Pierwsza styczność z tworzeniem aplikacji webowej może być przytłaczająca. Okazuje się jednak, iż uruchomienie pierwszego serwera napisanego w JavaScripcie nie jest trudne. Pierwsze uruchomienie aplikacji sprowadza się jedynie do zainstalowania środowiska uruchomieniowego i odrobiny konfiguracji. Jak stworzyć serwer w JavaScripcie?
Jak stworzyć serwer z użyciem linii komend?
Ponieważ wiele operacji podczas tworzenia aplikacji polega na wykorzystaniu linii komend, warto zapoznać się z podstawami wykorzystania tego narzędzia w swoim systemie operacyjnym. Na pewno na początek przyda się umiejętność przechodzenia pomiędzy folderami, tworzenia nowych oraz wykonywania poleceń.
Instalacja środowiska NodeJS
Do pisania aplikacji webowych często wykorzystuje się środowisko uruchomieniowe NodeJs. Aby sprawdzić, czy jest ono zainstalowane na naszym komputerze wystarczy wywołać w linii komend polecenie “node -v”, które służy do wyświetlania numeru wersji narzędzia NodeJS. jeżeli nie posiadasz tego narzędzia, to niezbędne będzie jego zainstalowanie, na przykład pobierając instalator ze strony projektu (nodejs.org) lub dzięki menedżera pakietów naszego systemu.
Menedżer pakietów NodeJS
Domyślnie, instalacja NodeJS zawiera menedżer pakietów Node, który nazywa się NPM. Menedżer pakietów służy do instalowania oraz zarządzania dodatkowymi pakietami. Jego obsługa jest prosta, do stworzenia aplikacji wystarczy znajomość dwóch komend: install oraz uninstall, służących odpowiednio do instalowania oraz usuwania pakietów Node.
Jak stworzyć serwer z użyciem Nesta?
Do stworzenia pierwszego projektu służącego do stworzenia API można wykorzystać wiele frameworków, natomiast na start polecamy framework Nest. Aby go zainstalować wystarczy wywołać polecenie “npm install @nestjs/cli”. Po zainstalowaniu pakietu wystarczy stworzyć nowy folder dla serwera oraz zainicjalizować projekt dzięki polecenia “nest new server”. Po odpowiedzeniu na kilka pytań projekt serwera jest gotowy i można przystąpić do pisania kodu.
To tylko niewielki fragment wiedzy, który pochodzi z kursu Junior IT Masterclazz. W kursie dowiesz się też jak:
- szybko tworzyć dokumentację API;
- dodać do aplikacji logowanie błędów oraz wydarzeń;
- szybko zabezpieczyć aplikację przed najpopularniejszymi błędami bezpieczeństwa;
- kompresować ruch;
- dodać możliwość ustawiania ciastek.
I wiele więcej. Sprawdź szczegóły na stronie kursu i wybierz odpowiedni dla siebie pakiet.