznie musisz się zgadzać z jego treścią.
Lepiej zadawać bardziej ogólne pytania, na przykład „Jaki jest najlepszy język do pisania algorytmów AI”? W ten sposób uzyskasz odpowiedzi z różnych perspektyw i otrzymasz szerszy wachlarz informacji.
9. Nigdy nie bierz tego, co przeczytasz za pewnik
W internecie znajdziesz dosłownie wszystko. Dlatego nigdy nie ufaj w 100% w to, co w nim przeczytasz. choćby jeżeli będzie to rada Twojego ulubionego eksperta (np. mnie xD). Zawsze bądź sceptyczny i staraj się zweryfikować informacje z kilku różnych źródeł. jeżeli nie będziesz mógł znaleźć podobnych informacji, to chociaż powinno zapalić Ci się czerwone światełko.
Dodatkowo w przypadku danych liczbowych warto zobaczyć na podane źródła. W przypadku ich braku zawsze może być to subiektywna ocena autora tekstu.
10. Czy strona jest godna zaufania?
Warto zwrócić uwagę na autora strony. Czy jest to wiarygodne i renomowane źródło informacji, takie jak instytucja naukowa, agencja rządowa, blog eksperta domenowego. A może strona wydaje Ci się podejrzana lub z niejasnymi intencjami?
Zwróć również uwagę na TLD (ang. Top Level Domain). Możesz z niego odczytać sporo informacji. Na przykład strony rządowe w Polsce mają końcówkę gov.pl.
Czym są operatory wyszukiwania (ang. search operators)?
Google (i inne wyszukiwarki) mają dziesiątki operatorów szukania. Są to specjalne znaki lub słowa, które możesz dodać do zapytania, aby zmienić sposób interpretacji zapytań, co wpływa na wyświetlane wyniki. Dzięki nim możemy bardzo precyzyjnie ograniczyć wyniki wyszukiwania.
Dla większości operatorów wielkość liter nie ma znaczenia (ang. case insensitive), czyli możesz je pisać z dużych czy małych liter. Dodatkowo możecie używać ich w dowolnym miejscu waszego zapytania.
Czasami Google je zmienia. Natomiast na moment pisania tego artykułu wszystkie działały. Natomiast zawsze, zamiast pisania operatorów możesz skorzystać z zaawansowanej wyszukiwarki Googla:
Operatory dopasowywujące (ang. matching operators)
1. „” cudzysłów
Służy do wyszukania dokładnie tego samego ciągu znaków.
Możesz też stosować cudzysłów, aby uwzględniać słowa z nietypową pisownią.
2. – minus (ang.exclusion)
Odpowiada za wykluczenie wyników, które zawierają wybrane słowo.
3. * dzika karta (ang. wildcard)
W wyszukiwaniu działa jako wypełniacz. Umożliwia wyszukiwanie wyników, niezależnie od słów, które pojawią się między innymi słowami. Bardzo często wykorzystuję go podczas szukania błędów, szczególnie gdy błędne są ścieżki do katalogów lokalnych itp.
4. AROUND(X)
Często mamy do czynienia z wieloznacznością słów. Operator arround wskazuje, iż pewne słowa powinny występować w pewnej odległości od siebie w wynikach wyszukiwania. Jest on szczególnie przydatny w wyszukiwaniu treści, w których istotne jest, aby słowa były blisko siebie i nierozdzielone zbyt wieloma innymi słowami. Aby użyć go należy trzymać się formy: „słowo1 AROUND(odległość) słowo2”.
Operatory dat (ang. date operators)
5. before:
Operator wyszukuje strony, artykuły lub posty sprzed konkretnej daty.
6. after:
Analogicznie jak wyżej, ale wyszukuje po konkretnej dacie.
Ach i jeszcze jedno. Pamiętajcie, iż operatory można łączyć!
Operatory źródłowe
7. source: lub site:
Umożliwia wyszukanie stron internetowych, które zostały opublikowane na określonej domenie. Możesz także łączyć je z TLD. Ciekawostką jest, iż dla stron z kiepską wbudowaną wyszukiwarką korzystanie z googla może być szybsze do znalezienia na tej stronie odpowiednich artykułów.
8. ext: lub filetype:
Operatory pozwalają na filtrowanie wyników wyszukiwania według określonego typu pliku. Pozwala to na bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania, zwłaszcza wtedy, gdy interesują nas dokładnie określone typy plików, takie jak raporty, prezentacje lub artykuły. Możesz używać dowolnych rozszerzeń. Ja najczęściej wykorzystuję: PDF, PPT, PPTX, XLS, CSV, DOC.
9. loc:
Tego operatora używamy w celu ograniczenia wyników wyszukiwania do określonej lokalizacji. Operator ten pozwala określić geograficzne położenie strony internetowej, która powinna zostać zawarta w wynikach wyszukiwania. Jest on przydatny, gdy chcesz wyszukać informacje lokalne, takie jak firmy, usługi, wydarzenia itp., które są dostępne tylko w określonej lokalizacji.
