Konferencja CommonSign Warsaw 2023

security-ops.pl 7 miesięcy temu

W siedzibie NASK odbyła się doroczna konferencja CommonSign poświęcona tematyce cyfrowej tożsamości. W tym roku spotkanie ekspertów zdominowały dwa wątki – aplikacja mObywatel 2.0 i krajowy projekt e-Doręczenia.

Tematy tegorocznej konferencji

Tegoroczna konferencja CommonSign, która odbyła się już po raz dwunasty i była w znacznej mierze poświęcona różnym aspektom projektów mObywatel 2.0 oraz e-Doręczenia. Eksperci zajęli się także m.in. problemami kradzieży cyfrowej tożsamości, ochrony sygnalistów czy europejskiego portfela cyfrowego.

Przedstawiciele sektorów publicznego i prywatnego rozmawiali o budowaniu mechanizmów interoperacyjności podpisu elektronicznego i e-identyfikacji oraz usług zaufania na poziomie wymiany informacji i współpracy pomiędzy podmiotami krajowymi i zagranicznymi.

Czym są projekty mObywatel 2.0 oraz e-Doręczenia?

Projekt mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój telefon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, za pomocą którego załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj także: Noc innowacji w NASK >>

Projekt E-doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.

Źródlo: NASK

Idź do oryginalnego materiału