Jak zostać analitykiem danych bez doświadczenia? Historia Izabeli Witczak

kajodata.com 1 dzień temu

W świecie analizy danych często słyszymy o technologiach, narzędziach i trendach, ale rzadziej mamy okazję poznać prawdziwe historie ludzi, którzy rzeczywiście przeszli tę drogę – od zera do pracy w zawodzie. Właśnie dlatego zaprosiłem do rozmowy Izabelę Witczak – uczestniczkę KajoDataSpace, która w zaledwie 9 miesięcy przebranżowiła się i dziś pracuje jako analityczka danych w Norwegii.

Co ważne: nie miała wcześniejszego doświadczenia w IT, a mimo to zbudowała solidne fundamenty, przeszła przez wiele trudnych momentów i finalnie osiągnęła swój cel. Jej historia to gotowy przepis na skuteczne przebranżowienie – z dużą dawką szczerości, uporu i… Excela.

Przebranżowienie na analityka danych

Kajo: Cześć Izabela, dzięki, iż zgodziłaś się na rozmowę. Zacznijmy od początku: skąd pojawiło się u Ciebie zainteresowanie analizą danych?

Izabela: Generalnie zmusiła mnie do tego sytuacja życiowa, a dokładniej lekkie problemy zdrowotne. Od tego wszystko się zaczęło. Startowałam totalnie od zera, bo wcześniej nie miałam żadnego kontaktu z danymi. W pracy korzystałam jedynie z Excela.

Kajo: Czyli to była decyzja podyktowana potrzebą zmiany, ale czemu akurat analiza danych?

Izabela: Trochę przypadkiem. Trafiłam do Centrum Kariery, gdzie wykonano mi test predyspozycji zawodowych. Okazało się, iż analiza danych to obszar, do którego mam duże predyspozycje. Zaczęłam wtedy słuchać Twojego kanału na YouTubie, czytać więcej o tym zawodzie, a potem sięgnęłam po darmowe kursy z Excela.

Pierwsze kroki i plan nauki

Izabela: Excel jakoś od razu zaskoczył, spodobało mi się to, więc postanowiłam zapisać się do KajoDataSpace. Twoja oferta najbardziej do mnie trafiła.

Kajo: Nie miałaś obaw, iż rynek pracy jest przesycony, albo iż trudno będzie się przebić?

Izabela: Nie. Gdy zobaczyłam, iż w moim mieście jest więcej ofert pracy dla analityków niż dla zwykłych stanowisk biurowych, poczułam, iż to realna droga. Zrobiłam research technologii, spisałam sobie listę narzędzi „must have” i „nice to have” i zaczęłam się ich uczyć po kolei.

Kajo: To było dość metodyczne podejście. Co Cię najbardziej motywowało?

Izabela: Sama nauka nowych rzeczy! Lubię się uczyć. Miałam konkretny cel, jak w sporcie: jest plan, jest droga do celu, czyli pracy. Potraktowałam to jak trening.

Zostań analitykiem danych – dołącz do KajoDataSpace!

Najlepsza ścieżka do zawodu analityka danych. Dostęp do pełnych wersji kursów online z Excela, SQLa, Tableau i Pythona z certyfikatami + specjalistycznych webinarów z PowerBI.

Ekskluzywana ale pomagająca sobie społeczność.
Ponad 61 godzin materiałów video.
Spotkania LIVE co miesiąc.
Mój osobisty mentoring.

O predyspozycjach i trudnościach

Kajo: Myślisz, iż predyspozycje mają znaczenie?

Izabela: Może troche tak, ale większe znaczenie ma motywacja. Ja np. mam problem z nauką języków. Norweskiego uczę się od lat i idzie mi to opornie, a nauka analizy danych była przyjemna i logiczna. To dla mnie było potwierdzenie, iż to dobra ścieżka.

Ścieżka edukacyjna

Kajo: Jak wyglądała Twoja kolejność nauki narzędzi?

Izabela: Zaczęłam od Excela, potem SQL, potem rotowałam: trochę Power BI, trochę Tableau. Pythona zostawiłam na koniec. W międzyczasie zapisałam się na studia podyplomowe z analizy danych.

Kajo: Jak oceniasz te studia?

Izabela: Chciałam mieć papierek. Studiowałam wcześniej w Polsce, a mieszkam w Norwegii. Studia w Norwegii byłyby bardzo drogie, a te polskie kosztowały mnie 4000 zł rocznie. Dla mnie to się opłacało.

Kajo: Czy ta inwestycja się zwróciła?

Izabela: Tak, bo pytali mnie o nie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Szczególnie o bazy danych. Był to dla mnie punkt zaczepienia. Choć nie wszystko było przydatne, np. sztuczna inteligencja omawiana teoretycznie, ale ogólnie warto było.

Poszukiwanie pracy

Kajo: Kiedy zaczęłaś wysyłać CV?

Izabela: Około stycznia, czyli 4 miesiące po starcie. W marcu odezwała się do mnie firma pomagająca w znalezieniu praktyk, a od lipca miałam już etat.

Kajo: Wow, czyli cały proces zajął mniej niż rok.

