Ostatnia aktualizacja 4 stycznia, 2023
Luka specjalistów IT jest przez cały czas aktualnym problemem w całej Unii Europejskiej. Wobec deficytu programistów dziwi fakt, iż przez cały czas tak trudno jest juniorom przebić szklany sufit i dostać się do branży. jeżeli więc od dawna myślisz o pierwszej pracy w IT, ale skutecznie stopuje Cię obawa przed zmarnowaniem zbyt dużej ilości czasu w przebranżowienie, zacznij od poznania platform low code/no code. Pytanie „jak zostać programistą” w nieco zmienionej formie zadawali sobie również twórcy tych narzędzi, aby umożliwić pracę z kodem osobom bez programistycznego doświadczenia. Jak więc brzmiało docelowe pytanie? Twórcy aplikacji low code/no code zastanawiali się: Jak zmniejszyć popyt na programistów?”. I dzięki tym platformom czasami jest to możliwe.
Low code/no code – co to znaczy?
Platformy low code/no code umożliwiają tworzenie aplikacji bez umiejętności programowania (no code) lub wyłącznie z podstawową znajomością kodowania (low code). Ich działanie można porównać do budowania z klocków – platrofmy tego typu zawierają biblioteki elementów i funkcji, które można ze sobą zestawiać, tworząc funkcjonalne aplikacje. „Programowanie” odbywa się tutaj całkowicie lub w większym stopniu na podstawie wizualnego projektowania poprzez przeciąganie i upuszczanie odpowiednich modułów.
Z platform low code/no code korzystają zarówno programiści, jak i inne osoby zaangażowane w tworzenie aplikacji. Analitycy biznesowi, ale też właściciele małych firm mogą stworzyć i przetestować aplikację samodzielnie. Moduły zawierają już gotowe sekwencje kodu, które można ze sobą zestawiać wielokrotnie i testować aż do uzyskania pożądanego działania.
Jak zostać programistą? Platformy low code mogą być dobrym wyborem na początku drogi
Nauka programowania jest żmudnym procesem i jak każda sytuacja nabywania nowych umiejętności, może bywać frustrująca. Dzięki wykorzystaniu platform low code do tworzenia pierwszych aplikacji, początkujący programista może zniwelować sytuacje, w których odczuje zniechęcenie z powodu zbyt trudnych zadań. Zamysł tych platform jest taki, aby możliwe było stworzenie pełnowymiarowych aplikacji bez konieczności pisania dużej ilości kodu. Dlatego wdrażanie się w programowanie poprzez wykorzystanie rozwiązań low code pozwoli osiągnąć zadowalające efekty znacznie szybciej, co pozytywnie wpłynie na motywację do pogłębiania umiejętności.
Jakie platformy low code warto poznać?
Mendix – platforma szczególnie polecana do usprawniania wewnętrznych procesów firmy. Do jej obsługi wystarczy podstawowa wiedza związana z programowaniem. Dzięki temu rozwiązaniu można samodzielnie stworzyć aplikacje pomocne w zarządzaniu organizacją, więc szczególnie sprawdzi się w miejscach, w których zachodzi dużo procesów. Mogą to być przedsiębiorstwa związane z bankowością, ubezpieczeniem, transportem lub sprzedażą.
Retool – posiada bogatą bazę elementów w formie tabel, list, wykresów, formularzy, map itd. Również może być przydatny podczas wspomagania organizacji w jej codziennych procesach. Do jej obsługi wystarczy podstawowa umiejętność programowania oraz znajomość zagadnień związanych z UI/UX designem.
Caspio – platforma nadaje się do tworzenia aplikacji w chmurze, a jej możliwości pozwalają łatwo skalować produkt. Stworzone za jej pomocą aplikacje można implementować na stronach internetowych, CMS-ach, a także w wewnętrznych systemach firmowych (intranetach).