Ministerstwo Cyfryzacji za wszelką cenę chce, by na przełomie 2025 roku nie doszło do zastoju jeżeli chodzi o popularność aplikacji mObywatel. Co prawda nadchodzi szereg nowych rozwiązań, ale warto też pamiętać, iż usługa już teraz oferuje naprawdę mnóstwo ciekawych funkcjonalności. Władze słusznie postanowiły przypomnieć użytkownikom o dostępnych od pewnego czasu funkcjach. Istnieje przecież spore prawdopodobieństwo, iż na temat istnienia przynajmniej części z nich nie mieli zielonego pojęcia.
mObywatel na 2025 – co warto wiedzieć?
Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, przypomina o rosnącym zainteresowaniu rządową apką. Każdego dnia notuje ona około 600 tys. logowań, co robi ogromne wrażenie. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy narzędzie wzbogaciło się o opcje nie tylko pomagające w realizacji codziennych obowiązków, ale też poprawiające bezpieczeństwo czy ułatwiające dostęp do usług publicznych. Czy to samo będziemy mogli napisać po upływie następnych dwunastu miesięcy?
- Sprawdź także: mObywatel rozwinie skrzydła. Oto plany na 2025 rok
Już niedługo będziemy świadkami pożegnania mroźnych miesięcy, na co wiele osób bez wątpienia zareaguje nieskrywaną ulgą. Ministerstwo Cyfryzacji szczególnie zachęca, by cieplejszy okres rozpocząć od najróżniejszych podróży (np. do Poznania na obchody tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego). Tutaj przyda się chociażby możliwość potwierdzania zniżki na bilet poprzez pokazanie cyfrowej wersji legitymacji szkolnej, legitymacji studenckiej czy Karty Dużej Rodziny. Warto też pamiętać o ograniczonej integracji z usługą Bilkom.
Jeśli natomiast Wy lub Wasze dziecko bierzecie udział w wycieczkach szkolnych/zielonych szkołach, to bez wątpienia przyda się funkcja Bezpieczny autobus. Pozwala ona na sprawdzenie czy pojazd ma ważne badania techniczne – wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny. Rządową apkę wykorzystamy również do zalogowania się w serwisie Twój e-PIT, a także przejrzenia zakładki Firma. Sprawdzimy tam dane swojej działalności gospodarczej czy pobierzemy zaświadczenie o wpisie do CEIDG.
Nie można też zapominać o dostępności usługi ePłatności, gdzie znajdziemy zobowiązania wobec lokalnych urzędów (opłacimy je bezpośrednio w aplikacji). Przy okazji dowiedzieliśmy się o przedłużeniu pilotażu tej funkcji, na co wpływ ma oczywiście jej rosnąca popularność. Trudno też przejść obojętnie obok opcji Wybory, gdzie sprawdzimy swoje dane oraz adres lokalu wyborczego. Niestety opcja zmiany miejsca głosowania nie została jeszcze wdrożona na telefony. jeżeli natomiast 18 maja będziecie wybierać się, by zagłosować na następcę Andrzeja Dudy, to nie musicie brać fizycznego dowodu osobistego – wystarczy skorzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości.
Co przyda się podczas pozostałych miesięcy?
Wśród funkcji przydatnych latem znajduje się chociażby Tymczasowe prawo jazdy. Upoważnia ono do prowadzenia auta przez 30 dni, aż do czasu otrzymania faktycznego dokumentu. Potem nie trzeba zresztą nosić przy sobie fizycznego egzemplarza, do tego posłuży opcja mPrawo jazdy. dzięki apki sprawdzimy też historię używanego pojazdu (np. dane o potencjalnych uszkodzeniach). Gdy na zakup się zdecydujemy, to po rejestracji auto znajdziemy w sekcji Moje pojazdy.
mObywatel (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych
Do tego wszystkiego warto wiedzieć o usługach Mandaty oraz Punkty karne – sprawdzicie tam status wystawionego mandatu oraz punktów karnych. Przed wyjazdami wakacyjnymi koniecznie sprawdźcie zakładkę Polak za granicą, gdzie znajdziecie rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczących bezpiecznego podróżowania.
Gdy natomiast zaczną znów przychodzić zimniejsze miesiące, to bez wątpienia przyda się usługa Recepty umożliwiająca sprawne okazanie wystawionej recepty – wystarczy pokazać w aptece kod QR, dzięki czemu unikniecie konieczności podawania na głos swojego numeru PESEL. mObywatel to również szansa na umówienie się z pracownikiem ZUS na wideorozmowę. Od pewnego czasu istnieje też możliwość zastrzeżenia numeru PESEL – zrobiło to już ponad 5 mln mieszkańców naszego kraju.
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca konsumentów, by zimą szczególnie dbało o swoje cyberbezpieczeństwo – oszuści bowiem tylko czekają na nieuważnych użytkowników pospiesznie robiących świąteczne zakupy. jeżeli dostrzeżecie jakiekolwiek zagrożenie lub niebezpieczną treść, to skorzystajcie z usługi Bezpiecznie w sieci – pozwala ona na zgłaszanie podejrzanych stron internetowych czy wiadomości. Odwiedzenie sekcji Baza wiedzy otworzy natomiast przed Wami zestaw darmowych porad eksperckich. Warto też regularnie odwiedzać usługę Jakość powietrza informującą o poziomie szkodliwych substancji w powietrzu.
- Przeczytaj również: mObywatel z nowymi funkcjami. Koniec mandatów i coś jeszcze
Teraz tylko pozostaje czekać na pierwsze nowości w 2025 roku – trzymamy kciuki, by pojawiły się one jeszcze na łamach stycznia.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji