Intel opracował oprogramowanie do wykrywania deepfake’ów

pozytywne-wiadomosci.pl 1 rok temu

Firma Intel Technology stworzyła oprogramowanie do wykrywania deepfake’ów. Program działa w czasie rzeczywistym.

Oprogramowanie wykorzystuje między innymi niewielkie zmiany w wyświetlanych pikselach, związane z ruchem krwi w żyłach danej osoby. Dokładność wyniosła 96%.

Program nazywa się FakeCatcher i jest pierwszym programem, który może wykrywać „deep fejki” w czasie rzeczywistym, a większość innych podobnych aplikacji wymaga przesłania filmu do późniejszej analizy, co zwykle zajmuje kilka godzin.

Opierając się na bazach materiałów filmowych, deepfake wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia nagrań audio lub wideo prawdziwych ludzi, którzy mówią i wykonują różne gesty, których nigdy nie powiedzieli ani nie zrobili. Politycy, prezenterzy radiowi czy aktorzy – osoby, których zdjęcia i filmy są szeroko udostępniane w Internecie – są najbardziej narażeni na podróbki. A im bardziej popularna jest dana osoba, im więcej filmów z nią jest publicznie dostępnych, tym łatwiej stworzyć jej fałszywy wizerunek.

Wkraczamy więc w czasy, w których powstaje potrzeba stworzenia oprogramowania, zdolnego do weryfikacji materiału video pod względem jego autentyczności. Podróbki deep fake są coraz lepsze i co raz trudniej jest je rozróżnić od oryginalnego filmu. Przeróbki te mogą być w przyszłości skuteczne używane jako narzędzie dezinformacji przez wszelkiego rodzaju boty. Z tego powodu, przedsiębiorstwa rozwijają sposoby na identyfikacje fałszywych nagrań.

Program FakeCatcher jest częścią większej grupy badawczej firmy Intel o nazwie Trusted Media, która pracuje nad wykrywaniem zmanipulowanych treści.

Idź do oryginalnego materiału