Podczas debaty w Izbie Lordów poświęconej dużym modelom językowym i generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), Tina Stowell, przewodnicząca komisji Lords Communications and Digital Select Committee, omówiła potrzebę opracowania brytyjskiej strategii w zakresie sztucznej inteligencji, która skupiałaby się na wspieraniu możliwości komercyjnych, badań akademickich i spin-outy.
„Rozważając ustawodawstwo dotyczące sztucznej inteligencji, rząd musi unikać polityk ograniczających rozwój sztucznej inteligencji typu open source lub wykluczających innowacyjnych mniejszych graczy” – powiedziała parlamentarzystom.
We wrześniu komisja wszczęła dochodzenie w sprawie potencjału Wielkiej Brytanii w zakresie skalowania, obejmujące technologię w branżach kreatywnych i sztuczną inteligencję. Koncentruje się na konkretnych barierach utrudniających rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w tych obszarach.
Stowell uważa, iż choć trudno przewidzieć przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji, kilka trendów staje się coraz wyraźniejszych. „Zwrot w kierunku konsolidacji na szczycie rynku sugeruje rosnącą koncentrację władzy wśród kilku dużych firm technologicznych. Jednocześnie prawdopodobnie będziemy świadkami ogromnego rozwoju aplikacji zbudowanych na ich bazie – i być może właśnie w tym miejscu Wielka Brytania będzie mogła prosperować” – stwierdziła.
Stowell uważa, iż open source również może odegrać pewną rolę. “Myślę, iż rozwój sztucznej inteligencji typu open source ma najważniejsze znaczenie dla zapewnienia, iż będziemy mogli wspierać i chronić konkurencję i dynamikę gospodarczą. Musimy zadbać o to, aby podejście Wielkiej Brytanii do sztucznej inteligencji było zrównoważone i wykorzystywało nasze mocne strony. Chociaż musimy oczywiście ograniczać ryzyko, musimy oczywiście zadbać o to, aby w ten sposób nie przypadkowo i niepotrzebnie nie tłumić innowacji” – dodała.
Analizując głębiej rolę, jaką Wielka Brytania może odegrać w regulacji sztucznej inteligencji, Stowell nalegał, aby decydenci polityczni zadbali o to, aby Wielka Brytania była w stanie to zrobić wytyczyć własną ścieżkę w zakresie sztucznej inteligencji i regulacji. „Możemy uczyć się od UE, USA, a także Chin, ale nie wolno nam ich hurtowo kopiować. Oznacza to skupienie się na talentach, obliczeniach, standardach dających firmom pewność co do innowacji, promowanie odpowiedzialnych praktyk, ograniczanie głównych zagrożeń i zapewnienie, iż możemy odnieść korzyści ze zdrowego połączenia podejść do rozwoju sztucznej inteligencji” – powiedziała.
Stowell podkreślił również, jak ważne jest, aby Wielka Brytania zachowała „ostrożność i wyczucie niuansów w zakresie regulacji dotyczących sztucznej inteligencji oraz tego, na czym należy się skupić”, dodając: „Przykład UE pokazuje, iż nie możemy spieszyć się z wprowadzaniem regulacji – szczególnie biorąc pod uwagę zawiłości dotyczące odpowiedzialności i antykonkurencyjnych rozwiązań praktyki.”
Powiedziała również, iż ważne jest, aby mniejsze organizacje brały udział w dyskusjach politycznych. „Zachęcałbym wszystkich do zaangażowania się w prace komisji parlamentarnych oraz do udzielania odpowiedzi grupom branżowym i konsultacjom rządowym. Jest to technologia, która będzie miała wpływ na nas wszystkich, więc zwiększenie liczby osób korzystających z niej zapewni nam wszystkim lepsze i bardziej świadome wyniki” – powiedziała.
Stowell, obok profesora Uniwersytetu Cambridge Neila Lawrence’a i Stabilność AIbyło nominowana do OpenUK nagroda doceniająca pracę w dziedzinie sztucznej inteligencji.