Microsoft wylał zimną wodę na wszelkie nadzieje związane z niższymi wymaganiami sprzętowymi dla systemu Windows 11. W obliczu zbliżającego się końca wsparcia technicznego dla systemu Windows 10 w październiku 2025 r. gigant systemu twierdzi obecnie, iż wymagania dotyczące modułu Trusted Platform Module (TPM) 2.0 dla systemu Windows 11 „nie podlegają negocjacjom” .”
TPM był niespodziewane wymaganie dla systemu Windows 11 kiedy zostało to po raz pierwszy ogłoszone w 2021 r., a w tej chwili praktycznie każdy nowoczesny komputer PC jest dostarczany z obsługą modułu TPM 2.0. Jest to układ scalony lub oprogramowanie układowe na poziomie sprzętowym, które pomaga szyfrować lub odszyfrowywać dane, potwierdzać podpisy cyfrowe i pomagać w wszelkich innych operacjach kryptograficznych.
„TPM 2.0 odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu ochrony tożsamości i danych na urządzeniach z systemem Windows, a także w utrzymywaniu integralności systemu” – mówi Steven Hosking, starszy menedżer produktu w firmie Microsoft. „TPM 2.0 pomaga także w tworzeniu przyszłościowego systemu Windows 11. Jednym ze sposobów, w jaki to robi, jest ochrona poufnych informacji w miarę pojawiania się coraz większej liczby funkcji sztucznej inteligencji w architekturze fizycznej, chmurowej i serwerowej”.
Firma Microsoft szczegółowo opisuje, w jaki sposób moduł TPM integruje się z nowymi funkcjami zabezpieczeń systemu Windows 11, takimi jak Credential Guard i Windows Hello dla firm, a także szyfrowanie dysku funkcją BitLocker. Moduł TPM 2.0 pomaga także w obsłudze bezpiecznego rozruchu, kluczowej technologii zabezpieczającej proces rozruchu przed nieautoryzowanymi zmianami.
Hosking twierdzi, iż Microsoft wdrożył TPM 2.0 „jako niepodlegający negocjacjom standard dotyczący przyszłości systemu Windows”, więc nie ma tu odwrotu od wymagań sprzętowych. Firma Microsoft wymaga również, aby urządzenia z systemem Windows 11 zapewniały zabezpieczenia oparte na wirtualizacji i integralność kodu chronioną przez hypervisor (HVCI), co oznacza, iż system Windows 11 jest obsługiwany tylko na procesorach wydanych od 2018 roku.
Pomimo tych wymagań, na przestrzeni lat wprowadzono kilka obejść, które umożliwiły działanie systemu Windows 11 na nieobsługiwanym sprzęcie. Microsoft początkowo nie sprawdzał zgodności sprzętu w przypadku zwirtualizowanych wersji systemu Windows 11, ale w ostatnich latach firma stopniowo blokowała proces aktualizacji i instalacji — szczególnie w przypadku aktualizacji 24 godziny na dobę.
Wymuszone zostały ulepszone kontrole zgodności z 24H2 narzędzia takie jak Flyby11 aby wykorzystać funkcję instalacji systemu Windows 11, która wykorzystuje wariant instalacji systemu Windows Server w celu ominięcia kontroli zgodności sprzętu. Firmy mogą również korzystać z oficjalnego systemu Microsoft Wersja systemu Windows 11 LTSC 2024co sprawia, iż moduł TPM jest wymogiem opcjonalnym, ale przez cały czas wymusza listę zgodnych procesorów.