Jak podaje Canalys w swoim raporcie, jedna piąta wszystkich komputerów stacjonarnych dostarczonych w trzecim kwartale 2024 r. była wyposażona w technologię sztucznej inteligencji (AI). najnowszy raport dotyczący rynku komputerów PC. Dane Canalys pokazują, iż w tym kwartale liczba dostaw komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję wyniosła 13,3 miliona, co stanowi 20% wszystkich sprzedanych komputerów.
Firma analityczna definiuje Komputery obsługujące sztuczną inteligencję jak komputery stacjonarne i notebooki wyposażone w chipset do dedykowanych obciążeń AI, taki jak jednostka przetwarzania neuronowego (NPU).
Canalys podał, iż po raz pierwszy urządzenia z systemem Windows stanowiły większość dostaw komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję, osiągając 53% udziału. Co istotne, te urządzenia z certyfikatem Windows, tzw Komputery Copilot+są oparte na chipie Qualcomm Snapdragon ARM, a nie na procesorze zgodnym z x86, takim jak Intel czy AMD.
Omawiając dane, główny analityk Canalys, Ishan Dutt, powiedział: „Komputery Copilot+ wyposażone w chipy z serii Snapdragon X cieszyły się pierwszym pełnym kwartałem dostępności, podczas gdy AMD wprowadziło na rynek produkty Ryzen AI 300 i Intel oficjalnie wprowadził na rynek swój Lunar Lake szereg. Jednakże obaj dostawcy chipsetów x86 przez cały czas oczekują od firmy Microsoft wsparcia Copilot+ PC dla swoich ofert, które ma pojawić się w tym miesiącu.”
Chociaż cykl odświeżania systemu Windows 11 i plany działania dotyczące procesorów będą w dalszym ciągu zwiększać penetrację, Canalys uważa, iż może pojawić się niechęć do zakupu nowej technologii, która ma zapewniać sztuczną inteligencję na urządzeniu.
„Pomimo pozytywnej dynamiki, należy jeszcze włożyć wiele pracy, aby przekonać zarówno partnerów handlowych, jak i klientów końcowych o zaletach komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję” – powiedział Dutt. „Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku większej liczby ofert premium, takich jak komputery Copilot+, od których Microsoft wymaga co najmniej 40 TOPS NPU [trillions of operations per second] wraz z innymi specyfikacjami sprzętowymi.”
Można odnieść wrażenie, iż urządzenia te wydają się być skierowane do segmentu premium rynku komputerów osobistych. Na przykład, choćby w przypadku ofert z okazji Czarnego Piątku, najtańszym urządzeniem Currysa obsługującym sztuczną inteligencję jest w tej chwili 14-calowy laptop HP OmniBook X Copilot+ PC, który jest dostępny w cenie 799 GBP, obniżonej z 999 GBP. Najdroższy jest 15-calowy laptop Microsoft Surface Copilot+ PC za 2149 funtów. Większość wymienionych urządzeń kosztuje ponad 1000 funtów, co może przekroczyć budżet wielu organizacji.
W rzeczywistości nieco mniej niż jedna trzecia (31%) Sprzedawcy komputerów PC Według Canalys nie planują sprzedaży komputerów Copilot+ w 2025 r., a kolejne 34% spodziewa się, iż tego typu urządzenia będą stanowić mniej niż 10% ich sprzedaży komputerów w przyszłym roku. “Z Koniec wsparcia dla Windows 10 za niecały rok nadchodzące kwartały stanowią kluczową okazję do modernizacji znacznej części przestarzałej bazy komputerów PC do komputerów obsługujących sztuczną inteligencję” – dodał Dutt.
Biorąc pod uwagę wysoką jakość tych urządzeń obsługujących sztuczną inteligencję, Canalys zauważył, iż producenci współpracują z producentami oprogramowania, aby im pomóc sprzedają zalety komputerów PC ze sztuczną inteligencją. Na przykład podczas wrześniowego wydarzenia Imagine AI firma HP zaprezentowała współpracę z dostawcami systemu w celu zapewniania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji na urządzeniach. Tymczasem Lenovo skupiło się na osadzaniu w swoich komputerach własnych narzędzi i agentów AI, takich jak Creator Zone, Learning Zone i Lenovo AI Now.
„Dla dostawców takich jak Lenovo i Dell, których oferta wykracza poza komputery PC, sztuczna inteligencja na urządzeniu będzie kluczowym elementem dostarczania szerszych, bardziej całościowych usług i rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji” – powiedział analityk Canalys Kieren Jessop.
Dane Canalys pokazują również, iż Apple nie konkuruje bezpośrednio z Microsoftem. Od 2020 r. Apple odeszło od stosowania procesorów Intel do własnych chipów opartych na architekturze ARM. w tej chwili dostarcza urządzenia z chipem M3, czyli trzecią generacją tzw. „krzemu” Apple’a. To potencjalnie sprawia, iż urządzenia Apple wyposażone w sprzęt oparty na architekturze ARM są bardziej dojrzałą ofertą niż filary producentów komputerów PC, którzy wskoczyli na rynek Drugi pilot+.
„Strategiczne podejście Apple w tym krajobrazie jest odmienne” – powiedział Jessop. „Wykorzystuje swój pionowo zintegrowany ekosystem do tworzenia funkcji, które nie muszą bezpośrednio konkurować z pakietem narzędzi zwiększających produktywność firmy Microsoft, takim jak Copilot Pro dla Microsoft 365, który jest kompatybilny z systemem macOS. Zamiast tego Apple może skoncentrować swoje zróżnicowanie na poziomie sprzętu i systemu operacyjnego, pozycjonując się na tle producentów OEM systemu Windows [original equipment manufacturers] w celu zwiększenia udziału w rynku w trakcie trwającego cyklu odświeżania.”