Linux Mint 22 Wilma wydany – piękny, stabilny i za darmo

instalki.pl 1 miesiąc temu

Linux Mint to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa i osoby, które z niej korzystają lub korzystały z pewnością znają już jej fenomen. Przyjemna dla oka, funkcjonalna i prosta w obsłudze sprawdza się znakomicie zarówno jako pierwszy Linux dla początkujących, jak i propozycja dla zaawansowanych użytkowników. W sieci pojawił się właśnie Linux Mint 22 Wilma, zawierający mnóstwo usprawnień. Można go już pobrać, oczywiście bezpłatnie.

Linux Mint 22 Wilma – co nowego, lista zmian

Linux Mint 22 to wydanie z długoterminowym wsparciem, co oznacza, iż będzie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń aż do 2029 roku. Zawiera nową bazę pakietów Ubuntu 24.04, jądro w wersji 6.8, a domyślnym serwerem dźwięku jest teraz Pipewire. Motywy zostały zaktualizowane w celu obsługi GTK4, a do Pix dodano obsługę JXL. Dodano też obsługę nowego formatu DEB822 w źródłach oprogramowania.

Jedną z najważniejszych zmian w Linux Mint 22 jest lepsze wsparcie dla języków. Instalacje są teraz lepiej zlokalizowane i zajmują mniej miejsca na dysku. Pakiety językowe dla języków innych niż angielski i wybrany podczas instalacji są usuwane po jej zakończeniu.

Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, domyślnie wyłączono niezweryfikowane pakiety Flatpak. Po włączeniu są one wyraźnie oznaczone jako niezweryfikowane. W Cinnamon 6.2 dodano edytor układu dla akcji Nemo, dzięki czemu można je uporządkować. Dodano również możliwość dostosowywania etykiet i ikon w menu kontekstowym.

Nowości jest sporo

Istotną zmianą jest usunięcie kont online z Cinnamon, Budgie i Unity. Wynika to z tego, iż w GNOME 46 libgoa/libgoa-backend 3.50 przeszedł na GTK4 i nie mógł być już używany przez aplikacje GTK3. Menedżer systemu mintinstall zaktualizowano w taki sposób, iż działa teraz szybciej. Ma ulepszoną obsługę wielu wątków.

Linux Mint 22 przeszedł z Hexchata na Matrix i klienta Element. Matrix jest nowocześniejszy i podobny do Slacka lub Discorda. W nowej dystrybucji da się również określać to, gdzie mają być wyświetlane nowe notatki „samoprzylepne”.

W edytorze tekstu Xed można teraz powielać zaznaczony tekst, stosując skrót klawiszowy Ctrl+Shift+D. Dodano również nowe ustawienie konfiguracyjne, które określa, czy program ma się zamykać po zamknięciu ostatniej karty. Firefox Web Apps mają teraz bardziej inteligentny pasek menu i pasek narzędzi, który jest domyślnie ukryty, ale widoczny, gdy jest to potrzebne.

W Linux Mint 22 dodano, a jakże, imponującą kolekcję nowych tapet.

Sami widzicie… Warto wypróbować.

mObywatel z istotną nowością. Pozwoli zgłaszać cyberprzestępstwa
linuxLinux mintopensource
Idź do oryginalnego materiału