Specjaliści z Sophos wykryli niedawno złośliwą aktywność polegającą na klasycznym DLL side-loadingu, ale ze zwiększoną złożonością i dodatkową warstwą wykonania. Co więcej, dochodzenie wskazuje, iż osoby odpowiedzialne za zagrożenie tak bardzo upodobały sobie adaptowanie oryginalnego scenariusza, iż wykorzystały wiele jego odmian, wielokrotnie wymieniając określony komponent w procesie, aby uniknąć wykrycia.
Kampania opiera się na klasycznym ataku typu side-loading (ładowanie boczne), składającym się z czystej, legalnej aplikacji, złośliwego programu ładującego i zaszyfrowanego ładunku, z różnymi modyfikacjami tych komponentów. Najnowsze odmiany dodają zwrot akcji, w którym prawilna aplikacja pierwszego etapu ładuje drugą legalną aplikację „na boku” i automatycznie ją uruchamia. Druga czysta aplikacja ładuje tak samo złośliwą bibliotekę DLL. Następnie złośliwa DLL-ka wykonuje końcowy ładunek.
Najbardziej kojarzony z tym atakiem aktor to Dragon Breath, znany też pod innymi nazwami – APT-Q-27 lub Golden Eye Dog. Specjalizuje się w obszarze gier hazardowych online, których uczestnicy są najczęściej ofiarami ataków.
Oryginalne kampanie były skierowane do chińskojęzycznych użytkowników systemu Windows zaangażowanych w hazard online, a początkowe wektory infekcji rozpowszechniano za pośrednictwem komunikatora Telegram. Do tej pory zidentyfikowano cele na Filipinach, w Japonii, na Tajwanie, w Singapurze, Hongkongu i Chinach. Przegląd na mapie możemy zobaczyć poniżej.
Wektorem początkowym jest fałszywa strona internetowa, gdzie znajduje się instalator Telegrama. Po otwarciu tworzy na pulpicie skrót przeznaczony do ładowania złośliwych komponentów w tle po uruchomieniu, jednocześnie wyświetlając ofierze interfejs użytkownika aplikacji Telegram.
Ponadto uważa się, iż przeciwnik stworzył wiele odmian schematu, w którym sfałszowane instalatory innych aplikacji, takich jak LetsVPN i WhatsApp, są wykorzystywane do inicjowania łańcucha ataków.
Następny etap obejmuje użycie drugiej czystej aplikacji jako pośrednika w celu uniknięcia wykrycia i załadowania końcowego ładunku za pośrednictwem złośliwej biblioteki DLL.
Ładunek działa jako backdoor zdolny między innymi do:
- pobierania i uruchamiania plików,
- czyszczenia dzienników zdarzeń,
- wyodrębniania i ustawiania zawartości schowka,
- uruchamiania dowolnych poleceń,
- kradzieży kryptowaluty z rozszerzenia portfela MetaMask dla przeglądarki Google Chrome.
„Pobieranie boczne bibliotek DLL, po raz pierwszy zidentyfikowane w produktach Windows w 2010 roku, ale rozpowszechnione na wielu platformach, przez cały czas jest skuteczną i atrakcyjną taktyką dla cyberprzestępców” – komentuje Szappanos z Sophos. „Opisywana technika podwójnego zaciemnienia dzięki legalnej aplikacji zastosowana przez grupę Dragon Breath, ukierunkowana na sektor użytkowników (hazard online), który tradycyjnie był mniej analizowany przez badaczy, reprezentuje ciągłą żywotność tego podejścia”.