Moduł obliczeniowy Raspberry Pi 5 oficjalnie wprowadzany na rynek z czterordzeniowym układem SoC Broadcom BCM2712

cyberfeed.pl 3 godzin temu


Dziś z przyjemnością ogłaszamy wprowadzenie na rynek długo oczekiwanego modułu obliczeniowego Raspberry Pi 5, modułowej wersji naszego flagowego komputera jednopłytkowego Raspberry Pi 5, którego cena zaczyna się już od 45 dolarów.

Nieoczekiwana podróż
W 2008 roku założyliśmy Fundację Raspberry Pi z misją zapewnienia współczesnym młodym ludziom dostępu do przystępnego, programowalnego i niedrogiego systemu komputerowego, z którego korzystałem w latach 80. Naszym zdaniem komputer Raspberry Pi był duchowym następcą BBC Micro, który sam w sobie był produktem programu BBC Computer Literacy Project. Ale tak jak początkowo nastawiona na edukację BBC Micro gwałtownie znalazła miejsce na szerszym rynku komputerów komercyjnych, tak Raspberry Pi stało się platformą, wokół której niezliczone firmy, od start-upów po wielomiliardowe korporacje, zdecydowały się na innowacje. w tej chwili od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu procent jednostek Raspberry Pi trafia do zastosowań przemysłowych i wbudowanych.

Chociaż wielu naszych klientów komercyjnych w dalszym ciągu korzysta z „klasycznej” jednopłytkowej obudowy Raspberry Pi, są tacy, których potrzeby nie są zaspokajane przez tę formę lub domyślny zestaw urządzeń peryferyjnych, które zdecydowaliśmy się uwzględnić w SBC produkt. Dlatego w 2014 roku wypuściliśmy pierwszy moduł obliczeniowy Raspberry Pi, zapewniający tylko podstawową funkcjonalność Raspberry Pi 1 – procesor, pamięć, pamięć nieulotną i regulację mocy – w łatwym do integracji module SODIMM.

Moduły obliczeniowe ułatwiają klientom wbudowanym tworzenie niestandardowych produktów, które korzystają z naszych ogromnych inwestycji w platformę sprzętową i programową Raspberry Pi. Każda kolejna generacja Raspberry Pi, z wyjątkiem Raspberry Pi 2, rodziła pochodną modułu obliczeniowego. Dziś z euforią ogłaszamy wprowadzenie na rynek Compute Module 5, modułowej wersji naszego flagowego Raspberry Pi 5 SBC.

Poznaj moduł obliczeniowy 5
Compute Module 5 zapewnia wszystko, co kochasz w Raspberry Pi 5, ale w mniejszym opakowaniu:

  • Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor Arm Cortex-A76 o taktowaniu 2,4 GHz
  • Procesor graficzny VideoCore VII obsługujący OpenGL ES 3.1 i Vulkan 1.3
  • Podwójne wyjście wyświetlacza HDMI 4Kp60
  • Dekoder HEVC 4Kp60
  • Opcjonalna dwuzakresowa karta Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth 5.0
  • Interfejsy 2 × USB 3.0, obsługujące jednoczesną pracę z szybkością 5 Gb/s
  • Gigabit Ethernet z obsługą IEEE 1588
  • 2 x 4-pasmowe transceivery kamery/wyświetlacza MIPI
  • Interfejs PCIe 2.0 x1 dla szybkich urządzeń peryferyjnych
  • 30 GPIO, obsługujących napięcie 1,8 V lub 3,3 V
  • Bogaty wybór urządzeń peryferyjnych (UART, SPI, I2C, I2S, SDIO i PWM)

Jest dostępny z 2 GB, 4 GB lub 8 GB pamięci LPDDR4X-4267 SDRAM oraz z 16 GB, 32 GB lub 64 GB pamięci nieulotnej MLC eMMC. Oczekuje się, iż w 2025 r. pojawią się warianty 16 GB SDRAM.

Compute Module 5 jest mechanicznie kompatybilny ze swoim poprzednikiem, Compute Module 4, udostępniając wszystkie sygnały poprzez parę prostopadłych złączy o dużej gęstości, które podłącza się do odpowiednich części na płycie nośnej klienta. Dodatkową stabilność zapewniają cztery otwory montażowe M2,5 umieszczone w rogach tablicy.

Wprowadzono niewielką liczbę zmian w rozmieszczeniu pinów i zachowaniu elektrycznym modułu, głównie związanych z usunięciem dwóch dwupasmowych interfejsów MIPI i dodaniem dwóch interfejsów USB 3.0. Szczegółowe podsumowanie tych zmian można znaleźć w arkuszu danych modułu Compute Module 5.

Akcesoria dodają charakteru
Ale Compute Module 5 to tylko część historii. Oprócz tego oferujemy szereg nowych akcesoriów, które pomogą Ci w pełni wykorzystać naszą nową platformę modułową.

Płyta IO
Każdej generacji modułu obliczeniowego towarzyszyła płyta IO, a moduł obliczeniowy 5 nie jest wyjątkiem.