Operatory IN:
10. inurl:
Dzięki niemu możemy wyszukiwać jedynie stron internetowych, których adresy URL zawierają określone słowo lub frazę.
11. allinurl:
Różni się tym, iż możemy podać więcej słów, które chcemy przeszukiwać
13. intitle: / allintitle:
Te operatory działają podobnie, tylko iż przeszukują tytuł strony.
13. inanchor: / allinanchor:
A te operatory przeglądają tak zwaną kotwicę, czyli to, co widzimy do kliknięcia.
14. intext: /allintext:
Czasami szukanie po powyższych polach to za mało, więc możesz wykorzystując operator intext: wyszukiwać w samej treści strony. Np. szukając „intext:stek na patelni” wyszuka nam strony zawierające te słowa w tekście, a niekoniecznie w tytule czy adresie strony.
Operatory boolowskie (ang. boolean operators):
15. AND / &&
Operator „AND” wykorzystujemy do określenia, iż w wynikach wyszukiwania powinny znajdować się tylko te strony, które zawierają wszystkie wyszukiwane słowa. Jest on domyślnie używany przez Google, więc nie jest konieczne jego używanie w zapytaniu. Na przykład, wyszukiwanie „jedzenie AND zdrowe” zwróci tylko te strony, które zawierają oba słowa.
16. OR / I
Pozwala na wyszukiwanie informacji, które zawierają co najmniej jedno z określonych słów kluczowych. Należy jednak pamiętać, iż operator „OR” jest wyszukiwaniem „albo-albo”, a nie „albo-i”. Dlatego jest wyjątkowy, ponieważ to jedyny operator, który nie filtruje wyników wyszukania a je rozszerza!
Pozostałe operatory:
17. … – operator zasięgu (ang. range / ellipses)
Pozwala na wybranie pewnego przedziału dla liczb. Na przykład podając „6…10” znajdziemy artykuły, które zawierają liczbę 6, 7, 8, 9 lub 10.
18. cache:
Dzięki niemu możemy wyszukać strony przechowywane jako kopie strony internetowej, którą Google zapisało w swojej pamięci podręcznej. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do kopii strony, która może już nie być dostępna online! A mając swojego bloga, wiem, iż takie przestoje się zdarzają
19. related:
Zwraca nam strony podobne wg algorytmów Googla do tej, którą podamy.
20. X in Y
Bardzo przydatna formuła do przeliczania kursów, długości, wag itp.
Łączenie operatorów
Operatory wyszukiwania w Google można łączyć w różne sposoby, aby uzyskać bardziej złożone i precyzyjne wyniki wyszukiwania. Łączenie kilku operatorów pozwala na bardziej precyzyjne i skoncentrowane wyszukiwanie informacji, których potrzebujesz.
Możesz je dowolnie łączyć!
Poniżej przykład rzeczy związanych z sieciami CNN z mojego bloga opublikowanymi po styczniu 2020 niezawierających słowa „pandas„:
A tutaj kolejny gdzie szukamy plików PDF z cheatsheetami ze stron z rozszerzeniem .com lub .pl.
To właśnie łączenie różnych operatorów zapewnia supermoce!
Na sam koniec mam dla Was jeszcze 3 bonusiki.
Bonus 1: Google Image Search
Google Image Search to narzędzie umożliwiające wyszukiwanie obrazów na stronach internetowych. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie wprowadzonego obrazu, a wynikiem jest galeria obrazów pasujących do wprowadzonego zdjęcia. Cudo! Możesz filtrować wyniki wyszukiwania według rozmiaru, typu pliku, koloru i innych kryteriów.
Bonus 2: Google scholar
Google Scholar jest specjalnym narzędziem zaprojektowannym w celu umożliwienia wyszukiwania i przeglądania naukowych publikacji, takich jak artykuły, prace naukowe czy książki. Google Scholar oferuje dostęp do milionów publikacji z całego świata i umożliwia użytkownikom wyszukiwanie i śledzenie wyników badań z ich wybranej dziedziny.
Bonus 3: Google Data Set Search
Szukasz zbiorów danych? Możesz do tego wykorzystać Google Data Set Search. Jest to narzędzie, które umożliwia wyszukiwanie zbiorów danych!
Podsumowanie
Warto pamiętać, iż wyszukiwanie w Internecie to sztuka i wymaga trochę ćwiczeń, by osiągnąć pożądane wyniki. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe formułowanie zapytania, wybieranie odpowiednich źródeł informacji i korzystanie z różnych narzędzi, takich jak operatory wyszukiwania. Mam nadzieje, iż dzięki powyższym wskazówkom będziesz mógł wyszukiwać informacje w Internecie jak prawdziwy profesjonalista! I na koniec pamietaj, by weryfikować informacje z kilku źródeł i nie ufać wszystkiemu, co znajdziesz w Internecie! W końcu nie wszystko, co jest napisane w sieci, jest prawdą!
Pozdrawiam z całego serducha,
Bibliografia