Kaspersky, rosyjska firma znana z systemu antywirusowego, rozpoczęła dość kontrowersyjny proces usuwania swojego produktu z komputerów użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dzieje się bez ostrzeżenia, co zaniepokoiło wielu konsumentów.
Producent postanowił nie pozostawić użytkowników na lodzie, a w miejsce Kasperskiego instalowane jest rozwiązanie antywirusowe UltraAV.
Kaspersky znika z USA
Warto przypomnieć, iż w czerwcu tego roku rząd USA umieścił firmę Kaspersky na liście podmiotów zagranicznych uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Administracja Bidena ogłosiła zakaz sprzedaży i aktualizacji systemu antywirusowego Kaspersky w Stanach Zjednoczonych od 29 września 2024 r. ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Rosyjski producent nie miał wyjścia i 20 lipca rozpoczął zamykanie swojej działalności w USA.
Klienci posiadający aktywne licencje Kaspersky nie pozostaną bez ochrony. Już na początku września do użytkowników trafiły wiadomości e-mail, iż będą mogli oni przez cały czas korzystać z ochrony antywirusowej od firmy UltraAV (należącej do Pango Group).
Programy Kaspersky znikają bez ostrzeżenia
W sieci pojawiły się raporty zaniepokojonych użytkowników, którzy do tej pory korzystali z rozwiązań Kaspersky. Na ich komputerach, bez żadnego ostrzeżenia, pojawił się UltraAV.
To dość zaskakujący scenariusz zważywszy, iż mamy do czynienia z firmą zajmującą się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. Nie brakuje komentarzy zaskoczonych użytkowników, którzy nowego antywirusa uznało za złośliwe oprogramowanie.
„Jeśli jesteś płacącym klientem Kaspersky, po zakończeniu przejścia ochrona UltraAV będzie aktywna na Twoim urządzeniu i będziesz mógł korzystać ze wszystkich dodatkowych funkcji premium” – informuje UltraAV na swojej oficjalnej stronie internetowej poświęconej wymuszonemu przejściu z systemu Kaspersky.
U niektórych użytkowników zainstalowano także UltraVPN, prawdopodobnie dlatego, iż mieli aktywną subskrypcję Kaspersky VPN.
Na początku września 2024 r. pojawił się raport, który ujawnił, iż Pango pozyskało około 1 miliona nowych użytkowników dzięki transakcji z Kaspersky.