Płytka IO Raspberry Pi Compute Module 5 oddziela każdy interfejs od modułu Compute Module 5. Służy zarówno jako platforma programistyczna, jak i jako płyta bazowa referencyjna (z plikami projektowymi w formacie KiCad), skracając czas wprowadzenia na rynek modułu Compute Module 5 projekty.

Płytka IO charakteryzuje się:

  • Standardowe 40-pinowe złącze GPIO
  • 2 × pełnowymiarowe złącza HDMI 2.0
  • 2 × 4-torowe złącza MIPI DSI/CSI-2 FPC (22-pinowy, kabel raster 0,5 mm)
  • 2 złącza USB 3.0
  • Gniazdo Gigabit Ethernet z obsługą PoE+ (wymaga osobnego Raspberry Pi PoE+ HAT+)
  • Gniazdo M.2 M-key PCIe (dla modułów 2230, 2242, 2260 i 2280)
  • Gniazdo karty microSD (do użytku z modułami Lite)
  • Gniazdo baterii RTC
  • 4-pinowe złącze wentylatora

Zasilanie zapewnia zasilacz USB-C (sprzedawany oddzielnie).

Sprawa IO
Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, spodziewamy się, iż niektórzy użytkownicy wdrożą kombinację płytki IO i modułu obliczeniowego jako gotowy produkt sam w sobie: w rzeczywistości alternatywny format Raspberry Pi ze wszystkimi złączami po jednej stronie. Aby to ułatwić, oferujemy metalową obudowę, która zamienia płytkę IO w kompletny, zamknięty komputer klasy przemysłowej. Obudowa Raspberry Pi IO dla modułu obliczeniowego Raspberry Pi 5 zawiera zintegrowany wentylator, który można podłączyć do 4-pinowego złącza wentylatora na płycie IO w celu poprawy wydajności cieplnej.

Chłodnica

Chociaż Compute Module 5 jest naszym najbardziej wydajnym produktem modułowym w historii pod względem zużycia energii na wykonanie instrukcji, podobnie jak wszystkie produkty elektroniczne, nagrzewa się pod obciążeniem. Chłodnica Raspberry Pi dla modułu obliczeniowego Raspberry Pi 5 to żebrowany aluminiowy radiator zaprojektowany tak, aby pasował do modułu obliczeniowego 5 i zawiera podkładki termiczne optymalizujące transfer ciepła z procesora, pamięci, modułu bezprzewodowego i eMMC.

Zestaw antenowy
Warianty modułu obliczeniowego 5 z obsługą sieci bezprzewodowej zapewniają zarówno wbudowaną antenę PCB, jak i złącze UFL dla anteny zewnętrznej. Korzystanie z zestawu antenowego Raspberry Pi (identycznego z tym, który jest już oferowany do użytku z modułem obliczeniowym 4) z modułem obliczeniowym 5 podlega naszej zgodności modułowej FCC.

Zestaw deweloperski

Zestaw deweloperski Raspberry Pi dla modułu obliczeniowego Raspberry Pi 5 składa się z modułu obliczeniowego 5, płytki IO i wszystkich innych akcesoriów potrzebnych do rozpoczęcia tworzenia własnego projektu:

  • CM5104032 (moduł obliczeniowy 5, z łącznością bezprzewodową, 4 GB RAM, 32 GB pamięci eMMC)
  • Obudowa IO dla modułu obliczeniowego 5
  • Płyta IO modułu obliczeniowego 5
  • Chłodnica dla modułu obliczeniowego 5
  • Zasilacz Raspberry Pi 27 W USB-C PD (w zależności od wersji lokalnej)
  • Zestaw antenowy
  • 2 × standardowy kabel HDMI na HDMI Raspberry Pi
  • Kabel Raspberry Pi USB-A do USB-C

Zestaw deweloperski zapewnia idealne środowisko do prototypowania aplikacji wbudowanych; mamy nadzieję, iż okaże się przydatny dla inżynierów zajmujących się projektowaniem produktów, którzy chcą budować przy użyciu modułu obliczeniowego 5.

Pierwsi użytkownicy
Cieszymy się, iż dzisiejszej premierze towarzyszą wczesne zapowiedzi produktów opartych na Compute Module 5 od naszych klientów komercyjnych KUNBUS i TBS, którzy zbudowali udane produkty na poprzednich modułach obliczeniowych Raspberry Pi i których wspieraliśmy w integracji naszego nowego modułu z ich najnowsze projekty. Inni klienci przygotowują się do ogłoszenia w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy własnych rozwiązań opartych na module Compute Module 5. Świat jest pełen innowacyjnych firm inżynieryjnych każdej skali i jesteśmy podekscytowani odkryciem zastosowań, w jakich wykorzystają nasz nowy, potężny moduł; wypróbuj Compute Module 5 i daj nam znać, co udało Ci się dzięki niemu zbudować.



Source link

Idź do oryginalnego materiału