GPU grafików na celowniku hakerów. Do czego potrzebują mocy branży kreatywnej?

brandsit.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: GPU, grafika


Najbardziej zagrożeni są przedstawiciele branż wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak architekci, inżynierowie, a także pracownicy sektora produkcji czy rozrywki. Dlaczego? Ponieważ używają oni komputerów z mocnymi kartami graficznymi (GPU), co pozwala na szybkie wydobywanie kryptowalut.

Jak działa atak?

Cyberprzestępcy wykorzystują legalne narzędzia Microsoft Windows do infekowania komputerów. Używają one programu Advanced Installer, który jest legalnym oprogramowaniem do tworzenia instalatorów dla systemu Windows. Jednak w tym przypadku, jest on używany do pakowania systemu ze złośliwymi skryptami PowerShell.

Schematy działania

Ataki cryptominigowe posiadają dwa, wieloetapowe schematy działania. Pierwsza metoda przebiega za pośrednictwem klienta M3_Mini_Rat, który ustanawia backdoor na komputerze ofiary. Druga metoda wykorzystuje PhoenixMiner i lolMiner do wydobywania kryptowalut.

Branże kreatywne, z uwagi na swoje specyficzne potrzeby i zasoby, stają się coraz bardziej atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Dlatego też, zabezpieczenie się przed potencjalnymi zagrożeniami jest nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne. Nie można już ignorować faktu, iż cyberprzestępczość ewoluuje i adaptuje się do nowych okoliczności. Dlatego też, zarówno przedsiębiorstwa, jak i jednostki, muszą być zawsze o krok do przodu, jeżeli chodzi o zabezpieczenie swoich systemów i danych.

źródło: Cisco

Idź do oryginalnego materiału