Liderzy IT twierdzą, iż wydają zbyt dużo na narzędzia zapewniające bezpieczeństwo cybernetyczne, jak wykazała ankieta przeprowadzona wśród 800 liderów IT z Flexera.
Z sondażu wynika, iż 31% decydentów IT, którzy wzięli w nim udział, uznało narzędzia bezpieczeństwa IT za główny obszar nadmiernych wydatków. Stanowi to wzrost o sześć punktów w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem (25%).
Chociaż ograniczenie zagrożeń bezpieczeństwa IT zajmuje drugie miejsce (28%), za sztuczną inteligencją (AI), pod względem priorytetów na najbliższe 12 miesięcy, ustalenia sugerują, iż realizowane są rozmowy na temat inflacji narzędzi bezpieczeństwa i trudności w integracji oddzielnych narzędzi.
W ubiegłym roku analityk IDC przeprowadził ankietę wśród 503 decydentów IT w Ameryce Północnej, którzy przyglądali się platformom ochrony aplikacji natywnych w chmurze; bezpieczeństwo danych; wykrywanie i reagowanie na punkty końcowe; rozszerzone wykrywanie i reakcja; bezpieczeństwo sieci; zapora ogniowa nowej generacji; zarządzanie informacjami i wydarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa; krawędź usług bezpieczeństwa; oraz zarządzanie podatnościami i narażeniem. Respondenci mieli w swoim środowisku od 41 do 60 narzędzi bezpieczeństwa, a 25% zgłosiło od 21 do 40 narzędzi.
Poza narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo IT, badanie Flexera wykazało, iż 68% liderów IT twierdzi, iż jednostki biznesowe tak wydając znacznie więcej na chmurę i oprogramowanie jako usługę (SaaS), niż są tego świadomi.
Według ankietowanych szacunkowa średnia kwota nadmierne wydatki w chmurzeoprogramowanie, SaaS i sprzęt wynosi około 20-25%. Zapytani o najważniejsze wyzwania związane z wydatkami na IT, 45% stwierdziło, iż kontroluje wzrost wydatków na IT; dla 40% największym wyzwaniem było zwiększenie efektywności wydatków na IT i unikanie marnotrawstwa; a 39% za największe wyzwanie uznało zarządzanie podwyżkami cen ze strony dostawców oprogramowania.
Flexera stwierdziła, iż odpowiedzi sugerują, iż liderzy IT chcą bardziej dokładnych rozwiązań widoczność całej inwestycji technologicznejale nieustannie żonglują niewiadomymi, próbując określić najlepszy sposób działania, aby skorygować nadmierne wydatki i lepiej zrównoważyć swoją część budżetu.
Wyniki badania sugerują również, iż sztuczna inteligencja na nowo definiuje priorytety liderów IT. Prawie połowa (48%) ankietowanych liderów IT uznała integrację sztucznej inteligencji za swój najwyższy priorytet na najbliższe 12 miesięcy.
„Chociaż liderzy IT stoją przed niezliczoną liczbą wyzwań i możliwości, wydaje się, iż sztuczna inteligencja zapewnia największe potencjalne korzyści w perspektywie krótko- i długoterminowej” – powiedział Conal Gallagher, dyrektor ds. informatyki w firmie Flexera.
„Projekty AI wiążą się z nadzwyczajnymi wydatkami, co stwarza jeszcze większe poczucie pilności, aby nie tylko zrozumieć wpływ inwestycji, ale także gwałtownie wykazać zwroty, które pomogą w realizacji podstawowych celów biznesowych” – dodał.
„Sztuczna inteligencja nie tylko zakłóca i przekształca IT – na przykład kładąc większy nacisk na zasoby obliczeniowe i jakość danych – ale zasiewa nasiona, aby zmienić sposób, w jaki wszyscy pracujemy. Nic dziwnego, iż IT przoduje w rozpoznawaniu i wprowadzaniu tego zakłócenia, pomagając być siłą przewodnią dla swoich organizacji”.