Microsoft rozpoczął kolejną odsłonę kampanii edukacyjnej, mającą zachęcić użytkowników komputerów osobistych do porzucenia systemu Windows 10. Tym razem gigant z Redmond zachwala rozwiązanie o nazwie Trusted Platform Module (TPM), obecne w Windows 11 i niewspieranego przez niektóre starsze komputery. Jak użytkownicy takich urządzeń mają uzyskać dostęp do najnowszego Windowsa? Microsoft ma prostą odpowiedź.
Microsoft: dla Windows 11 warto kupić nowy komputer
Windows 11 był wielokrotnie krytykowany za przesadnie wygórowane wymagania sprzętowe. Nie chodziło tu wcale o wyśrubowane wymogi dotyczące procesora lub ilości pamięci RAM, a obsługi pewnych technologii bezpieczeństwa. Wprawdzie nadal da się zainstalować Windows 11 na niewspieranym sprzęcie, ale jest to zadanie coraz trudniejsze, do którego zniechęcać zaczął w końcu sam Microsoft. Firma z Redmond ma jednak nieskomplikowaną poradę.
Według danych Statcounter z marca 2025 roku, z Windows 10 korzystało w tym miesiącu aż 54,2 procent użytkowników pecetów z Windows. „Jedenastka” mogła wtedy pochwalić się znacznie gorszym wynikiem na poziomie 42,69 procent, co biorąc pod uwagę czas, jaki upłynął od jej premiery… Cóż, nie jest dobrym rezultatem. Wiele osób nie aktualizuje Windows 10 do Windows 11, pomimo zbliżającego się końca wsparcia tego OS-u, przez wymóg obecności technologii TPM 2.0 w komputerze. Jedynym rozwiązaniem problemu jest zakup nowego sprzętu.
Co daje TPM w Windows 11?
Jakie zalety TPM w Windows 11 podaje firma Microsoft?
- Chroni Twoje dane: TPM może szyfrować Twoje dane, co utrudnia hakerom dostęp do poufnych informacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich danych jak informacje osobiste, dane finansowe czy poufne pliki.
- Zapewnia zaufane oprogramowanie: TPM weryfikuje integralność systemu i firmware’u Twojego systemu. Funkcja ta, znana jako bezpieczne uruchamianie (secure boot), pomaga uniemożliwić uruchomienie złośliwego systemu podczas startu systemu.
- Chroni przed fizyczną manipulacją: jeżeli ktoś spróbuje fizycznie manipulować sprzętem Twojego urządzenia, TPM może wykryć zmiany i uniemożliwić uruchomienie systemu, chroniąc urządzenie przed fizycznymi atakami.
- Wspiera zaawansowane funkcje zabezpieczeń: Wiele z najbardziej zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa w systemie Windows 11 opiera się na TPM. Narzędzia te pomagają chronić Twoje dane choćby w przypadku utraty lub kradzieży urządzenia.
Zegar tyka
Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 10 już 14 października 2025 roku. Wtedy każdy, kto jeszcze nie używa systemu Windows 11, będzie musiał podjąć ważna decyzję – czy pozostać przy niewspieranym Windowsie 10, czy zapłacić za rozszerzone wsparcie, czy przesiąść się w końcu na Windows 11. Oczywiście zawsze można zainstalować sobie Linuksa, na przykład nowe Ubuntu 25.04.
Osoby ze starszymi komputerami, aby przesiąść się na Windows 11 powinny zdaniem Microsoftu po prostu kupić nowe komputery. Przypominamy, iż chodzi o urządzenia z procesorami 8. generacji Intela i nowszymi oraz AMD Ryzen 2000 i nowszymi. Te spełniają oficjalne wymagania systemu Windows 11.
Źródło: Microsoft