Lista lektur na jesienne wieczory

wakeupandcode.pl 6 lat temu

Dawno, dawno temu na blogu ukazał się wpis o około programistycznych książkach, jakie czytam. Wpadłam na pomysł, aby cyklicznie dzielić się z Wami spisem moich lektur razem z przemyśleniami. Przed Wami lista lektur na jesienne wieczory.

Poprzedni wpis o książkach jakie polecam znajdziecie tutaj. A dzisiaj trochę o zarządzaniu czasem, trochę o CSS, a do tego szczypta programowania funkcyjnego z JavaScriptem.

Jocelyn K. Glei Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł

Książka nie jest stricte związana z programowaniem, ale z zarządzaniem czasem, co moim zdaniem bezpośrednio na programowanie wpływa. I ogólnie na naszą pracę i efektywność. Wpadłam na Zarządzanie codziennością w tym poście o książkach na blogu Eweliny Mierzwińskiej i od razu bardzo mnie ta pozycja zaciekawiła. Nie zawiodłam się.

Bardzo podoba mi się formuła prowadzenia książki, bo są to krótkie historie różnych osób, które dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z zarządzaniem czasem. Podają sposoby na to, jak radzić sobie z planowaniem, podejściem do obowiązków. Jednak nie jest tak, iż przeczytamy tu same peany. Każda z historii opisuje bowiem błędy, jakie popełniały ich bohaterowie. A potem dopiero mamy informacje o tym, jak uporały się z problemami i co radzą innym, by danych sytuacji uniknąć.

Książkę naprawdę świetnie się czyta. Ostatnio nie mam czasu w długie godziny z lekturą i staram się zaglądać do kindle’a, kiedy tylko mogę. Kilka przystanków autobusem pozwala mi zapoznać się z jedną, zamkniętą historią i to jest super. Fajnie, iż po każdym rozdziale jest małe podsumowanie i wypisane w punktach najważniejsze myśli z danej części. Mocno polecam pozycję wszystkim, którzy chcą poczytać o zarządzaniu sobą w czasie, ale mają już dosyć klasycznych poradników, zaczynających się od rad typu “zrób listę” czy “wyłącz Facebooka”.

Lea Verou CSS bez tajemnic. 47 sekretów kreatywnego projektanta

Dzieliłam się z Wami na fanpage’u bloga informacją o tym, iż czytam tę książkę i bardzo dużo z Was napisało, iż chętnie poczytacie recenzję. przez cały czas jestem w trakcie czytania, bo pozycja jest naprawdę bogata w treść, więc trudno się z nią zapoznać na szybko. Mam już natomiast pierwsze wrażenia i śpieszę się nimi podzielić.

Pierwsza sprawa – czytam głównie na kindle’u, gdzie książki są czarno-białe i ogromnie tego żałuję w przypadku tej pozycji. Dysponuję bowiem także pdfem, gdzie mogę sobie pooglądać te wszystkie obrazki, grafiki, kolory. Tak jak trudno mi samej coś ładnego zaprojektować, bo to zdecydowanie nie moja bajka, tak bardzo doceniam, jak coś jest przyjemne dla oka. I ta książka jest pod względem estetyki cudowna!

Rzecz druga – nie ukrywam, iż CSSy nie są moją mocną stroną. Nie mam do nich takiego serca jak do JavaScriptu i wychodzę z założenia, iż nie każdy musi być dobry we wszystkim. Jednak praca front-end developera wymaga także kodowania layoutów i chcę się płynnie poruszać w kodzie CSSowym. Leę poznałam osobiście na konferencji w Warszawie i urzekła mnie tym, z jaką pasją mówi o CSSie. A do tego ma niesamowitą wiedzę.

Najbardziej w książce podoba mi się to, iż zawiera ona zbiór praktycznych rad, jak fajnie stylować strony czy aplikacje. Co więcej, znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek a także linki do stron, gdzie można sprawdzić, jak działa opisywany przez autorkę kod. Czuję, iż spędzę z tą książką jeszcze długie godziny, bo zamierzam dokładnie sobie przerobić podane przez nią przykłady. Od razu zaznaczam, iż na pewno nie jest to lektura dla osób początkujących, bo trzeba mieć dobre podstawy CSSa, żeby z niej coś wyciągnąć.

Luis Atencio Programowanie funkcyjne z JavaScriptem. Sposoby na lepszy kod

Na sam koniec lektura programistyczna na 100%. jeżeli znacie JavaScript i chcecie ulepszyć swój kod i do tego dowiedzieć się, jak w JS można programować funkcyjnie, to zdecydowanie coś dla Was. jeżeli z kolei nie macie pojęcia o programowaniu funkcyjnym, obejrzyjcie sobie w ramach wstępu to wystąpienie z konferencji. A potem zapraszam do lektury!

Książka jest dla osób, które nie znają programowania funkcyjnego w JS. Od zera prowadzi czytelnika przez teorię, ilustrując wszystko odpowiednimi przykładami. Ja miałam okazję używać niektórych konceptów programowania funkcyjnego w JS, ale nie za bardzo wiedziałam, dlaczego coś się dzieje tak, a nie inaczej. I ta książka wiele mi rozjaśniła. Nie mam podstaw teoretycznych, bo uczę się programowania w większości w praktyce, ale powoli czuję, iż tego typu lektury zagoszczą na mojej liście na dłużej.

Ogromny plus daję książce za świetne tłumaczenie skomplikowanych zagadnień. Wszystko jest wyjaśnione naprawdę dobrze, można do tego przejrzeć przykładowy kod. Autor często korzysta z ES6, co dla mnie stanowiło kolejny plus, bo staram się z ES6 zapoznawać, kiedy tylko mogę. Jednak chciałabym podkreślić, iż to pozycja dla osób, które znają JS i dobrze się nim posługują. Nie warto “mieszać” sobie programowaniem funkcyjnym na początku nauki JavaScriptu, bo zdecydowanie może nas to przytłoczyć.

To tyle na dziś. Mam nadzieję, iż moja lista lektur przypadła Wam do gustu i sięgnięcie po przedstawione wyżej książki. A Wy co teraz czytacie? Podzielcie się koniecznie w komentarzach! Szukam inspiracji na listę lektur na wyjazd i docenię, jak się podzielicie swoimi rekomendacjami (nie muszą być zw. z programowaniem)

Idź do oryginalnego materiału