„Raport płacowy IT Contracting 2025” opracowany przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland pokazuje, iż głównymi wyzwaniami dla rekrutujących firm są nierealistyczne oczekiwania kandydatów (41%) oraz niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie (22%).
Pomimo niepewnej sytuacji rynkowej i spowolnienia w 2024 roku, jakie odnotowało wiele gospodarek naszego regionu, sektor technologiczny wciąż pozostaje jednym z najbardziej odpornych na presję. Mimo iż branża IT również doświadczyła konsekwencji ogólnego niepokoju, to dane świadczą o raczej stabilnej sytuacji.
Według tegorocznego badania Hays Poland przeprowadzonego w branży IT wynika, iż 88% firm z sektora planuje rekrutować (to wynik o 6% niższy niż przed rokiem). Natomiast 43% wciąż spodziewa się trudności na tym polu.
Cięcia finansów na inwestycje w obszarze technologicznym ograniczają dostępność projektów. W konsekwencji kontraktorzy IT (osoby współpracujące z firmami w modelu B2B) nieco ostrożniej podchodzą do zmian zawodowych. Mimo to zmianę pracy lub projektu w roku 2025 wciąż rozważa 57% specjalistów IT i tyle samo pozytywnie ocenia swoje perspektywy zawodowe. Większa niepewność przekłada się na trendy płacowe w sektorze IT. Co prawda 76% firm z sektora technologicznego planuje podwyżki, jednak zaledwie 16% z nich przewiduje, iż przekroczą one poziom 10%. Chociaż w kontekście kontraktingu IT nie można mówić o stagnacji płac, to można dostrzec wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu stawek.
„Nie oznacza to jednak, iż specjalistów IT czeka trudny rok. Wiele będzie zależało zarówno od ich obszaru specjalizacji, doświadczenia i przygotowania technologicznego, jak i aktualnej sytuacji gospodarczej. Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa, analizy danych, programów ERP i sztucznej inteligencji cieszą się bardzo silną pozycją na dzisiejszym rynku. W minionym roku doświadczyli wzrostu stawek, a dobre perspektywy zawodowe daje im ponadto dynamiczny rozwój dyscyplin, w których się specjalizują” – zauważa Arkadiusz Wargin z Hays Poland.
Jednak na przestrzeni roku odsetek firm IT, określających lukę kompetencji jako największą trudność rekrutacyjną, spadł aż o 25%. Z 50 do 69% urosła z kolei grupa pracodawców dostrzegających, iż o pracę ubiega się w tej chwili więcej kandydatów niż w przeszłości.
Z kolei kontekst rozwoju sztucznej inteligencji budzi sprzeczne postawy. Z badania Hays wynika, iż odsetek specjalistów IT, którzy korzystają w pracy z narzędzi AI, w ciągu roku wzrósł aż o 12% do poziomu 61%. Długofalowo z pewnością będzie to miało istotny wpływ na branżę zaawansowanych technologii, co dostrzegają również sami specjaliści IT.
Mimo iż 45%. specjalistów IT uważa, iż rozwój sztucznej inteligencji stworzy dla nich więcej możliwości zawodowych lub nie będzie miał wpływu na ich perspektywy zawodowe, to 34% ma obawy, iż AI docelowo ograniczy dostępne dla nich możliwości podjęcia pracy. W skali roku odsetek ten wzrósł o 13%. Powinni o tym pamiętać zarówno pracodawcy, jak i specjaliści, inwestując w upskilling i reskilling.