Meta inwestuje 60-65 mld $ w sztuczną inteligencję: Zuckerberg zdradził plany na 2025 rok

dou.eu 2 tygodni temu

Dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, ogłosił ogromne inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji firmy. W swoim poście na Facebooku poinformował, iż Meta planuje przeznaczyć 60-65 mld $ na wydatki kapitałowe w tym roku, koncentrując się na AI, infrastrukturze i rozbudowie zespołów.

Ten rok będzie najważniejszy dla sztucznej inteligencji. W 2025 roku spodziewam się, iż Meta AI stanie się wiodącym asystentem obsługującym ponad miliard ludzi. Llama 4 będzie wiodącym modelem, a nasz AI Engineer zacznie coraz bardziej wspierać rozwój kodu dla naszych projektów badawczo-rozwojowych.

Mark Zuckerberg

Plany oraz infrastruktura Meta AI

Aby zrealizować te plany, Meta buduje centrum danych o mocy ponad 2 GW. Jak twierdzi Zuckerberg, będzie ono tak duże, iż „zajęłoby znaczną część Manhattanu”. W 2025 roku firma planuje uruchomić około 1 GW mocy obliczeniowej, a do końca roku będzie dysponować ponad 1,3 milionami procesorów graficznych (GPU).

Inwestycje i konkurencja

Meta planuje zainwestować 60-65 mld $ w wydatki kapitałowe w tym roku, jednocześnie znacząco powiększając swoje zespoły zajmujące się AI. „Mamy kapitał, aby kontynuować inwestycje w kolejnych latach” – dodał Zuckerberg.

To ogłoszenie pojawiło się na tle informacji o projekcie Microsoft i OpenAI którzy pracują nad budową superkomputerowego centrum danych o wartości 100 miliardów dolarów, które ma być przeznaczone na rozwój i szkolenie modeli AI.

Llama – model open source

Llama to duży model językowy o otwartym kodzie źródłowym, który jest już wykorzystywany w produktach Meta, takich jak Facebook, Instagram i WhatsApp. w tej chwili działa Llama 3, ale już w 2025 roku firma planuje wydać Llama 4.

Meta planuje także znacząco zwiększyć swoje zespoły AI, aby przyspieszyć rozwój technologii i stworzyć nowe rozwiązania biznesowe.

Globalny wyścig o dominację w sztucznej inteligencji nabiera tempa. Meta planuje zainwestować 60-65 miliardów dolarów w rozwój AI, podczas gdy OpenAI, wspierane przez SoftBank, Oracle, Nvidię, MGX i Microsoft, rozwija projekt Stargate o wartości 500 miliardów dolarów. Elon Musk, wraz ze swoim przedsięwzięciem xAI, również wkracza do rywalizacji.

Jak myślicie, która strategia okaże się najskuteczniejsza? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami!

Idź do oryginalnego materiału