Izabela: Tak, ale to nie była prosta droga. Dwa albo trzy razy ta sama firma mi odmówiła. Najpierw jako kandydatce na analityka, potem na praktyki. Ale byłam uparta. Pisałam na LinkedIn, rozmawiałam, szukałam kontaktu. W końcu stwierdzili, iż mam potencjał i mnie przyjęli.

Zapisz się do
newslettera

🎁 i zgarnij darmowe bonusy:

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, iż zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.
Zapisuję się Loading...

Dzięki! To nie koniec...

...pamiętaj, by teraz wejść na maila i potwierdzić subskrybcję 🙂 Jeżeli nic nie doszło, to sprawdź skrzynkę ze spamem.
* * * Gdy potwierdzisz newsletter, dostaniesz ostateczne potwierdzenie i obiecane prezenty w kolejnym mailu 🙂

LinkedIn i budowanie sieci

Izabela: LinkedIn to była moja główna platforma kontaktu. W Norwegii nie znałam nikogo z branży. Na LinkedIn zagadywałam juniorów, patrzyłam co mają w profilu, jakie technologie, jakie studia.

Kajo: Trochę stalking, co? (śmiech)

Izabela: Dokładnie tak się czułam. Ale dzięki temu miałam obraz tego, czego warto się uczyć.

Powstanie Data Acolyte

Kajo: Wspomniałaś też o własnej społeczności. Jak powstał Data Acolyte?

Izabela: Zrobiłam sobie przerwę z KajoDataSpace, ale brakowało mi społeczności. Zapytałam Cię czy mogę zostać na Discordzie bez subskrypcji, ale nie było takiej możliwości. Więc założyłam swojego Discorda. Najpierw zaprosiłam znajomych ze studiów, potem zaczęło to rosnąć.

Kajo: No i wyszło to wszystkim na dobre. Twoja społeczność jest obiektywna, darmowa i niezależna.

Izabela: Takie było założenie. Chciałam, żeby osoby zaczynające mogły dostać rzetelną opinię o kursach i wymienić się doświadczeniem.

Kajo: I technologicznie też ogarniasz temat lepiej niż niejeden „profesjonalny” serwer. Pełen szacunek.

Praca analityka w praktyce

Kajo: Jak praca na etacie? Pokrywa się z tym, czego się uczyłaś?

Izabela: Trochę tak, trochę nie. Musiałam douczyć się np. Power Apps, automatyzacji, przepływów danych. I co najważniejsze: nie robię dashboardów dla siebie, tylko pod konkretne wymagania biznesowe. To zupełnie inne podejście.

Kajo: I nie było rozczarowania?

Izabela: Nie. Raczej nowa motywacja. Nowe rzeczy do nauki. I satysfakcja, iż umiem więcej niż myślałam. choćby na praktykach miałam solidne podstawy, lepsze niż niektórzy współpracownicy.

Kajo: To częste zjawisko. Ktoś kto jest dłużej w firmie, często nie ma potrzeby aktualizować wiedzy. Ty jako osoba wchodząca byłaś świeża, na bieżąco z narzędziami.

Izabela: Dokładnie. Wciąż się uczę i chcę się rozwijać dalej.

Kajo: Od centrum kariery do pierwszej pracy minęło dziewięć miesięcy. To robi wrażenie. Szczególnie iż nie było łatwo.

Izabela: Tak. Trzy razy mi odmówili. Ale nie poddałam się. I w końcu się udało.

Kajo: I to jest historia, która naprawdę inspiruje.

Najlepsze kursy z analizy danych – Excel, SQL, Tableau, Python i więcej!

Chcesz opanować Excela i tworzyć dynamiczne raporty jak profesjonalista? Naucz się SQL-a i wyciągaj najważniejsze dane prosto z baz danych! Odkryj moc Pythona w automatyzacji i analizie danych. A może wizualizacje? Tableau pozwoli Ci zamienić surowe liczby w czytelne wykresy i dashboardy. Dołącz do kursów KajoData i podnieś swoje umiejętności na nowy poziom!

Podsumowanie – historia przebranżowienia na analityka danych

Historia Izabeli pokazuje, iż wejście do branży analizy danych nie musi być zarezerwowane tylko dla osób po studiach technicznych czy z kilkuletnim doświadczeniem. Liczy się determinacja, dobrze ułożony plan i odwaga, by sięgnąć po więcej – choćby gdy po drodze usłyszymy kilka razy „nie”.

To również przykład na to, jak wielką rolę odgrywa społeczność i umiejętność szukania wsparcia – czy to na Discordzie, LinkedInie czy wśród innych uczących się. Mam nadzieję, iż ten wywiad zainspiruje Cię do działania. A jeżeli chcesz dołączyć do takich historii – pamiętaj, iż wszystko jest możliwe. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok.

Linki do miejsc, o których wspominamy:

📈 KajoDataSpace

📊 Izabela Witczak:

Prefer to read in English? No problem!

Inne interesujące artykuły:

  • Jak zacząć analizować swoje dane? 5 kroków dla początkujących analityków
  • Czy warto pominąć Excela i SQL-a i od razu uczyć się Power BI lub Tableau?
  • Co zrobić ze słabym CV? 5 kroków, które naprawdę działają

Autorem artykułu jest Kajo Rudziński – analytical data architect, uznany ekspert w analizie danych, twórca KajoData oraz społeczności dla analityków KajoDataSpace.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, iż codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Idź do oryginalnego materiału