Lewiatan przenosi Bitcoiny o wartości ponad 2 miliardy dolarów na Coinbase. Wiemy kim jest i co planuje

bithub.pl 2 tygodni temu

Bitcoiny o wartości aż 2,1 miliarda (!) dolarów, przejęte przez rząd USA z niesławnego czarnego rynku „Silk Road”, zaczęły właśnie zmieniać portfele. Nagłe transferowanie tak ogromnych funduszy przyciągnęły uwagę społeczności krypto, w tym analityków on-chain oraz znanego i lubianego „detektywa”, ZachaXBT. Prawdopodobnie będą je sprzedawać.

ZachXBT: to sprawka rządu USA

Kryptowalutowy detektyw ZachXBT poinformował o ruchu 30 100 bitcoinów jako pierwszy, popełniając post na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter). Twierdzi w nim, iż rząd Stanów Zjednoczonych rozpoczął transferowanie przejętych z czarnorynkowej platformy, ale sam nie spekuluje czy mają intencje sprzedaży. Najpierw wysłano zlecenie w wysokości 0,001 BTC (ok. 69 USD) na adres depozytowy giełdy scentralizowanej Coinbase, co jego zdaniem sugeruje transakcję testową i planowanie kolejnych.

fot. X

Historia przybrała jeszcze ciekawszy obrót, gdy ZachXBT zaktualizował wątek o nowinkę, iż 1 999 BTC (139 mln USD) zostało przeniesione na ten sam adres depozytowy Coinbase Prime. Tak duża transakcja nastąpiła po wcześniejszym transferze testowym, więc jest raczej jasne, iż mają wobec przejętych z Silk Road funduszy poważne plany.

fot. X

Transakcje można zresztą prześledzić samemu.

Pierwsza z nich ma hash: 9c3af4b48e66565f1da1da8278036fa1dbb09f2beaaca99c3504475390ba4590

Kolejna: b614dd2e0fa06d776ee4d45973fab5ceb6e2dfebfb84e5f7bd45ef0975455240

Adres depozytowy: 3KrZVU9Jz4UKHpKUtuvkEMX1tY8zeiTvX2

Założyciel Silk Road, Ross Ulbricht, nie traci nadziei

Silk Road był anonimowym internetowym czarnym rynkiem, który zyskał sławę jako platforma do sprzedaży narkotyków i innych nielegalnych towarów i usług, działająca od lutego 2011 roku do października 2013 roku. Serwis wykorzystywał technologię darknetu oraz kryptowalutę Bitcoin do prowadzenia transakcji, co zapewniało użytkownikom i sprzedawcom pewien stopień anonimowości.

Przejęcie Bitcoinów związanych z Silk Road rozpoczęło się wraz z zamknięciem strony przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) w październiku 2013 roku. Założyciel Silk Road, Ross Ulbricht, znany online jako „Dread Pirate Roberts”, został aresztowany, a władze przejęły kontrolę nad serwerami strony, uzyskując dostęp do dużych ilości Bitcoinów zgromadzonych jako środki płatnicze na platformie. W wyniku tej operacji FBI przejęło Bitcoiny wartości wielu milionów dolarów, co w tamtym czasie stanowiło jedną z największych akcji konfiskaty kryptowalut w historii.

Po procesie sądowym Ulbricht został skazany w 2015 roku na dożywotnie pozbawienie wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego, co zakończyło działalność Silk Road. Jednak kwestia przejętych Bitcoinów pozostawała przedmiotem zainteresowania, ponieważ ich wartość znacznie wzrosła w kolejnych latach. Władze amerykańskie periodycznie organizowały aukcje tych skonfiskowanych Bitcoinów, sprzedając je różnym podmiotom, w tym inwestorom i firmom zajmującym się kryptowalutami.

Sam Ross obchodzi właśnie swoje czterdzieste urodziny. Pozwolono mu na prowadzenie konta w serwisie X (Twitter), z którego chętnie korzysta. Założyciel Silk Road przez cały czas liczy na ułaskawienie, a jego posty pełne są żalu za popełnione błędy w przeszłości. „Pragnę, abym otrzymał drugą szansę na wolność zanim zakończy się aktualna dekada” – pisze.

Today I turn 40.

I pray I’ll get a second chance at freedom before this next decade ends.

— Ross Ulbricht (@RealRossU) March 27, 2024
Idź do oryginalnego materiału