Kolejny szpieg zatrzymany przez ABW

security-ops.pl 1 rok temu

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali piętnastą osobę należącą do siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji. Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z prowadzeniem działalności szpiegowskiej.

Zatrzymany prowadził obserwację infrastruktury krytycznej

Śledczy ustalili, iż mężczyzna przyjechał do Polski w 2019 r., nawiązał kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej, a za realizację skierowanych przeciw RP zadań, polegających m.in. na prowadzeniu obserwacji infrastruktury krytycznej – obiektów militarnych i portów morskich – otrzymywał systematyczne wynagrodzenie.

Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 23 czerwca br. mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności.

Piętnasty członek siatki szpiegowskiej

Obywatel Ukrainy zatrzymany przez ABW należał do siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Członkowie grupy pochodzący zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Prowadzona przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. ABW kontynuuje intensywne działania mające na celu ustalenie szczegółów dotyczących aktywności siatki szpiegowskiej oraz wykrycie wszystkich powiązanych z nią osób.

Źródło: ABW

Idź do oryginalnego materiału