Jak wybrać najlepszy akumulator do systemu UPS? Porównanie rozwiązań

programistamag.pl 1 miesiąc temu

Zasilanie awaryjne ma chronić nas przed przerwami w dostawie energii w sieci oraz wahaniami napięcia, które bywają nie tylko uciążliwe, ale także kosztowne i niebezpieczne. Odpowiednio dobrany akumulator do UPS eliminuje to ryzyko, a jednocześnie przedłuża żywotność systemu i pozwala w optymalny sposób wykorzystać potencjał zasilacza. Opcji do wyboru jest tymczasem kilka.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe do systemów UPS

Tradycyjnym i wciąż najpowszechniejszym rozwiązaniem w zakresie zasilania awaryjnego są akumulatory kwasowo-ołowiowe wykonane w bezobsługowej technologii VRLA. Nie wymagają one regularnej konserwacji i są na tyle szczelne, iż mogą pracować w każdej pozycji, a dodatkowo odznaczają się przyjazną ceną.

Najlepszym typem akumulatora kwasowo-ołowiowego do pracy buforowej, typowej dla systemów UPS, są akumulatory AGM. Ładowane niewielkim prądem, odznaczają się wysoką wydajnością prądową, niskim poziomem samorozładowania oraz niską rezystancją wewnętrzną. Oznacza to, iż mogą być rozładowywane dużym prądem w krótkim czasie, co jest istotą działania zasilania awaryjnego.

Z szeroką ofertą akumulatorów AGM do systemów UPS można zapoznać się na stronie producenta Wamtechnik: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-kwasowo-olowiowe-wamtechnik/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-agm/akumulatory-kwasowo-olowiowe-vrla-agm-nerbo/

Akumulatory żelowe są pod tym kątem mniej efektywne, ponieważ charakteryzuje je wyższa rezystancja wewnętrzna. Z drugiej strony sprawdzają się dobrze w sytuacjach, gdy system UPS jest włączany często i na dłuższe okresy, tak iż dochodzi do regularnego rozładowywania ogniw. Ich kolejna zaleta to długa żywotność.

Inne źródła zasilania awaryjnego

W systemach UPS, zwłaszcza tych mniejszych, coraz częściej stosuje się również akumulatory litowo-jonowe. Zapewniają one szereg korzyści funkcjonalnych: od kompaktowych rozmiarów po odporność na częste rozładowywanie i szybkość ładowania. Wadą są natomiast wysoka cena oraz wrażliwość na przegrzanie, co w ekstremalnych przypadkach grozi choćby wybuchem.

Ciekawą alternatywą dla technologii Li-Ion są akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które imponują liczbą cykli ładowania i rozładowania, tolerancją na ekstremalne temperatury oraz możliwością szybkiego ładowania dużym prądem. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne i polecane przede wszystkim do dużych systemów UPS.

Jak dobrać parametry akumulatora UPS?

O końcowej satysfakcji z zasilania awaryjnego decydują nie tylko typ akumulatora, ale przede wszystkim jego parametry. To od nich zależy, jak długo podtrzymywane będzie napięcie w przypadku braku energii i jak gwałtownie system będzie gotowy do ponownego działania.

Przy zakupie konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę:

  • całkowitą moc podłączonych urządzeń;
  • wymagany czas podtrzymania zasilania przy pełnym obciążeniu;
  • maksymalny prąd ładowania przez zasilacz;
  • liczbę akumulatorów łączonych szeregowo.

Wybór akumulatora renomowanej marki to gwarancja niezawodności, bezpieczeństwa i długiej żywotności systemu UPS.

Materiał informacyjny

Idź do oryginalnego materiału