Hakerzy atakują wykorzystując deepfake z wizerunkiem Premiera RP, Prezydenta RP oraz TVN

sirt.pl 11 miesięcy temu

Rozwój sztucznej inteligencji na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo przyspieszył. Powstało wiele narzędzi, które zyskały niezwykłą popularność, m.in. ChatGPT, który potrafi generować zaawansowane odpowiedzi na wprowadzone przez użytkownika pytania. AI, czyli z języka angielskiego artificial intelligence (pol. sztuczna inteligencja) jest postrzegana jako przyszłość w wielu dziedzinach życia codziennego. Ma ona na celu m.in. przyspieszyć procesy, ułatwić pozyskiwanie i katalogowanie informacji, które człowiekowi zajęłyby dużo czasu.

Potencjał sztucznej inteligencji może stanowić również duże zagrożenie. Z jej wykorzystaniem zaciera się granica między rzeczywistością, a fikcją. Dostrzegli to oszuści, którzy bez zawahania wykorzystują to w celu przeprowadzenia ataku z zastosowaniem techniki deepfake. Polega ona na manipulacji treściami audio i wideo przy użyciu sztucznej inteligencji.

Ujawniliśmy oszustwo wykorzystujące wizerunek gwiazd stacji TVN, gdzie w programach Fakty oraz Dzień Dobry TVN informują o pewnej platformie inwestycyjnej.

Fałszywa reklama na Facebooku

Na portalu społecznościowym Facebook możemy trafić na reklamy informujące o rzekomo znakomitej platformie do zarabiania pieniędzy. Wszystko wygląda bardzo autentycznie, ponieważ informacja przedstawiona jest jako fragment wydania telewizyjnego Faktów TVN.

W reklamie osadzony jest fragment programu, w którym dziennikarka Anita Werner informuje o platformie inwestycyjnej dzięki której pan Paweł w 3 tygodnie zarobił 220 tysięcy złotych. Poniżej udostępniamy pełny materiał wideo.

Wszystko brzmi bardzo interesująco i skłania do zainteresowania się bliżej ową platformą inwestycyjną. Niestety, cały materiał wideo jest fałszywy. Został on wygenerowany z pomocą sztucznej inteligencji. Zarówno mimika twarzy prezenterki telewizyjnej, jak i głos został wygenerowany komputerowo przez oszustów z wykorzystaniem AI (sztucznej inteligencji). Jest to tym bardziej niepokojące, iż dostęp do narzędzi pozwalających osiągnąć taki efekt może uzyskać każdy, za zaledwie kilkanaście dolarów.

Fałszywy artykuł

Po kliknięciu w reklamę zostajemy przekierowani do fałszywego artykułu pochodzącego rzekomo z portalu Gazeta.pl. Opisywany jest na nim skandal jaki wybuchł podczas transmisji programu Dzień Dobry TVN.

Czytamy, iż w trakcie programu na żywo z osobą, która ujawniła jak zarobiła ogromne pieniądze dzięki platformie inwestycyjnej, do studia zadzwonił jeden z prezesów banku. Domagał się on przerwania programu, aby nie ujawniać szczegółów o wspomnianym sposobie na zarabianie.

W artykule dowiadujemy się iż stacja postanowiła opublikować cały wywiad, dzięki czemu każdy może zapisać się do omawianej platformy inwestycyjnej.

Na końcu reportażu przedstawiony zostaje w kilku krokach sposób na dołączenie do programu inwestycyjnego. Należy kliknąć w link do strony, następnie skontaktuje się z nami nasz “osobisty menedżer”. W kolejnym kroku będziemy musieli wpłacić minimalny depozyt w wysokości 1050 zł.

Fałszywa platforma inwestycyjna

Kliknięcie w link w artykule prowadzi do otwarcia platformy inwestycyjnej. Jedyne co musimy na niej zrobić to wprowadzić swoje dane takie jak: imię, nazwisko, adres email oraz numer telefonu. Po kliknięciu w przycisk Zarejestruj się teraz musimy czekać jedynie na kontakt ze wspomnianym osobistym menadżerem.

Cały proceder to oszustwo, które polega na wyłudzeniu od nas pieniędzy. Odbierając telefon od menadżera będziemy przez niego instruowani jak dokonać wpłaty na poczet inwestycji dzięki której w przeciągu kilkunastu dni zarobimy ogromne pieniądze. jeżeli przekażemy pieniądze to bezpowrotnie je stracimy. Oszuści obiecując ogromne zyski liczą tylko na to, iż damy się na to skusić. Następnie kontakt się urwie, a zapewniany zwrot inwestycji pozostanie w sferze marzeń, jednocześnie uszczuplając nasz portfel o wpłatę, którą dokonaliśmy.

Opisywane w tym artykule oszustwa są skuteczne wykrywane i blokowane przez PREBYTES SIRT. Sprawdź w jaki sposób możemy ochronić Twój biznes przed hakerami.

Uwaga na reklamy z wizerunkiem znanych osób

Aktualnie możemy trafić na więcej reklam prezentujących pewne inwestycje i wysoki ich zwrot w krótkim czasie. Promowane są one przez najważniejsze osoby w kraju, czyli Prezydenta Andrzeja Dudę oraz Premiera Mateusza Morawieckiego.

Również w tych przykładach została wykorzystana sztuczna inteligencja do wygenerowania wypowiedzi polityków. Poniżej możecie zobaczyć pełne wideo ze spreparowanych wystąpień Prezydenta oraz Premiera.

Prezydent Andrzej Duda (AI)

Premier Mateusz Morawiecki (AI)

Podsumowanie

Rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Jej duży potencjał może powodować także trudności w rozpoznaniu fikcji stworzonej na potrzeby oszustwa dzięki technice deepfake.

Musimy przygotować się na nową rzeczywistości, w której prawda i złudzenie są trudne do określenia. Powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem i starać się weryfikować materiały, które znajdziemy w sieci.

Jeśli natrafimy na niezwykle szybki i prosty sposób pomnożenia swoich oszczędności to możemy założyć od razu, iż takie coś nie istnieje i jest to oszustwo.

Idź do oryginalnego materiału