Na polskim rynku VC w I kw. nadeszła – oczekiwana – zapaść, ale przyjdzie odbicie

homodigital.pl 1 tydzień temu

Na polskim rynku venture capital (VC) w pierwszym kwartale nadeszła oczekiwana zapaść. Liczba transakcji wyniosła raptem 30, a więc mniej niż w jakimkolwiek kwartale od początku 2019 roku. Natomiast ich całkowita wartość to 173 mln złotych, czyli najmniej od II kw. 2020 roku. W drugiej połowie roku powinniśmy jednak zobaczyć solidne odbicie.

Dlaczego zapaść na rynku VC była oczekiwana? Na polskim rynku VC dominują fundusze wspierane ze środków europejskich. Tutaj jednak w grudniu skończyły się pieniądze z poprzedniego programu POIR (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój). Trzeba było czekać na kolejny program.

Źródło: Raport PFR Ventures oraz Inovo

Z kolei nabór do nowych programów finansowanych z programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) ruszył dopiero w lutym tego roku i większe pieniądze napłyną na rynek w drugiej połowie roku.

„Zakładamy, iż sytuacja poprawi się w drugiej połowie roku, po uruchomieniu nowych funduszy z programu FENG. Oznacza to, iż także drugi kwartał będzie trudnym okresem dla spółek poszukujących finansowania” – napisał wiceprezes PFR Ventures Aleksander Mokrzycki. PFR Ventures to spółka z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialna za wspomaganie funduszy venture capital.

Jak odnotowuje Mokrzycki, poziom finansowania mimo istotnych spadków jest i tak istotnie lepszy niż miało to miejsce przed rokiem 2019.

W drugiej połowie roku odbicie na rynku VC

W znaczące odbicie w drugiej połowie roku wierzy Karol Lasota, principal z funduszu Inovo vc.

„Jestem spokojny, iż i w tym roku sięgniemy poziomów z lat 2020 i 2023, a łączna wartość finansowania w całym 2024 roku wyniesie ponad 2 mld PLN” napisał Lasota.

Jakie konsekwencje miało czasowe zniknięcie z rynku funduszy współfinansowanych ze środków europejskich, które zwykle finansowały niewielkie rundy pre-seed i seed? To spowodowało, iż istotnie wzrosła średnia wartość transakcji. Wyniosła ona 5,8 mln złotych, czyli najwięcej od ponad roku. Istotnie zwiększył się udział kapitału czysto prywatnego w transakcjach. Udział ten sięgał do 65% pod względem wartości transakcji i do 80% pod względem ich liczby.

Największą transakcją było pozyskanie 32 mln złotych przez platformę e-commerce Saleor Commerce (w spółkę zainwestowało między innymi Zalando). Drugi pod względem wartości transakcji był startup biotechnologiczny Vasa Therapeutics, który pozyskał 24 miliony złotych. Dla obu spółek była to runda seed.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Idź do oryginalnego materiału