Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze na celowniku hakerów!

itweek.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze na celowniku hakerów, itweek.pl


Reklama:

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze – ICC (ang. International Criminal Court) potwierdził, iż jego system komputerowy padł ofiarą ataku, co stanowi poważne naruszenie bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze odkrył nietypową aktywność w sieci komputerowej

Informacja o ataku przekazała ICC we wtorek, po wykryciu nietypowej aktywności w sieci komputerowej pod koniec ubiegłego tygodnia. Sytuacja przez cały czas pozostaje nierozwiązana, a rzecznik instytucji nie ujawnił, jak poważne są skutki tego włamania, czy zostało ono już w pełni opanowane, ani kim mogą być potencjalni sprawcy.

ICC (Międzynarodowy Trybunał Karny) podjęło natychmiastowe działania w celu przeciwdziałania temu incydentowi z zakresu cyberbezpieczeństwa i minimalizacji jego wpływu, jak ogłoszono w krótkim komunikacie.

ICC to stały trybunał ds. zbrodni wojennych z siedzibą w Holandii, który powstał w 2002 roku i zajmuje się badaniem zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Aktualnie prowadzi 17 śledztw w sprawach związanych m.in. z Ukrainą, Ugandą, Wenezuelą, Afganistanem i Filipinami.

Obawa o bezpieczeństwo danych

Atak na instytucję o takim znaczeniu może rodzić obawy o bezpieczeństwo danych, takich jak dowody kryminalne czy informacje poufne. ICC nie podało jednak konkretów dotyczących tego, jakie konkretne części jego systemów zostały naruszone.

ICC ogłosiło, iż przez cały czas analizuje i łagodzi skutki tego incydentu, przy wsparciu rządu holenderskiego. Instytucja podejmuje także kroki w celu wzmocnienia swoich środków ochrony przed cyberatakami.

Holenderska Agencja Wywiadowcza (AIVD) w swoim raporcie rocznym za 2022 rok stwierdziła, iż ICC “stanowiło interes dla Rosji z uwagi na badania potencjalnych rosyjskich zbrodni wojennych w Gruzji i na Ukrainie”. W czerwcu 2022 roku AIVD ujawniła, iż odkryto rosyjskiego agenta wojskowego podszywającego się za Brazylijczyka, próbującego infiltrować Trybunał.

Niedawno Prokurator ICC, Karim Khan, ostrzegł, iż ataki cybernetyczne mogą stać się częścią przyszłych śledztw w sprawach zbrodni wojennych. Wskazał na potrzebę wzmocnienia obronności samego ICC przed takimi incydentami, ponieważ dezinformacja, niszczenie danych czy wycieki poufnych informacji mogą zakłócić procesy sprawiedliwości.

Reklama:
Idź do oryginalnego materiału