Poniższy artykuł to jedna z części tworzonego na bieżąco kursu, z którego dowiesz się m.in. czego spodziewać się po współpracy z Software Housem, jakimi czynnikami kierować się podczas wyboru konkretnej firmy i jak zamawiać oprogramowanie.
Pozostałe lekcje znajdziesz tutaj:
Co trzeba wiedzieć o współpracy z Software Housem?
Jeszcze do niedawna aplikacje desktopowe były standardowym narzędziem pracy przy komputerze. Od kiedy stabilne łącze internetowe stało się typowym wyposażeniem biura i domu, czołowe miejsce w tej dziedzinie przejęły aplikacje webowe.
Zalety aplikacji internetowych
Aplikacje dostępne przez przeglądarkę nie bez powodu stanowią w tej chwili ogromną większość aplikacji, z których korzystamy — mają one wiele zalet.
Do największych zalet aplikacji webowych należą:
Przenośność – w związku z tym, iż dostęp do aplikacji internetowej odbywa się poprzez przeglądarkę, są one dostępne na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Nie ma znaczenia, czy jest to telefon, tablet, komputer czy choćby telewizor - dostęp do serwisu można uzyskać na każdym z nich, bez konieczności instalacji. Dzięki temu systemy takie mają bardzo szerokie spektrum zastosowań.
Skalowalność – wyobraźmy sobie, iż w naszej firmie zostaje zatrudniony nowy pracownik, któremu trzeba stworzyć środowisko pracy. W przypadku aplikacji desktopowych, należy zainstalować aplikację na każdym urządzeniu z którego będzie korzystał pracownik. Natomiast jeżeli korzystamy z serwisu internetowego, wystarczy, iż założymy kolejne konto użytkownika i będzie on mógł korzystać z systemu na każdym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę internetową.
Łatwość aktualizacji – korzystanie z aplikacji webowej zdejmuje z nas konieczność manualnego aktualizowania oprogramowania. Wszystkie nowe funkcjonalności i poprawki pojawią się na naszym koncie automatycznie. Dzieje się tak, ponieważ aplikacja jest zainstalowana na serwerze, a nie na komputerze użytkownika. Dlatego też każda aktualizacja odbywa się właśnie tam. Dzięki temu każdy użytkownik może cieszyć się najnowszą wersją aplikacji bez wykonywania żadnych dodatkowych czynności.
Tworzenie aplikacji internetowych
Dobre praktyki przy projektowaniu aplikacji internetowych są bardzo podobne do tych związanych z ogólnym rozwojem produktów cyfrowych.
01
Weryfikacja potrzeb
Najważniejszym aspektem jest ustalenie potrzeb biznesowych, które powinna zaspokajać nowa aplikacja. Powinniśmy zapisać jakie oczekiwania mamy w stosunku do tworzonego systemu. Bardzo ważne jest określenie, kto będzie docelowym użytkownikiem naszego serwisu oraz jakie są jego potrzeby i problemy. Lista problemów użytkowników oraz celów biznesowych powinna być narzędziem pomagającym w podejmowaniu decyzji podczas tworzenia aplikacji internetowej.
02
Design
Podczas projektowania aplikacji webowej skupiamy się przede wszystkim na takim rozplanowaniu poszczególnych funkcjonalności i dostępu do nich, aby przyszłym użytkownikom było łatwo z nich korzystać. Aby optymalnie wykorzystać czas i budżet przeznaczony na tworzenie aplikacji internetowej na początku prac wykonujemy makiety. Projektowanie aplikacji webowych zaczynamy od nich, ponieważ dzięki nim możemy najtaniej testować i modyfikować koncepcje poszczególnych funkcjonalności.
03
Development
Tworzenie aplikacji www można podzielić na etapy. Na pierwszym etapie dostarczamy tylko najważniejsze funkcjonalności, tak aby aplikacja jak najszybciej przynosiła wartość biznesową. Następnie wykonujemy kolejne funkcjonalności, w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych. Dzięki takiemu podejściu maksymalizujemy wartość dostarczaną przez oprogramowanie jednocześnie minimalizując ryzyka związane z redukcją budżetu.
W naszej ofercie znajdziesz konkretne przykłady aplikacji internetowych, które mieliśmy przyjemność realizować.