Nowe badanie IT Compliance przeprowadzone przez Hornetsecurity pokazuje, iż prawie 4 na 5 organizacji jest bardziej zaniepokojonych kwestiami zgodności teraz niż pięć lat temu, a w ponad połowie firm (57%) ten ciężar spada przede wszystkim na dział IT.
Co niepokojące, 69% respondentów twierdzi, iż zgodność z przepisami ma „umiarkowany” lub „ekstremalny” wpływ na działania ich działów IT, a jedynie 1 na 8 firm (13%) twierdzi, iż nie widzi takiego trendu. Pomimo tego powszechnego niepokoju ponad jedna trzecia (37,5%) organizacji nie ma specjalisty ds. zgodności, a 1 na 8 została ukarana za nieprzestrzeganie przepisów.
Tylko jedna piąta ankietowanych twierdzi, iż korzysta ze zautomatyzowanego systemu zapewniania zgodności, podczas gdy prawie 40% polega na znacznie bardziej czasochłonnych procesach ręcznych. choćby przy korzystaniu z funkcji zapewniania zgodności brak wewnętrznej wiedzy i złożoność były dwoma najczęstszymi problemami, które mogą zagrozić skutecznej ochronie danych i zgodności z przepisami i regulacjami.
Zaskakujący jest jednak brak specjalnie oddelegowanych do tego obszaru osób w strukturach firmy. Można to wytłumaczyć kwestią optymalizacji kosztów po stronie zatrudnienia w trudniejszych czasach, jednakże wydaje się to dość ryzykowną grą. W takim środowisku wydaje się być oczywistym, iż istnieje miejsce dla zewnętrznych podmiotów przejmujących taką funkcję.