Jak zacząć z małymi projektami automatyki?

controlbyte.pl 1 rok temu

1. Znajdź dostęp do projektów – etat lub kooperacja B2B

Aby zarabiać na projektach automatyki musisz mieć do nich dostęp! Możesz pozyskać zlecenia na kilka sposobów.

Większość z nas pracuje na etacie w małych firmach lub międzynarodowych korporacjach. Jest to najszybsza i najprostsza opcja zarabiania na swoich umiejętnościach.

Praca w firmie na etacie ma wiele zalet np. nie ryzykujesz swoim kapitałem, zwykle masz dobrze zorganizowane stanowisko pracy i dostęp do potrzebnych narzędzi. Pracodawca daje możliwość szkolenia z konkretnych umiejętności potrzebnych na danym stanowisku oraz współpracy w wszechstronnym zespole.

Drugą trudniejszą opcją jest pozyskiwanie projektów na własną rękę. Tutaj będziesz odpowiedzialny dosłownie za wszystko. Od pozyskania klienta, przez organizację potrzebnego sprzętu i narzędzi, kończąc na robocie papierkowej z księgowym.

Co ciekawe, pracując na etacie możesz szukać również zleceń po godzinach. Szczególnie w czasach, kiedy jesteś w stanie wykonać pracę projektanta czy programisty w 100% zdalnie.

Sam tak robiłem zaraz po studiach, kiedy potrzebowałem szybkiego zastrzyku gotówki! To uratowało moją sytuację finansową. Podniosłem swój standard życia, a moja efektywność w pracy wzrosła! Wszystko dzięki małych, dodatkowych projektach po pracy na etacie!

Jak pozyskać taki projekt? Najlepiej zacząć poszukiwania w lokalnych firmach, w Twoim miejscu zamieszkania. Wystarczy Twoja otwartość i chęć współpracy z daną firmą. Moja rada: złap za telefon, wejdź w Google Maps, znajdź firmę, która Cię interesuje i po prostu do niej zadzwoń. Do kierownika technicznego, który posiada pulę projektów, skontaktujesz się przez sekretariat. Warto tylko uśmiechnąć się przez telefon do Pani sekretarki 🙂

Szukaj takich projektów, w których Ty będziesz odpowiedzialny tylko za programowanie, a elektryk będzie prefabrykował szafę sterowniczą. Dzięki temu całość wykonasz zdalnie z użyciem zdalnego pulpitu.

2. Specjalizacja zapewni Ci renomę i dostęp do prestiżowych projektów

Jak to mówią… „jak jesteś od wszystkiego to jesteś do niczego”.

Hasło dosyć brutalne, ale jakże prawdziwe w życiu projektowym. Specjalizacja w konkretnym zagadnieniu automatyki przemysłowej da Ci przewagę nad konkurencją! Dlaczego? Przede wszystkim będziesz występował przez potencjalnym klientem w roli eksperta. Da Ci to pole do negocjacji ceny za Twoje usługi oraz korzystniejsze warunki współpracy. Takie podejście daje możliwość wykonywania lepiej płatnych projektów przy mniejszym nakładzie pracy.

W czym możesz się wyspecjalizować? Kilka przykładów: układy napędowe, przemysłowy internet rzeczy, automatyka budynkowa lub procesowa. Wymienione dziedziny możemy rozbić jeszcze na drobniejsze specjalistyczne zagadnienia. Przykładowo w inteligentnych budynkach możesz pracować tylko z oświetleniem i znać się na protokole komunikacyjnym DALI.

Coraz częściej do naszej firmy projektowo-programistycznej zgłaszają się klienci z projektami wymagającej właśnie specjalistycznej wiedzy przy danym zagadnieniu. Dzięki temu, iż posiadamy wszechstronny zespół automatyków możemy podjąć interesujące i innowacyjne projekty. Czasami jednak współpracujemy z zewnętrznymi automatykami, ponieważ nikt nie posiada wszystkich kompetencji. To jest właśnie szansa dla Ciebie. Wybierz specjalizację i poszukuj firm potrzebujących Twoich usług!

Jak możesz stać się ekspertem w automatyce? Tutaj proponujemy uczyć się od ekspertów. Na naszym kanale YouTube znajdziesz niezliczone zapisy transmisji LIVE z praktycznymi wskazówkami dla specjalistów.

3. Stwórz portfolio własnych projektów

Jak klienci lub pracodawcy mogą przekonać się do Twojej osoby?

Dla nich nie liczą się oceny ze szkoły lub czy jesteś lubiany na Twoim osiedlu przez sąsiadów. Klienci chcą mieć wykonany projekt gwałtownie i sprawnie! Musisz im udowodnić, iż potrafisz działać w ten sposób.

