Microsoftu i OpenAI ogłoszono we wtorek iż dostosowali swoje partnerstwo tak, aby OpenAI mogło uzyskać dostęp do obliczeń konkurentów.
Nowa umowa „obejmuje zmiany w wyłączności nowej pojemności i przejście do modelu, w którym Microsoft ma prawo pierwokupu (ROFR)” – twierdzi Microsoft. „Aby jeszcze bardziej wspierać OpenAI, Microsoft zatwierdził zdolność OpenAI do budowania dodatkowych możliwości, przede wszystkim na potrzeby badań i szkolenia modeli”.
Podstawa ich relacji (która potrwa do 2030 r.) pozostaje prawie taka sama — Microsoft zachowuje swoje wyłączne prawa do technologii OpenAI w przypadku produktów takich jak Copilot, a interfejs API OpenAI pozostaje wyłącznie dla platformy Azure. Utrzymają dwustronną konfigurację podziału przychodów (dotychczas zgłoszone iż Microsoft otrzymuje 20 procent przychodów OpenAI). Przed dzisiejszą zmianą OpenAI było ograniczone do korzystania z infrastruktury chmurowej Azure firmy Microsoft wyłącznie do swoich potrzeb obliczeniowych.
Modele, które OpenAI ma nadzieję zbudować, oraz baza użytkowników, której ma służyć, wymagają miliardów dolarów na obliczenia. To było wcześniej zgłoszone iż niektórzy akcjonariusze OpenAI uważali, iż Microsoft nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zapewnić OpenAI moc obliczeniową, dlatego powstał startup nawiązał współpracę z Oracle w czerwcu (z błogosławieństwem Microsoftu) na niezbędne obliczenia.
Było dużo szumu na temat problemów w relacjach Microsoftu i OpenAI po tym, jak dyrektor generalny OpenAI Sam Altman został na krótko usunięty z firmy, co wywołało wiele bardzo publicznych dramatów. New York Timesa zgłoszone iż relacje stają się coraz bardziej napięte ze względu na presję finansową w OpenAI, obawy o stabilność i rosnące tarcia między pracownikami obu firm.
W marcu ubiegłego roku Microsoft zatrudnił dyrektora generalnego Inflection Mustafę Suleymana przewodzi swoim wysiłkom w zakresie sztucznej inteligencji dla konsumentów, wraz z większością pracowników Inflection, w ramach umowy o wartości 650 milionów dolarów. Według New York Timesa W raporcie posunięcie to szczególnie rozgniewało część kierownictwa OpenAI, w tym Altmana.
OpenAI współpracuje także z Microsoftem ma niezwykłą klauzulę ucieczki: jeżeli OpenAI utworzy sztuczną inteligencję ogólną (AGI), może uniemożliwić Microsoftowi dostęp do niektórych z jego najpotężniejszych modeli opracowanych później. Według doniesień AGI definiuje się jako system zdolny do generując ponad 100 miliardów dolarów w zyskach. Pierwotnie miało to zapobiegać komercjalizacji tak potężnej sztucznej inteligencji, ale teraz jest to możliwe dzięki OpenAI podobno rozważenie rezygnacji z tego przepisu, co prawdopodobnie zapewni firmie Microsoft większe finansowanie.