Wygląda na to, iż drony objęte zostaną niedługo dodatkową opłatą. Nowelizacja obowiązującego w tej chwili Prawa lotniczego trafiła właśnie na biurko prezydenta i czeka na jego podpis. jeżeli doczekamy się jego złożenia, to nadejdzie swego rodzaju przełom w regulacjach dot. tytułowych maszyn. Mowa chociażby o wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia, który dotknie naprawdę sporo sprzętów, a także ich posiadaczy.
Drony przestaną być opłacalną zajawką?
Warto od razu zaznaczyć, iż wspomniane wyżej zmiany nie wzięły się znikąd. Mowa o konieczności dostosowania polskich przepisów do unijnych dyrektyw obejmujących bezzałogowe statki powietrzne. Stanie się to chociażby poprzez implementację „trzech nowych kategorii operacji dronów: otwartej, szczególnej i certyfikowanej”. Trzeba będzie więc przyzwyczaić się do nowego podziału, który wyprze ten stosowany przez poprzednie lata (wyróżnienie lotów rekreacyjnych, sportowych oraz komercyjnych).
- Sprawdź także: Ten dron skacze, biega i fruwa jak ptak (wideo)
Na samym początku skupmy się na bohaterze dzisiejszego artykułu. Nowa obowiązkowa opłata to rzecz jasna ubezpieczenie OC – zapłacą je operatorzy posiadający drony o masie startowej od 0,25 kg do 20 kg. Pokryte zostaną dzięki temu ewentualne szkody wynikające z użytkowania popularnych sprzętów. Jak więc sami widzicie, mało kto będzie zwolniony z konieczności wyciągnięcia z portfela dodatkowych środków. To oczywiście wyłącznie kropla w morzu nadchodzących regulacji.
Zacznijmy może od objaśnienia wymienionych kategorii operacji. Jak informuje redakcja Business Insider, operacje otwarte to takie charakteryzujące się najniższym ryzykiem oraz odbywające się w zasięgu wzroku – tutaj niezbędne okaże się spełnienie warunków dot. masy startowej, prędkości czy odległości od ludzkich skupisk. Realizacja operacji szczególnych wymagać będzie natomiast uzyskania zezwolenia bezpośrednio od Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Loty certyfikowane odbędą się z kolei wyłącznie po wcześniejszym wpisie do specjalnego systemu bezzałogowych statków powietrznych.
Służby zyskają kolejne uprawnienia
Co jeszcze? jeżeli przepisy w niezmienionej formie zaczną obowiązywać w kraju, to Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zyska zupełnie nowe uprawnienie. Jej przedstawiciele zaczną wyznaczać strefy geograficzne, gdzie drony będą ograniczone / zakazane. Dzięki temu dojdzie do zwiększenia bezpieczeństwa, czy dbałości o prywatność / środowisko naturalne.
Dodatkowe pozwolenia zyskają również funkcjonariusze poszczególnych służb, którzy nie poniosą jakichkolwiek konsekwencji za zniszczenie bądź unieruchomienie dronów. Zrobią to jednak wyłącznie w przypadku, gdy sprzęty zaczną stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
- Przeczytaj również: IKEA inwestuje w drony. Znacząco powiększono ich flotę
Pozostaje więc cierpliwie czekać na złożenie podpisu przez prezydenta. jeżeli do tego dojdzie, drony staną się w Polsce nieco droższe w utrzymaniu.
Źródło: Business Insider / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@dose)