Najlepszą opcją na przedstawienie klientom swoich umiejętności jest stworzenie portfolio przykładowych projektów. Możesz to po prostu przedstawiać tworząc prezentację w Powerpoint lub zrobić to bardziej nowocześnie i umieścić kod programu w zdalnym repozytorium Github. Ja przychylam się do tej drugiej opcji – kod w tym serwisie jest otwarty i do pobrania przez każdego zainteresowanego Twoją pracą.

Zanim zaczniesz tworzyć tego typu portfolio to zastanów się jakie dokładnie projekty będą Cię interesować. o ile automatyka budynkowa to napisz program sterowania inteligentnym domem dzięki PLC. Natomiast o ile będzie to automatyka przemysłowa to wykonaj kilka sekwencji dla sterowania podajnikami rolkowymi i napędami.

Dla Twoich klientów oprócz czystości napisanego kodu jest to co klient widzi każdego dnia… jest to wizualizacja na panelu HMI. W związku z tym tej sekcji musisz poświęcić szczególną uwagę!

Z pomocą przyjdą Ci tutaj gotowe szablony wizualizacyjne, które udostępniane są przez firmę Siemens lub oprogramowanie Codesys. Wystarczy pobrać taką formatkę i dostosować ją do własnych celów projektowych.

Pamiętaj jednak, iż musisz jeszcze posiadać umiejętność skutecznej prezentacji. choćby najlepsze portfolio nie przekona Twojego pracodawcy o ile dobrze tego nie zaprezentujesz i nie sprzedasz swoich umiejętności

4. Wybierz środowisko i język programowania (LAD, FBD, ST, SCL, STL)

Jaki środowisko i język programowania wybrać? To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od preferencji projektowych klienta. Często będziesz miał narzucone środowisko oraz język z góry.

Patrząc na statystyki najpopularniejszym środowiskiem programistycznym w Europie przez cały czas pozostaje TiA Portal od firmy Siemens. Dlatego dostępność projektów jest tutaj duża, jednak trzeba liczyć się ze sporą konkurencją.

Coraz częściej automatycy wybierają nowoczesną platformę Codesys (alternatywa dla TiA), która daje możliwość programowania urządzenia automatyki różnych producentów np. WAGO czy Bekchoff oraz jest intuicyjna w obsłudze dla początkujących programistów PLC. Na uwagę zasługuje tutaj również funkcjonalność budowania wizualizacji webowej z gotowych elementów. Co ważne realizując projekty w Codesys będziesz miał mniejszą konkurencję na rynku.

Jaki język programowania wybrać? o ile dopiero zaczynasz zacznij do graficznego języka programowania LADDER, który swoją strukturą przypomina schemat elektryczny. Im bardziej skomplikowane projekty będziesz realizował, konieczna będzie nauka języka tekstowego Structured Text. Jest to język wysokiego poziomu, gdzie znajdziesz typowe instrukcje warunkowe jak IF…ELSIF…ELSE, czy pętla FOR czy WHILE.

5. Praca wyjazdowa czy zdalna? Wybierz zgodnie z Twoim stylem życia

Małe projekty automatyki dają komfort wykonywania pracy zdalnie. Wystarczy, iż Ty oraz klient będziecie mieli dostęp do internetu i zdalnego pulpitu. Z tego tytułu wynikają inne, akurat dla mnie ważne zalety tego typu pracy.

Po pierwsze będziesz mógł prowadzić kilka projektów jednocześnie. Daje to większe zyski oraz pozwala odpowiednio zaplanować godziny pracy. Możesz spokojnie wrócić do domu po pracy etatowej, włączyć komputer, połączyć się poprzez VPN ze sterownikiem PLC na obiekcie i zacząć programować. Jak widzisz łatwo będzie dostosować godziny pracy w przeciągu dnia.

W przypadku pracy wyjazdowej i małych projektów to może po prostu okazać się to nieopłacalne. Przy pracy w delegacji trudno rozplanować sobie dzień i zarządzać kilkoma projektami naraz. W konsekwencji tzw. „fucha” może nie przynieść oczekiwanych zysków. Zniechęcisz się i przestaniesz realizować swój plan.

6. Podsumowanie

Bardzo chciałbym usłyszeć o Twoich pierwszych sukcesach przy realizacji małych projektów automatyki na etacie ub na własną rękę. Nasi kursanci mają już pierwsze realizacje za sobą. Podziel się swoimi doświadczeniami ze mną i resztą zespołu ControlByte w komentarzach poniżej!

Maciej Kurantowicz

Idź do oryginalnego materiału