Jedna piąta nowych komputerów dostarczonych w trzecim kwartale była zoptymalizowana pod kątem sztucznej inteligencji

cyberfeed.pl 1 tydzień temu


Jak podaje Canalys w swoim raporcie, jedna piąta wszystkich komputerów stacjonarnych dostarczonych w trzecim kwartale 2024 r. była wyposażona w technologię sztucznej inteligencji (AI). najnowszy raport dotyczący rynku komputerów PC. Dane Canalys pokazują, iż w tym kwartale liczba dostaw komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję wyniosła 13,3 miliona, co stanowi 20% wszystkich sprzedanych komputerów.

Firma analityczna definiuje Komputery obsługujące sztuczną inteligencję jak komputery stacjonarne i notebooki wyposażone w chipset do dedykowanych obciążeń AI, taki jak jednostka przetwarzania neuronowego (NPU).

Canalys podał, iż po raz pierwszy urządzenia z systemem Windows stanowiły większość dostaw komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję, osiągając 53% udziału. Co istotne, te urządzenia z certyfikatem Windows, tzw Komputery Copilot+są oparte na chipie Qualcomm Snapdragon ARM, a nie na procesorze zgodnym z x86, takim jak Intel czy AMD.

Omawiając dane, główny analityk Canalys, Ishan Dutt, powiedział: „Komputery Copilot+ wyposażone w chipy z serii Snapdragon X cieszyły się pierwszym pełnym kwartałem dostępności, podczas gdy AMD wprowadziło na rynek produkty Ryzen AI 300 i Intel oficjalnie wprowadził na rynek swój Lunar Lake szereg. Jednakże obaj dostawcy chipsetów x86 przez cały czas oczekują od firmy Microsoft wsparcia Copilot+ PC dla swoich ofert, które ma pojawić się w tym miesiącu.”

Chociaż cykl odświeżania systemu Windows 11 i plany działania dotyczące procesorów będą w dalszym ciągu zwiększać penetrację, Canalys uważa, iż ​​może pojawić się niechęć do zakupu nowej technologii, która ma zapewniać sztuczną inteligencję na urządzeniu.

„Pomimo pozytywnej dynamiki, należy jeszcze włożyć wiele pracy, aby przekonać zarówno partnerów handlowych, jak i klientów końcowych o zaletach komputerów PC obsługujących sztuczną inteligencję” – powiedział Dutt. „Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku większej liczby ofert premium, takich jak komputery Copilot+, od których Microsoft wymaga co najmniej 40 TOPS NPU [trillions of operations per second] wraz z innymi specyfikacjami sprzętowymi.”

Można odnieść wrażenie, iż urządzenia te wydają się być skierowane do segmentu premium rynku komputerów osobistych. Na przykład, choćby w przypadku ofert z okazji Czarnego Piątku, najtańszym urządzeniem Currysa obsługującym sztuczną inteligencję jest w tej chwili 14-calowy laptop HP OmniBook X Copilot+ PC, który jest dostępny w cenie 799 GBP, obniżonej z 999 GBP. Najdroższy jest 15-calowy laptop Microsoft Surface Copilot+ PC za 2149 funtów. Większość wymienionych urządzeń kosztuje ponad 1000 funtów, co może przekroczyć budżet wielu organizacji.

W rzeczywistości nieco mniej niż jedna trzecia (31%) Sprzedawcy komputerów PC Według Canalys nie planują sprzedaży komputerów Copilot+ w 2025 r., a kolejne 34% spodziewa się, iż tego typu urządzenia będą stanowić mniej niż 10% ich sprzedaży komputerów w przyszłym roku. “Z Koniec wsparcia dla Windows 10 za niecały rok nadchodzące kwartały stanowią kluczową okazję do modernizacji znacznej części przestarzałej bazy komputerów PC do komputerów obsługujących sztuczną inteligencję” – dodał Dutt.

Biorąc pod uwagę wysoką jakość tych urządzeń obsługujących sztuczną inteligencję, Canalys zauważył, iż producenci współpracują z producentami oprogramowania, aby im pomóc sprzedają zalety komputerów PC ze sztuczną inteligencją. Na przykład podczas wrześniowego wydarzenia Imagine AI firma HP zaprezentowała współpracę z dostawcami systemu w celu zapewniania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji na urządzeniach. Tymczasem Lenovo skupiło się na osadzaniu w swoich komputerach własnych narzędzi i agentów AI, takich jak Creator Zone, Learning Zone i Lenovo AI Now.

„Dla dostawców takich jak Lenovo i Dell, których oferta wykracza poza komputery PC, sztuczna inteligencja na urządzeniu będzie kluczowym elementem dostarczania szerszych, bardziej całościowych usług i rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji” – powiedział analityk Canalys Kieren Jessop.

Dane Canalys pokazują również, iż Apple nie konkuruje bezpośrednio z Microsoftem. Od 2020 r. Apple odeszło od stosowania procesorów Intel do własnych chipów opartych na architekturze ARM. w tej chwili dostarcza urządzenia z chipem M3, czyli trzecią generacją tzw. „krzemu” Apple’a. To potencjalnie sprawia, iż ​​urządzenia Apple wyposażone w sprzęt oparty na architekturze ARM są bardziej dojrzałą ofertą niż filary producentów komputerów PC, którzy wskoczyli na rynek Drugi pilot+.

„Strategiczne podejście Apple w tym krajobrazie jest odmienne” – powiedział Jessop. „Wykorzystuje swój pionowo zintegrowany ekosystem do tworzenia funkcji, które nie muszą bezpośrednio konkurować z pakietem narzędzi zwiększających produktywność firmy Microsoft, takim jak Copilot Pro dla Microsoft 365, który jest kompatybilny z systemem macOS. Zamiast tego Apple może skoncentrować swoje zróżnicowanie na poziomie sprzętu i systemu operacyjnego, pozycjonując się na tle producentów OEM systemu Windows [original equipment manufacturers] w celu zwiększenia udziału w rynku w trakcie trwającego cyklu odświeżania.”



Source link

Idź do oryginalnego materiału